FLASHBACK PÁTEK: 2010 MOTOCROSS DES NATIONS

Ryan Dungey zvítězil v prvním závodě.

USA zvítězily v Motocross des Nations naposledy v roce 2011 ve Francii. Rok před konáním MXDN v Lakewoodu v Coloradu. Vysoká nadmořská výška a tvrdá trať v Lakewoodu v Coloradu byla v září tím závodem. Týmem snů byli Ryan Dungey, Trey Canard a Andrew Short. Týmy MXDN často obsahují dobrou kombinaci minulosti, přítomnosti a budoucnosti, a to byl dobrý příklad. Andrew Short byl místní a ostřílený veterán. Ryan Dungey byl čerstvý ze svého prvního šampionátu 450. Trey Canard byl mladý jezdec skupiny a právě vyhrál národní šampionát 250.

Mnoho věcí dělá MXDN jedinečným. Jezdci soutěží jako součást skutečného týmu – přestože obvykle jezdí pro různé značky – namísto individuálního úsilí pod stejným stanem a sponzory. MXDN také přivádí nejlepší závodníky z celého světa, aby soutěžili na stejné trati za stejných podmínek ve stejných dvou dnech. Jako jedna z nejstarších skutečných motokrosových akcí má Motocross des Nations úroveň prestiže, kterou v mnoha částech tohoto sportu nenajdete. Bohužel v posledních letech se do plánů amerických jezdců vkradly další události a mnozí se vyhnuli závodění v MXDN, ale s letošním závodem, který se bude konat v Coloradu, se všichni Američané dobrovolně přihlásili.

xv6s4184-1Na startu v Coloradu se střetli Ken Roczen (11) v německém týmu a Trey Canard (2) v americkém týmu.

Kvalifikace byla v sobotu. Ital Tony Cairoli by utekl a vyhrál kvalifikační závod 450, zatímco Ryan Dungey by se ve třídě 450 uspokojil se čtvrtým místem. Třída 250 byla konkurenceschopnější. Trey Canard by musel bojovat s Německem Ken Roczen. Po chybě Roczena dokázal Canard vyhrát kvalifikaci 250 těsným rozdílem. Nedaleko byl „Portoriko“ Zach Osborne, který byl dychtivý skočit na jakoukoli chybu kteréhokoli jezdce. Finálová kvalifikace byla podobná té první…s jedinou výjimkou. Tým USA získal holeshot. Andrew Short se ujal vedení a utekl se závodem. Dvě ze tří výher v kvalifikaci zajistily týmu USA dobrou pozici pro vstup do nedělních hlavních událostí.

V neděli to odstartovalo první kombinované moto 250/450. V bráně byli Trey Canard z USA a Ryan Dungey. Jonathan Barragan ze Španělska by ukradl holeshot, ale Dungey ho rychle namotal. Netrvalo dlouho a zjistil, že ho také někdo namotává – byl to Tony Cairoli. Byl to závod, kde si mistr světa 2010 450 poradil s 2010 AMA Supercross/Národním šampionem. Očekávání pohaslo, když se Dungey odtáhl, aby vyhrál. Kde byl Trey Canard? Zapletl se s Zach Osborne na začátku a musel se spokojit s 12.

xv6s4742Trey Canard bojoval statečně, ale potíže v obou motocyklech ho opustily z prvních pěti.

V moto 250 / Open Andrew Short popadl holeshot. Trey Canard by šel dolů, když se pokoušel vykoupit, a nakonec skončil sedmý. Ken Roczen by chytil a předal Andrewa Shorta, ale ten by se brzy zhroutil. Novozélandský Ben Townley by nakonec zvítězil. Andrew Short se vrátil s ohněm ve třetím závodě, kombinovaném moto 450 / Open. Popadl holehot a hned za ním byl jeho týmový kolega z Team USA, Ryan Dungey. Dungey nakonec předběhl Shortyho o vedení. Jejich největší vyzyvatel Ben Townley by spadl uprostřed závodu a nechal pole dokořán. USA by zvítězily na domácí půdě.