ROZHOVOR TÝDNE: JEREMY SEEWER

Seewer_MXGP_10_F_2016"Kdyby to nebylo pro Jeffreyho Herlingsa, tak by to byl 250 mistr světa." Kolikrát to někdo řekl? Jeffrey Herlings, miláček 250 GP závodů, byl v posledních několika letech na jiné úrovni. Přesto Herlings nedokázal vyhrát poslední dva tituly kvůli zranění. Výsledkem bylo, že Jordi Tixier (2014) a Tim Gajser (2015) ukončili svých 250 kariér pohádkovými tituly, zatímco Herlings se pravděpodobně v nějakém temném rohu vytratil.

Co to má společného se švýcarským Jeremy Seewerem? Tovární závodník Suzuki je aktuálně druhý v bodech. A když zaostává za Herlingem o 87 bodů, je na stejné pozici jako dva 250 mistrů světa před ním - oba dostali takový dar, když se Jeffrey zranil a nemohl si zajistit ani jeden titul. Tentokrát je Herlings venku se zlomenou klíční kostí. Příští GP je tento víkend ve Švýcarsku, kde Herlings může, ale nemusí sedět. Pokud ano, série GP nebude závodit znovu až do 28. srpna v Nizozemsku (Assen). Je možné, že by Seewer mohl tuto mezeru ještě více uzavřít. Zastihli jsme Jeremyho, abychom si promluvili o jeho kariéře až do tohoto okamžiku a o tom, zda dokáže porazit krále Herlingse.

Jim Kimball
Fotografie Massimo Zanzani

MX2podium_MXGP_10_F_2016Jeremy Seewer (zcela vpravo) byl v této sezoně pravidelným pódiem. Jakmile bude Jeffrey Herlings (uprostřed) na startu, bude považován za přední místo pro titul 250 světových let v příštím roce.

Jak jste se zajímali o motokros, když jste vyrůstal ve Švýcarsku?
Můj otec jezdil na kolech, takže jsem neměl na výběr. Zpočátku jsem se trochu styděl jezdit na motocyklu, ale když mi bylo asi sedm let, jel jsem Yamaha PW50, a pak jsem byl závislý na prašných kolech. Motocross ve Švýcarsku je málo známý sport. V německé části Švýcarska nemáme téměř žádné motokrosové tratě. V německy mluvící části země nepřijde příliš mnoho jezdců. Ve francouzské části Švýcarska je to o něco lepší, ale stále to není tak populární. Mistrovství Švýcarska v motokrosu je však dobře organizováno, pokud vezmete v úvahu malé možnosti jízdy a popularitu sportu v zemi.

První závod jste absolvovali v roce 2003 a o dva roky později jste rychle postupovali tak, abyste vyhráli mistrovství Švýcarska ve výši 65 ccm. Jak jsi postupoval tak rychle?
Nevím, ale na špinovém kole jsem velmi rychle vynikl. Měl jsem spoustu legrace na koni, a opravdu začal milovat sport. Nějaké vítězství v tomto prvním švýcarském šampionátu bylo snadné. Nikdy jsem závodil s žádným z mezinárodních 65cc motocrossových kol, takže opravdu nevím, jak dobrý jsem vlastně byl. Když jsem poprvé začal závodit na 65 ccm, nemohl jsem ani skončit dostatečně dobře, abych získal body, ale o rok později jsem vyhrál mistrovství. To bylo velmi příjemné období.

Jaké byly příštích pár let?
V roce 65 jsem přepnul z 85cc na 2006cc malá kola, ale problém byl v tom, že jsem byl příliš malý a krátký. Trvalo mi nějakou dobu, než jsem si zvykl na 85cc kolo. V roce 2007 jsem se přesunul na 85cc třídu velkých kol a také jsem začal dělat některé mezinárodní závody, jako je ADAC MX Junior Cup, a udělal jsem docela dobře. Myslím, že přechod od roku 2006 do roku 2007 byl jedním z největších kroků v mé závodní kariéře. V roce 85 jsem vyhrál 2008cc Swiss Championship.

"JSEM SE STÁLE DO PRAVIDELNÉ ŠKOLY JAKO KAŽDÝ, KTERÝ BY MOHL PRACOVAT HUDBY A STUDIJI, ŽE JE DOBRÉ PRACOVAT, KDYŽ JE MOŽNÉ POKRAČOVAT OSTATNÍCH A POKROKEM."

Kdy jste se začal zaměřovat na mezinárodní soutěž?
V roce 2008 jsem s motokrosovým závodem jezdil úplně na mezinárodní kolo na 85ccm. V ADAC MX Juniors jsem skončil těsně na vteřinu a také jsem udělal několik pódií v sérii evropských šampionátů. Byl to čas, kdy jsem se opravdu musel rozhodnout, zda chci pokračovat s motokrosem vážně, nebo být normální dítě a prostě to dělat jako koníček. V té době jsem ještě chodil do normální školy a dělal jsem všechno, co by dělal dítě toho věku. Bylo velmi obtížné cestovat na všechny závody a pořád ve škole dobře. Můj táta a já jsme spolu cestovali po celé Evropě a bylo mi to velmi zajímavé. Bylo to obzvláště zajímavé účastnit se závodů v zemích, jako je Bulharsko, Polsko a Rumunsko. Uvědomil jsem si, jak dobře to máme ve Švýcarsku ve srovnání s některými z těchto chudších zemí. Jedním z největších vrcholů roku byl závod Motocross Juniors v Taupu na Novém Zélandu. Styl mezinárodních tratí byl na evropských šampionátech mnohem technický a obtížnější. Tam byly některé velmi písčité stopy, které jsem musel tvrdě pracovat, abych si zvykl. Jak jsem řekl, stále chodím do běžné školy jako kdokoli jiný, takže jsem musel hodně tvrdě pracovat a studovat, abych mohl sledovat ostatní a postupovat skrz ně.

Seewer_MXGP_7_GER_2016V těch raných letech závodů po Evropě jste byli schopni získat velkou podporu?
Měl jsem nějakou opravdu dobrou podporu od některých soukromých sponzorů. Měli jsme dobrého přítele, který tvrdě pracoval, aby pomohl získat nějaké sponzory a podporu. Dokázal najít lidi, kteří ve mně skutečně věřili, a většina z nich je stále se mnou! Také poté, co jsem v roce 65 vyhrál švýcarský šampionát 2006cc, Suzuki Švýcarsko mi poskytlo kola a podporu. Ve skutečnosti jejich podpora každým rokem rostla, dokud jsem neskončil v továrním týmu Suzuki, kde jsem nyní. Dokud jsem se nedostal do továrního týmu Suzuki, dělali jsme spoustu věcí sami s dobrou podporou Suzuki Švýcarsko. Když jsem v letech 125 a 2010 jezdil na 2011cc, tak jsme běhali vlastní tým Suzuki.

Kdy jste přešli na 250 mistrovství světa v motokrosu?
Svůj první GP jsem vyzkoušel již v roce 2012 jako vstup na divokou kartu, když jsem pořád pořádal mistrovství Evropy. Skončil jsem 14. a 18. v motorech a byl jsem s tím velmi šťastný. Můj první rok, kdy jsem absolvoval kompletní sezónu MX2, byl v roce 2014. Byl jsem třetím jezdcem v továrním týmu Suzuki, takže bych řekl, že jsem „polopracovní jezdec“. Tehdy jsem byl ještě ve škole a musel jsem dokončit učňovskou školu, což nebylo pro všechny cestování příliš snadné. Cílem bylo dokončit desátou první celou sezónu a to jsem udělal. Byla jsem velmi šťastná, ale věděla jsem, že v motokrosu bych se mohla zlepšit, kdybych byla o víkendech schopna trénovat a trénovat víc než jen závodit.

Jen o rok později, v roce 2015, jste skončil celkově na pátém místě v sérii 250 Grand Prix. To je docela úspěch.
Byl to můj první rok, kdy jsem na plný úvazek Pro závodil s GP a mohl jsem se opravdu připravit na motokros. Tehdy jsem byl hlavním chlapcem MX2 v Suzuki, takže jsem dostal hodně pozornosti a všechno kolem mě založili. Vyvinuli motocykl, který mi vyhovoval. Mým cílem bylo pět nejlepších a toho jsem dosáhl. Také jsem se poprvé dostal na pódium v ​​mé kariéře MX2, a to byl jeden z nejlepších pocitů na světě. To bylo to, co jsem po celý svůj život tak tvrdě pracoval, takže na to nikdy nezapomenu. Přesto jsem mohl udělat něco lepšího, ale potom jste vždy chytřejší.

"S [STEFAN EVERTS '] NEJLEPŠÍMI ZKUŠENOSTI Z NÁVŠTĚVNÍ KARIÉRY JE VŽDY DOBRÁ RADA. NEPOSKYTUJE SE, POKUD MÁ OTÁZKU O BIKE, VZDĚLÁVÁNÍ NEBO RACETRACK, protože ZNAMENÁ ODPOVĚDI. “

Nyní tovární tým Suzuki řídí Stefan Everts. Jak to ovlivní vás?
Je prostě úžasné mít ho po boku. Ještě předtím jsem ho tak dobře neznal, takže jsem vůbec netušil, jak to bude. Musím říci, že všechno funguje velmi dobře a jeho způsob myšlení se mi opravdu líbí. Jeho styl a pomoc určitě zapadá do mě, a to samo o sobě mě posílilo. Se všemi předchozími zkušenostmi z jeho závodní kariéry má vždy dobré rady. Nezáleží na tom, jestli mám dotaz na kolo, trénink nebo závodiště, protože zná odpovědi.

Nedávno jsi nepodepsal další smlouvu s továrnou Suzuki?
Ano. Podepsal jsem další rok - 2017 - do třídy MX2. Musím říci, že rozhodnutí nebylo obtížné a že mi to Suzuki velmi usnadnilo. Během mé kariéry mi poskytli tolik podpory. Samozřejmě jsem měl několik dalších příležitostí, ale pro mě nemůže být nic lepšího, než spolupracovat se Stefanem a všemi ostatními členy týmu Suzuki. Jsem velmi, velmi spokojený se vším a všichni zapojení do týmu. To je pro můj úspěch velmi důležité.

Seewer_MXGP_8_TN_2016Jak se cítíte o Jeffrey Herlingsovi? Ve třídě 250 je tak rychlý, a tolik lidí říká, že by měl být ve třídě 450.
Opravdu se nestarám o všechny řeči nebo klepy o tom, zda by měl být v MX2 nebo MXGP. Každý je jiný a každý si může v životě zvolit vlastní rozhodnutí. Ten, kdo je mým soupeřem, je tím, koho se snažím porazit. Neztrácím čas přemýšlením o tom, zda by měl být ve třídě MX2 nebo ne! Snažím se vyhrát, když závodím, a pokusím se dojet před každým jezdcem, kterého závodím. Ale pokud jde o porážku Herlingsů, není to snadné. Je to talentovaný jezdec a pracuje s motorkou jako nikdo jiný. Není pro mě nemožné porazit Jeffreyho, ale všechno bude muset jít dokonale, abych před ním skončil.

Jsi velmi mladý. Přijdete někdy do Ameriky a závodíte s celou sérií?
To je skvělá otázka, ale v tuto chvíli nemyslím na závody v Americe. Cítím se tady velmi šťastná a všechno jde dobře. Samozřejmě myslím na závody v Americe, kde je sport tak populární, a v televizi tak často. V tuto chvíli nemohu opravdu říct jednoznačné ano nebo ne, ale uvidíme, co přinese příštích několik let.

Můžete se o vás podělit o něco, co možná neznáme?
Ještě před dvěma lety jsem byl ještě ve škole, takže na studium a závody nebylo moc času. Ale teď, když jsem mimo školu, mám vždy se sebou Apple Macbook a ráda navrhuji své vlastní oblečení, samolepky, tupé záplaty, helmy a podobné věci. Ve skutečnosti je všechno zařízení, které běží, navrženo já!