JÍZDNÍ KOLA, KTERÁ NIKDY NIKDY NEVIDÍTE: IRSKÝ BUILT URM 500

Dr. Gordon Blair stojící za prototypem URM 500. Motor byl dobrým lékařským dítětem, zatímco rám byl dílem Colina Seeleye.

Dr. Gordon Blair byl profesorem strojního inženýrství, děkanem inženýrství a prorektorem na Queens University Belfast (QUB). Napsal přes 100 technických prací, tři učebnice a měl udělen devět patentů. Nejvíc ze všeho Gordon Blair miloval motocykly a v roce 1965 se vydal na cestu, která by z něj udělala nejslavnějšího konstruktéra dvoutaktních motorů na světě a vzala by s sebou Queen's University Belfast. Ne, nešlo o vědeckou knihu založenou na inženýrském výzkumu, ale o něco praktičtější - závodní motocykl s motorem jeho designu. Blairova výzkumná práce na motorech mu umožnila navrhnout nejvýkonnější dvoutaktní motory na trati a dala mu odvahu dokázat to proti největším továrním motocyklovým týmům. V roce 1969 začaly tyto výzkumné a konstrukční snahy přinášet ovoce, když jezdec QUB Brian Steenson skončil na druhém místě za skvělým Giacamo Agostini v Ulster GP 1969 v Dunrod na závodním kole QUB.

Jelikož byly v Irsku dokončeny pouze dvě kola a závodily se pouze v Irsku, jsou fotografie URM 500 velmi vzácné, ale ne tak vzácné jako skutečné URM.

Gordon Blair měl pocit, že budoucnost závodění spočívá v dvoutaktních motorech, a když byla konstrukce dvoutaktních motorů o objemu 500 ccm dána do rukou irské hvězdy závodního světa Raye McCullougha, bylo to magické. McCullough dal Blairovi sedm vítězství v Ulster Grand Prix proti velikánům jako Giacamo Agostini, Mike Hailwood a Stanley Woods. Blairovy silniční závody usilují stranou, chtěl postavit motokrosové kolo, aby otestoval své teorie ve špíně. Hlavním plánem bylo převzít jednoválcový dvoutaktní motor QUB 500 o objemu 500 ccm a umístit jej do motokrosového rámu. Cílem bylo postavit první konkurenceschopné motokrosové kolo třídy 500 ccm, které kdy vyšlo ze Severního Irska.

Colin Seeley je držitelem silničního závodního motoru QUB o objemu 500 ccm. když se Dr. Blair vydal na silniční závody, spoléhal se na rámy Seeley.

Motokrosový sen Gordona Blaira řídily tři motivy. Nejprve byly dvoutaktní dvouhry o objemu 500 ccm, kdysi silné síly v evropských silničních závodech, vytlačovány rostoucí složitostí a výkonem japonských dvojčat. Zadruhé bylo možné vydělat více peněz prodejem dvoutaktních motokrosových kol o objemu 500 ccm než silničních závodních kol (v rámech Seeley). Zatřetí, Blair už měl v rukou motokrosový motor. Plánoval převzít silniční závodní motor QUB 500 a zkrotit jeho výkonné pásmo vysokých otáček za minutu změnou rozložení portů a přepracováním výfuku, aby se zlepšil točivý moment na nízké úrovni.

Ray McCullough závodil s QUB 500 na slávě silničních závodů - Ir na irském kole. Když byl nucen přejít na dvojčata Yamaha, nechal Gordona Blaira pracovat na motoru.

Motokrosový motor získal finanční podporu od irské vlády kvůli jeho potenciálu přivést výrobu motocyklů do Severního Irska. Motor QUB produkoval 65 koňských sil (při 7600 ot./min) a byl vyladěn, aby produkoval 40 koní při 6000 ot./min pro verzi s motokrosem. Mělo vrtání a zdvih 91 mm x 76 mm, zdvihový objem 494 cm38, 7.5 mm Amal Concentric carb, kompresní poměr 1: 75 a čtyřstupňovou převodovku. Motor vážil XNUMX liber se zapalováním, sacharidem, řadicí pákou a startérem.

Gordon Blair nedokázal opravit Greeveho nepředvídatelný design, který byl naprosto britský, ale mohl přidat 11 dalších irských koňských sil.

Motokrosové kolo se jmenovalo URM 500. URM znamenalo Ulster Racing Motorcycles. Byl zcela navržen Blairem a jeho studenty inženýrství na Queens University Belfast (QUB). Je smutné, že byly postaveny pouze dva URM500. Původní MK1 používal rám navržený QUB (postavený Colinem Seeleyem) a závodil s ním Robert Wilkinson, zatímco verze MK2 používala rám Maico a závodil s ním irský závodník Winston Norwood. MK2 zůstává vystaven dodnes na Queens University v Belfastu.

Greeves Griffon 1973 QUB z roku 380.

Gordon Blair by pokračoval ve větších věcech mimo Irsko. Slavná značka Greeves trpěla pod náporem japonských motokrosových kol, která byla rychlejší, novější a lehčí než evropské značky, ale Greeves byl stále silou ve třídě Open. Bert Greeves požádá Dr. Gordona Blaira o přepracování motoru Greeves 380. Blair zvýšil výkon o 11 koní a v roce 1973 představil Greeves Greeves Griffon 380 QUB (kývnutí díky Queens University Belfast). Bohužel, QUB bude posledním významným Greevesem, protože společnost upadla do těžkých časů v roce 1975. Profesor Gordon Blair zemřel v říjnu 2010 ve věku 73 let.

Bert Greeveskola, která jste nikdy neviděliColin SeeleyDr. gordon Blairmotokrosmxa500 qubUniverzita královny Belfastpaprsek mcculloughRobert WilkinsonUlster GPUlster závodní motocyklyurm 500Winston Norwood