SPECTATORS GUIDE TO THE 2010 MOTOCROSS DES NATIONS: WHO, WHAT, WHY, WHERE, WHEN & HOW MUCH

September 1, 2010
Comments off
180 Views
facebooktwittergoogle_plusredditmailfacebooktwittergoogle_plusredditmail

In 2010 the Red Bull Motocross des Nations will make its awaited comeback to the United States following the tremendous success of Budds Creek in 2007, the biggest motocross event ever held in the nation to date. On September 25-26th, 2010, Thunder Valley Motocross Park in Lakewood-Denver, Colorado, will host the 64th edition of this historical competition for the third running on the American soil. More information on the venue are online at www.mxthundervalley.com.

In 2011 the Motocross des Nations is set to return to France at Saint Jean D’Angely.The last time the event was run in France (at Ernee) was 2005 when Team USA headed by Ricky Carmichael beat Pichon’s home team France and Everts’ Belgium. More information on the venue are online at www.motoclub-angerien.com.

2010 RED BULL FIM MOTOCROSS DES NATIONS SCHEDULE                  
FRIDAY, SEPT 24, SCHEDULE     09/24/2010                                                                        
11:00 am to     6:00pm…Tech inspection      
5:00pm to 5:30pm……..Freestyle Show      
                                    
SATURDAY, SEPT 25, SCHEDULE          
10:00am…450 Free Practice MX1     
11:00am…250 Free Practice MX2      
12:00pm…Open class Free Practice      
1:15pm…Riders meeting      
2:00pm…Opening Ceremony           
2:30pm… 450 Qualifying Heat (20 min + 2 Laps)            
3:30pm…250 Qualifying Heat (20 min + 2 Laps)        
4:30pm…Open class Qualifying Heat (20 min + 2 Laps)        
5:30pm…Freestyle Show      
                   
SUNDAY, SEPT 26, SCHEDULE     
8:40am…B Final practice (13 teams/39 Riders)      
9:10am…MXDN Group practice (Positions 1,3,5,7,9,11,13,15,17,19)
9:40am..MXDN Group practice (Positions 2,4,6,8,10,12,14,16,18)
11:00am…B Final (30 Min + 2 laps)      
1:08pm…250/450 MXDN moto (30 min + 2 laps)
2:38pm… 250/Open MXDN moto (30 min + 2 laps)
4:08pm..450/Open MXDN moto (30 min + 2 laps)

TRACK RULES
NO bicycles, pit bikes, golf carts, scooters, taking banners from the track will be prosecuted, hanging on fences, glass bottles, campfires, fireworks, furniture, scaffolding, beach, EZ-ups, pets in spectator areas.

TRACK RADIO
Keep your radio tuned to FM 93.1 for up to date announcements, racing news, interviews and other information throughout the weekend.

CAMPING
The camping pass will allow you to camp from Thursday at 12:00 pm (noon) until Monday morning.  All campers need to be out of the camping lot by Monday at 10:00 am.  We suggest you reserve your spot prior to arrival to the track to insure you get a spot. Cost $150.

TICKETS
Two-day general admission…$90 (adults), $45 (6-11)
Two-day pit pass…$50 (adults), $25 (6-11)
Two-day parking fee…$25 (prepaid)
One-day parking…$20

VIP GOLD TICKETS
Vip GOLD includes: (1) Entry Ticket and paddock access on Friday, Saturday and Sunday Tent seating.  (2) VIP parking. (3) VIP goodies bag with one T-Shirt and one Official hat of the Red Bull FIM Motocross of Nations. (4) Lunch on Saturday and Sunday. (5) Beverages and snacks on Saturday and Sunday. (6) Meet and greet with the riders and dedicated autograph session on Saturday afternoon. (7) One 2010 Red Bull Motocross of Nations Program (8) Exclusive access to the second floor of the two-story Mechanics area. (9) Guided tours to Team USA, Italy, France, New Zealand and Germany on Sunday….$600 (adults), $300 (6-11)

HOW TO GET THERE
Thunder Valley is located 15 minutes west of Denver, off Interstate 70.

Coming from the South
Head north on I-25 to C-470 (west), take the Alameda Pkwy exit and turn left (west), then turn right (north) on Rooney Road. One mile to track (on left).

Coming from the North
Head south on I-25 to I-70 west, take the Colfax exit and head west, then turn left (south) on Rooney Road. 1/2 mile to track (on right).

Need an address to program into your GPS?
701 S. Rooney Rd.
Golden, Colorado 80401

 
TENTATIVE MOTOCROSS DES NATIONS TEAMS
(Teams are subject to change; final team selection date is September 24)


TEAM AUSTRALIA:

1. Brett Metcalfe
2. Dean Ferris
3. Jay Marmont



TEAM AUSTRIA:
1. Matthias Walkner
2. Pascal Rauchenecker
3. Gunter Schmidinger




TEAM BELGIUM:

1. Clement Desalle
2. Steve Ramon
3. Jeremy Van Horebeek



TEAM BRAZIL:

1. Jorge Antonio Balbi
2. Pipo Castro
3. Marcello Lima



TEAM CANADA:
1. Jeremy Medaglia
2. Kyle Keast
3. Kaven Benoit



TEAM COSTA RICA:
1. Johan Mora
2. Alejandro Rojas
3. Roberto Castro




TEAM CROATIA:
1. Nenad Sipek
2. Marko Tumbri
3. Danjel Bozic



TEAM ECUADOR:

1. Martin Davalos
2. Felipe Espinosa
3. Andres Benenaula




TEAM ESTONIA:

1. Tanel Leok
2. Ptitt Ratsep
3. Gert Krestinov




TEAM FRANCE:
 

1. Marvin Musquin
2. Gautier Paulin
3. Xavier Boog



TEAM FINLAND:

1. Harri Kullas
2. Toni Eriksson
3. Jon Soderberg




TEAM GERMANY:

1. Ken Roczen
2. Max Nagl
3. Marcus Schiffer



TEAM GREAT BRITAIN:

1. Brad Anderson
2. Dean Wilson
3. Jake Nicholls



TEAM GUATEMALA:
1. Rodolfo Fernandez
2. Esteban Castillo
3. Tomas Castillo




TEAM ICELAND:
1. Gylfi Gudmundsson
2. Eythor Reynisson
3. Hjalmar Jonsson




TEAM IRELAND:

1. Martin Barr
2. Gordon Crockard
3. Stuart Edmonds



TEAM ITALY:

1. Alessandro Lupino
2. Tony Cairoli
3. Davide Guarneri



TEAM JAPAN:

1. Akira Narita
2. Takuya Mihara
3. Yoshitaka Atsuta




TEAM LATVIA:

1. Matiss Karro
2. Ivo Steinbergs
3. Lauris Freibergs



TEAM LITHUANIA:
1. Mindaugas Kazakevicius
2. Nerijus Rukstela
3. Rimantas Pazemeckas




TEAM MEXICO:
1. Martin Garcia
2. Alberto Herdia
3. Giovannia Victor Blanco




TEAM PORTUGAL:

1. Rui Goncalves
2. Hugo Basaula
3. Luis Correia




TEAM PUERTO RICO:

1. Zach Osborne
2. Kyle Regal
3. Christian Ruiz




TEAM NEW ZEALAND:

1. Ben Townley
2. Josh Coppins
3. Brad Groombridge



TEAM PHILIPPINES:
1. Jolet Jao
2. Ralph Alvarez
3. Kenneth San Andres




TEAM RUSSIA:

1. Evgeny Bobryshev
2. Alexander Tonkov
3. Sergey Astaykin




TEAM SPAIN:

1. Jonathan Barragan
2. Jose Butron
3. Carlos Campano



TEAM SWEDEN
1. Tom Soderstrom
2. Fredrik Noren
3. Alex Eriksson




TEAM SWITZERLAND:

1. Arnaud Tonus
2. Gregory Wicht
3. Valentin Guillod



TEAM USA:

1. Ryan Dungey
2. Andrew Short
3. Trey Canard



TEAM UKRAINE:
1. Oleksandr Pashchynskyi
2. Mykola Pashchynskyi
3. Roman Morozov



TEAM VENEZUELA:
1. Giovanni Perrotta
2. Humberto Martin
3. Raimundo Trasolini

facebooktwittergoogle_plusredditmailfacebooktwittergoogle_plusredditmail

Comments are closed.