FLASHBACK PÁTEK JEREMY McGRATH TALKS O JEJICH BMX ROOTS

Jeremy Mcgrath začal s BMX, než se stal králem Supercrossu.

První vášní Jeremyho McGratha na dvou kolech bylo BMX. Posedlost začala zhruba ve věku 10 let. Okamžitě měl pro tento sport talent a začal vyhrávat závody. Někdy závodil 10 závodů týdně. Nedlouho poté, co Jeremy vyhrál BMX národní akce ve třídě expertů. Když mu byl ve 14 letech představen motokros, vyhrál svůj první závod na YZ80 a zbytek je historie. Necháme Jeremyho, aby vám řekl více o své cestě BMX.

Kdo tě dostal do BMX?
Jeremy: Můj soused, ten kluk Tony, mě dostal k jízdě na BMX kolech. Právě jsme mlátili kolem. Poté jsme po chvíli začali závodit u jezera Elsinore [Kalifornie]. Trať nebyla daleko a BMX byla zábavná, takže jsme se do toho pustili naplno. Do toho se dostali i moji rodiče. 100 procent mě podporovali. Závodil jsem na BMX od roku 82 do roku '86.

Jak často jste závodili?
Jeremy: Hodně jsem závodil! Měli lokálně osm nebo deset závodů týdně a já bych závodil téměř s každým.

Celkem jsem vyhrál asi 100 dobrých trofejí.

Kdo byl vaším oblíbeným profesionálním jezdcem BMX, když jste závodili?
Jeremy: Byl to divoch, ale Ronnie Anderson se mi líbil. Na kole byl dobrý. Když řídil, dělal by divné věci s řídítky: skočil a vždycky se díval přímo pod jednu ruku dolů, aby viděl, kdo je za ním. Dělal věci jinak, měl svůj vlastní styl, to je jisté.

Jeremy vyhrál BMX národní události.

Jaký byl váš největší moment v BMX?
Jeremy: Uvidíme, musím říct, že to bylo na závodě ABA Gold Cup v San Pedro [CA]. Oba dny jsem vyhrál 11 expertů a porazil Sam Arellano, který jel pro Raleigh, a Jason Kick, který jel pro JMC. Vzhlédl jsem k nim, protože byli plně sponzorováni; ani nevěděli, kdo jsem. Byl to skvělý víkend.

MÁM POCIT, ŽE NY TADY NA MNĚ VYKONALA VELKÝ TLAK, KDYŽ JSEM RACOVAL A NENÁVIDĚL, „SKUTEČNĚ CHCETE, ABY JSEM UKONČIL. PO DOHLEDU BYLA JEHO SPORT VÍC NEŽ MOJE.

Závodili jste jak 20-palcový, tak i Cruiser?
Jeremy: Jo, závodil jsem s oběma. Měl jsem Hutch Pro 20 palců a ELF Cruiser. Závodění s Cruiserem se mi líbilo víc, protože jsem byl v té třídě rychlejší. V NBL jsem vyhrál několik Nationals v Cruiseru. To muselo být v roce 85, protože jsem toho roku byl zařazen jako národní #I8. Celkem jsem vyhrál asi 100 trofejí dobré velikosti.

Jeremy McGrath BMXJeremy skartuje stopu BMX.

Co vás přimělo k závodění na motokrosu?
Jeremy: Když jsem byl ještě plně na BMX, dostal jsem motorku k 14. narozeninám. V listopadu roku 80 to byla Yamaha YZ85. Jezdil jsem na tom pro zábavu a jen jsem se motal. Můj přítel Ray Hensley byl také na BMX, ale také závodil v motokrosu. V červnu '86 promluvil mého otce, aby mě nechal závodit na motocyklu na Perris Raceway [Perris, CA]. Všichni si mysleli, že je docela dobrý, ale poprvé jsem ho kouřil. (smích) Byl šílený!

Jeremy stále rád jezdil na BMX, když závodil v Supercrossu. U osobního sponzora měl dokonce kola GT.

Porazil jsi celou třídu?
Jeremy: Jo, vyhrál jsem svůj první závod.

Je to tak, když jste přešli z BMX na motokros, že?
Jeremy: Přesně, s BMX jsem tehdy byl docela hotový. Vrátil jsem se jen k místnímu závodění. Zůstal jsem hlavně proto, že moji rodiče měli přívěs, ze kterého prodávali díly BMX. Vytáhli by to do všech kolejí. Obchod se jmenoval Country Kids Racing. Když jsem odešel do důchodu z BMX, oni také. Cítím, že na mě můj otec hodně tlačil, když jsem závodil na BMX, a on opravdu nechtěl, abych skončil. Po nějaké době to byl víc jeho sport než můj. Hádali jsme se kvůli motokrosu, ale nakonec jsem se do toho úplně pustil. Nebyl na mě vyvíjen žádný tlak a dělal jsem to čistě pro zábavu. Pak se z toho nakonec stala práce pro mě.