KLASICKÉ MOTOCYKY IRON: 1969 HUSQVARNA 500 TWIN

1969 HUSQVARNA 500 TWIN
Autor: Tom White

Dvojče Husqvarna 500 začalo, když švédský silniční závodník Bo Grannath přesvědčil inženýra Husqvarny Rubena Helmina, aby na jediný případ naštěpil dva válce Husky 250. Prototypový motor byl dokončen v roce 1968. Zkušební jezdci Husky Rolf Tibblin a Torsten Hallman rozhodli, že rozměry motoru jsou pro motocross příliš objemné, i když v roce 1969 Gunnar Nilsson na něm vyhrál Evropský pohár FIM. Evropský pohár FIM byl série vyvinutá pro motory 501cc až 750cc jako způsob udržení zastaralých britských čtyřtaktů. Nilsson závodil s verzí Huskyho dvojče o velikosti 504 ccm a ovládl krátkodobé mistrovství. Vítězství Nilssona přesvědčilo amerického dovozce Edisona Dyeho, že motor bude skvělý pro Baja 1000. Husky přestavěl jeden ze silničních motorů na 492 ccm, a Malcolm Smith, Carl Berggren, Gunnar Nilsson a JN Roberts jeli na vítězství Baja 302 liber .

husky500twin2

Dye požádal o prodej pěti rychlostních dvojčat Baja Invader, ale bylo vyrobeno pouze deset motorů (dva pro silniční závody a sedm pro závodní vozy). Husqvarna měla celkem 100 dvojčat v terénu na jednom kole. Proč nebyl motor nikdy uveden do výroby? Gunnar Lindstrom řekl: „Čtyřstupňová převodovka byla okrajová, a to i na 500cc single.“

Původní vítěz Baja 1969 z roku 1000 zůstal ve skladišti Edison Dye v San Diegu tři desetiletí. V roce 1998 byl prodán společnosti Twin Air Frans Munsters, která pečlivě obnovila kolo podle původních specifikací. Dnes je na tomto zcela výjimečném kole vidět Počátky muzea motokrosu.

huskytwinamal

1969 HUSQVARNA BAJA INVADER 500 FAKTŮ

CO JE TO NÁKLADY
Brzy Husqvarnas jsou vyhledávanými sběrateli. Vyvolávací cena tohoto jedinečného motocyklu je výrazně nad 100,000 1000 $. Toto jednorázové, dvouválcové kolo, které vyhrává Baja XNUMX, je bez partnera!

huskytwin4MODELY
Teoreticky byly v roce 500 postaveny tři modely dvojče Husqvarna 1969: silniční závodník, přívěsný vozík a terénní kolo. Ve skutečnosti však nikdo nebyl nikdy uveden do výroby.

CO HLEDAT
Z boku to vypadá jako jakýkoli jiný kříž Husqvarna 250. Zepředu nebo shora si okamžitě všimnete velikosti motoru. Dva válce, dva karburátory a potrubí dva v jednom jsou nejvýznamnějšími rysy Baja Invader.

DODÁVKY DÍLŮ
John Lefevre v Vintage Husky, (760) 744-8052, může dodávat písty, tyče a hardware podvozku (protože většina z nich je sdílena s křížem 250). Musely by být vyrobeny speciální komponenty, jako je hřídel startéru, pouzdra a zapalování.