FLASHBACK pátek | NEJVĚTŠÍ VŠECHNY RÁDIOVÉ RACEROVÉ VĚTY

Texan Steve Wise je nejtěsněji spojen s Team Honda. V roce 1976 absolvoval tovární jízdu Kawasaki, ale mezitím opustil závod a místo toho závodil se svým lupičem CR125.

Steve Wise byl vzácný jedinec - možná ten nejvzácnější. Je jediným motocyklovým závodníkem AMA Professional, který vyhrál AMA 125 National, AMA 250 National, AMA 250 Supercross, silniční závod AMA Superbike, AMA Sportovec roku, závod ABC-TV Superbikers (předchůdce dnešní série Supermoto) a pódium na závodě AMA Grand National Dirt Track.

Steve jako dítě vyrůstající závodění.

Steveův otec Gary vlastnil obchodní zastoupení společnosti Honda v McAllenu v Texasu a Steva dostal na kolečkách ve věku 12 let. V 16 letech měl Steve Wise, který je v časných výsledcích AMA uveden pod svým křestním jménem Gary, rychlost, aby se stal profesionálem. Jeho otec řekl Stevovi, že „měl dárek“ a tlačil Steva, aby závodil na drsném a tvrdém okruhu v Texasu.

Na začátku 70. let se texaské tratě neprováděly každý víkend; místo toho každá trať závodila jen jeden víkend za měsíc a každý, kdo byl kdokoli, se objevil na každém závodě. Každý víkend to bylo jako Texaský národní občan; to však vyžadovalo hodně řízení, protože McAllen v Texasu byl v nejjižnějším cípu Texasu. Bylo to přes 460 mil na populární severní texaské tratě Mosier Valley, Lake Whitney, Rabbitt Run a Strawberry Hill

Steve na své Honda Superbike.

Ve věku 19 let Steve Wise udělal něco, co už nikdo nebude schopen zopakovat - Steve se stal prvním lupičem, který vyhrál národní AMA 125 v Keysers Ridge v Marylandu, a udělal to na Den dvoustého výročí 4. července 1976. Steve opustil tým Kawasaki před několika týdny, aby se vrátil ke své soukromé CR125. Během své motokrosové kariéry Steve skončil v top 10 v AMA bodech devětkrát, se šestým, čtvrtým, pátým, čtvrtým a třetím v AMA Nationals a sedmým, čtvrtým a sedmým v sérii 250 Supercross. Steve vyhrál 125 národních (1976), Supercross (1979) a 250 národních (1980).

Steve ve věku 19 let.

Poté, co v 80. a 81. letech dvakrát za sebou vyhrál závod ABC-TV Superbikers, dostal Wise nabídku od Hondy přejít z motokrosu na polní a silniční závody. Ještě lépe, Honda mu zaplatila 295,000 XNUMX $, aby se stal silničním závodníkem - více, než vydělával jako motokrosový jezdec týmu Honda.

Wise udělal neuvěřitelně snadný přechod jak na prašnou dráhu, tak na silniční závody. Na Houston Astrodome TT skončil druhý tím, že nasadil dvě těsnění hlavy do motokrosového motocyklu CR480 a poté vyhrál silniční závod AMA Superbike na silničním závodníku Honda 900. Steve si užíval svou nově nalezenou slávu silničních závodů, ale všechno se okamžitě skončilo po dvou velkých haváriích silničních závodů - první v Road America a druhá v Laguna Seca, kde havaroval rychlostí 130 mph. Bylo to velké vystoupení. Jak velký? Steve Wise odešel ze závodění, když odešel z nemocnice. Jeho zájem o silniční závody zmizel v jediném okamžiku.

Steve Wise se vrátil do McAllenu v Texasu a vybudoval nový život. Pracoval v oblasti nemovitostí, učil motokrosové školy a stal se vysvěceným ministrem. Málokdo z jeho sboru ví, že Steve Wise byl kdysi nejvšestrannějším motocyklovým závodníkem v historii AMA.