ROZHOVOR MARVINA MUSQUINA: „Myslím, že SVĚTOVÁ SÉRIE SUPERCROSS BY MOHLA BÝT VELKÁ“

ROZHOVOR MARVINA MUSQUINA: NOVÉ KOLO, SVĚTOVÝ SUPERCROSS A PLÁNY DO BUDOUCNOSTI

Zatímco poslední roky nebyly jeho nejlepšími výsledky na papíře, Marvin Musquin byl stálým umístěním na stupních vítězů v letech 2016, 2017, 2018 a 2019 v superkrosu i motokrosu. Nyní je mu 32 let, zranění zbrzdila jeho sezóny 2020 a 2021, přesto může být Musquin stále uchazečem, jak jsme viděli v Detroitu. Musquin, který se postavil na třetí místo dlouholetému rivalovi Justinu Barciovi, byl na stupních vítězů rychlý. Byl to jednoduchý tip v zatáčce, který ho posunul na celkové čtvrté místo. Zastihli jsme Marvina v Michiganu, když končí svůj rok.

2022 DETROIT SUPERCROS | PLNÉ POKRYTÍ

JIM KIMBALL

MARVINE, MLUVTE O SUPERKROSU. CO BYLO DOBRÉ A CO ŠPATNÉ? Abych byl upřímný, tato sezóna byla těžká a vždy chci být lepší. Mám za sebou pár let, kdy jsem stál na stupních vítězů často, a letos jsem se na pódium dostal jen jednou. Ale když se podíváte na hřiště v této sezóně, bez zranění kluků, je tam minimálně osm až deset kluků, kteří se mohou dostat na pódium, pokud začnou dobře.

Marvin vede pole 450 kolem San Diega.

MÁTE NĚJAKÉ PŘÍKLADY? Nejlepším příkladem je Plessinger. Dostal se na pódium a na dalších závodech byl osmý nebo desátý. To je jen příklad, stejný pro ostatní jezdce. Na mé straně, s novým motocyklem, jsem se na tréninkové trati cítil dobře, ale v závodech jsem se trochu trápil. Tým udělal během týdne hodně práce a věci se zlepšují. Problém je v tom, že v týdnu je jen pár dní na to, abyste mohli testovat, zjišťovat věci a učit se. Trvá několik týdnů, než skutečně provedete významné změny a uvidíte, zda je výsledek lepší. Nejlepší test je závod. Celkově jsem z toho roku trochu zklamaný, ale závodím už pěkných pár let a když se na to dívám zpětně, dostávám se nahoru. Mám nějaká zranění, která cítím, ale pořád jsem schopný s těmi kluky závodit a párkrát jsem to ukázal. Chci být jen důslednější. Jsem nadšený ze závodů na stadionech, jako jsou ty na východním pobřeží, které se chystají, víc než jiné, na kterých jsme závodili.

Marvin a jeho týmový kolega Aaron Plessinger se postavili na Anaheim 3.

PROČ SE VÁM LÍBÍ TRASY VÝCHODNÍHO POBŘEŽÍ? Jsou trochu měkčí a trochu těsnější. Je zřejmé, že Daytona byla velká trať. Proto jsem nadšený z nadcházejících tratí. Trať v Detroitu byla pěkná, ale těžká.

ZMÍNLI JSTE LETOS SOUTĚŽNÍ ÚROVEŇ. POLE BYLO VELMI HLUBOKÉ, že? Lidé očividně říkají špatné věci o jezdcích, kteří vyřazují ostatní, ale konkurence je tak vysoká, že pokud chcete někoho předjet, aniž byste byli agresivní, je to téměř nemožné. Musíte si dávat pozor na šanci pro každou přihrávku. Pokud to neuděláte, budete sedět za chlapem před vámi a jen čekat, až udělá chybu. Každý chce vyhrát a každý se chce dostat na stupně vítězů. Když vidíte, že jsou všichni agresivní, je to jeden způsob, jak toho dosáhnout. Ale vidíme to už desítky let. Nyní se sociálními médii a vším, každý všechno vidí a každý vše komentuje. Právě teď musíme něco takového očekávat.

Marvin je aktuálně dělený na šestém místě v bodovaném pořadí s Chasem Sextonem.

CO BYLO TAK TĚŽKÉHO NA VYTÁČENÍ V NOVÉM KOLE? Jak jsem řekl, mimo sezónu na tréninkové dráze jsem se cítil dobře, ale skutečným testem je závodění. Na konci dne je jen šestiminutový heat race, dvacetiminutový hlavní závod a není moc času na testování při závodění. Během závodu dostanete z motorky maximum, protože tam nejvíce tlačíte, tam je trať nejdrsnější a závodíte s ostatními. Takže to je skutečný test, přímo tam, závodění. Moc jich nemáme. I když závodíme každou sobotu, jsou to jen dvě motorky za den, takže chvíli trvá, než na to přijdeme. Mám pocit, že jsme provedli nějaké změny, a během několika příštích týdnů zjistíme, jestli to pomůže.

I když získat kolo nové generace před začátkem sezóny bylo vzrušující, skutečným testem jeho výkonu nastane, když brána padne.

S TÍM, JAK MNOŽE CESTUJETE, NEMÁTE V TÝDNU OPRAVDU MOC ČASU NA TESTOVÁNÍ. Ano, zvláště já. Zůstal jsem v Kalifornii, takže cestování bylo trochu náročné. Ale souhlasím s tím a že to funguje. Abych byl upřímný, rád bych se vrátil do Kalifornie s Frankiem (mechanikem) a týmem. Minulý týden jsem měl dobrý týden testování, ale dva dny ježdění bylo vše, co jsem mohl získat.

BYLO DOBŘE ZVEŘEJNĚNO, ŽE JSTE PODPÍSALI SUPERCROSS-ONLY DEAL S RED BULL KTM. ALE NEVÍM, ZDA TO NUTNĚ ZNAMENÁ, ŽE KONČÍTE ZÁVODY. Já také ne! Ale ano, to je moje letošní smlouva, pouze Supercross. Abych byl upřímný, přijal jsem to hned. Roger DeCoster mi dal příležitost závodit pouze v Supercrossu, takže se velmi soustředím na sezónu Supercross. Půjde to rychle, takže až skončíme se Supercrossem, budeme si moci dát trochu volna, protože nezávodím venku. Oproti minulým letům to pro mě bude velká změna. Když se podívám zpět, nikdy jsem nevynechal venkovní sezónu, od té doby, co jsem se sem přestěhoval. Vždy jsem závodil venku a bude mi to chybět.

Bude divné nevidět Marva na venkovním kole. Ale to také otevírá příležitost pro Marv zúčastnit se World Supercross.

VENKU SE VÁM DOBŘE. Udělal jsem docela dobře. Jak jsem řekl, bude mi to chybět, ale myslím, že je dobré, že jsem letos v této fázi kariéry, abych se usadil a přemýšlel o tom. Dám si malou pauzu a pak se vrátím možná na konec roku. Víte, možná máme nějaké závody mimo sezónu a těšíme se na další sezónu Supercross v roce 2023.

Jsme tak zvyklí vidět hřiště v USA, mohl by být Marvin nejlepším uchazečem na World Supercross?

HOVORIL JSTE S LIDMI, KTEŘÍ NA PODZIM ORGANIZUJÍ SVĚTOVOU SÉRII SUPERCROSS? Trochu. Kéž bych o tom mohl něco říct, ale bohužel nemám dostatek informací. Je to něco, co mě vzrušuje. Chci jen cestovat po světě a dělat další závody podobné Supercrossu. Abych byl upřímný, závodil jsem pouze v Geneva Supercross, Paris Supercross a v Americe. Tenkrát jsem dělal supercross v Německu, Itálii, Španělsku, ale to bylo, když jsem byl mladý. Teď, když se na to dívám, je to vzrušující a snad to vyjde. Myslím, že to může být velká věc – série World Supercross. Držím palce, stane se to a snad to bude skvělé.

Navzdory problémům sezóny 2022 je Marvin stále v top 10 bodů a zůstává velmi pozitivní.

MYSLÍM SI, ŽE BYSTE BYLI OPRAVDU DOBRÝ, KVŮLI SVÉM SUPERKŘÍŽOVÝM ZKUŠENOSTÍM A SVÉ MEZINÁRODNÍ HISTORII. Přesně tak, baví mě cestovat po světě a závodit v zemi, ve které jsem nikdy předtím nezávodil... bylo by to úžasné a pro fanoušky a celý svět je to prostě úžasné. Jsem nadšený, že uslyším nějaké dobré zprávy pro tuto nadcházející sérii.

A tady je Marvin v tomto přesném rozhovoru s Jimem Kimballem.

2022 Detroit SupercrossSupercross Indianapolis 2022Svět FIM SXRozhovorKTMMarvin MusquinMusquinSUPERCROSSSvětový supercross