NEJLEPŠÍ Z JODY'S BOX: MILUJEM SVĚTOVÉHO VETA, PROTOŽE BATS VYDÁVÁ NA PASTU

Autor: Jody Weisel

Nikdy jsem nebyl nejrychlejší. Většinu toho, co jsem dosáhl na motorce, jsem udělal s odhodláním, kondicí, hloupostí nebo slepým štěstím. Oh, mám světový rychlostní rekord na uzavřené trati z roku 1976, v roce 1984 byl CMC číslo jedna Vet Pro, skončil jsem druhý ve třídě expertů nad 40 let na Mistrovství světa veterinářů 1988, v roce 1994 vyhrál REM číslo jedna a získal cenu Edison Dye Lifetime Achievement Award v roce 2018. Pokud se ponořím hlouběji do svého životopisu, mohl bych v roce 1979 vybagrovat třetí místo v Mexican Supercross Championships a několik výher v sérii. Není to skvělá kariéra, ale to nejlepší, co jsem mohl udělat se svým omezeným talentem.

Moje největší lítost? Vždy jsem chtěl vyhrát mistrovství světa veterinářů. No, ne vždy, ale jednou jsem byl příliš starý na to, abych vyhrál něco velkolepějšího. Miluji mistrovství světa veteránů v motokrosu - možná proto, že vzniklo v době, kdy se motokrosoví závodníci vydávali na pastviny. Zachránilo tisíce závodníků před tím, než v neděli trávili svá zlatá léta sekáním dvora a přeměňováním jejich garáží na sklady hrnčířských sbírek jejich manželky. S výbuchem závodů veteránů nejen starým mužům, jako jsem já, vdechl nový život jejich závodění, tento sport získal podporu, která ho udržovala při životě během chudých časů.

Nezdá se mi to příliš roztažené, abych viděl, jak se motokrosová kola velmi podobají horkým prutům. Kdykoli uvidíte, že po dálnici vyrábí pickup '47 Ford Woodie nebo '57 Chevy Apache, má chlap za volantem vždy bílé vlasy (pokud je vůbec má). Kupodivu byly horké pruty jednou vstupní baštou teenagerů, kteří si nemohli dovolit Fairlane nebo Roadmaster. Dnes si jen staří lysci mohou dovolit zastrčit malý blok 327 do T-kbelíku '32. Není těžké vidět, že budoucnost motokrosu budou ovládat staří kluci s penězi na stavbu nejchytřejších kol a volným časem na jejich závodění.

Jsem jedním z velmi malé hrstky jezdců, kteří závodili na každém mistrovství světa veterinářů od jeho založení v roce 1985 (hlavně proto, že Tom White, Alan Olson a já jsme vymysleli myšlenku závodu šampionátu pouze pro jezdce nad 30 let a uvedli jsme to do pohybu ). Závodil jsem ve třídách nad 30, nad 40, nad 50, nad 60 a nad 70 bez úspěchu. Během let jsem měl dobré i špatné dny. Dokonce jsem byl blízko k vítězství, hle, před mnoha lety, když jsem byl mnohem mladší muž. V roce 1988 jsem na mistrovství světa ve veterinárním lékařství nad 40 let skončil celkově druhý za devítinásobným mistrem světa ve veterinárním lékařství Alanem Olsonem. V roce 1990 jsem skončil čtvrtý na mistrovství světa nad 40 let za Tomem Whitem, Gary Peakem a Alanem Kentem a před 25 lety jsem byl šestý na mistrovství světa nad 1997 let v roce 50.

Kromě mé jediné cesty na pódium před 35 lety jsem sledoval ze spodního žebříčku jako Gary Jones, Alan Olson, Tom White, Kent Howerton, Rich Thorwaldson, Zoli Berenyi, Lars Larsson, Eyvind Boyesen, JN Roberts, Hans Hanssen , Thorlief Hanssen, Hideaki Suzuki, Ike De Jager, Jim O'Neal a Brent Wallingsford mě porazili.

Výsledky mistrovství světa v motokrosu 1988

Nejsem naštvaný, že mě porazili. Byli rychlejší a zasloužili si to. Jsem obeznámen spíše s prohranými motocyklovými závody než s jejich vyhráváním. Jsem hrdý na to, že jsem sdílel trať s těmito velikány – i když jsem měl před sebou ještě pár zatáček, když vyráželi zátka od šampaňského. Nutno podotknout, že jsem nikdy nečekal, že budu mladší nebo rychlejší, čím déle budu závodit. Přijímám svou rostoucí zchátralost jako součást koloběhu moto života. Na kole se cítím stále dobře. Pořád tvrdě závodím. Pořád riskuji. Stále bojuji o své místo ve smečce, ale nyní je mé místo ve smečce blízko zad. co to bude!

Pro mě bylo závodění vždy o kamarádství konkurence. Na setkání se skupinou podobně smýšlejících závodníků, kteří sdílejí vaši vášeň, je něco zvláštního. Mluví jazykem motokrosu. Ještě lepší je, že jejich zkušenosti, kulturní reference a sportovní znalosti jsou synchronizovány. Máme kolektivní vědomí Mantle a Maris, Heikki a Ake a Nixona a Cartera. Prožili jsme přechod od telegramu přes uhlíkový papír k rotačním telefonům k mimeografům k páskové páske k faxovým strojům k e-mailu. Přesto všichni známe skutečný význam slova „dolů za nízkou“. Závodíme, protože to bylo to, co jsme dělali, když jsme byli mladí, a nevidíme důvod, abychom se nyní zastavili.

Nejlepší ze všeho je, že veterináři jsou uši na rozdíl od uší.