SKUTEČNÉ ZVOLENÍ PRVNÍHO RIDERU MXA

Pete a Coast Moto Cycle van.

Pamatujete si Peteho Malyho? Pravděpodobně si pamatujete jeho epické fotografie z prvních dnů MXA. Věděli jste ale, že jeho první fotografie z časopisu byly na obálce Dirt Bike. Když Akce na motokrosu byl zahájen v roce 1973, byl to první časopis na světě věnovaný rychle se rozvíjejícímu sportu motokrosů. Stejně jako dnes bylo mnoho kol prodáno a závoděno, ale teprve před příchodem MXA se kola začala vážně testovat. Pete Maly byl Akce na motokrosu první oficiální testovací jezdec a pro kohokoli, kdo vyrostl v 1970. letech, závodil bezpochyby spoustu akčních fotografií Pete na stránkách toho, co se brzy stane „bible“ tohoto sportu.

Pete na obálce časopisu Dirt Bike Magazine z května 1973.

JAK SE ZOBRAZILI TESTOVACÍ RIDER MXA? Byl jsem v Indian Dunes a můj táta se setkal se Super Hunky. Super Hunky mě požádal, abych udělal někoho s koňmi Časopis Dirt Bike. Fotografoval jsem a skončil jsem na obálce vydání z května 1973. O dva měsíce později, červenec 1973, kdy byl spuštěn MXA, jsem pracoval s Pete Szylagim a Paulem Boudreau. Měl jsem tu čest být součástí prvních let motokrosu v Kalifornii na konci 60. a počátku 70. let. Když jsem v roce 1976 přišel do MXA, zůstal jsem na Jody Weisel, ale nakonec mě nahradil Lance Moorewood.

Když se Jody koncem roku 1979 rozhodl zahájit závod s názvem „Mistrovství světa CZ“, požádal mě, abych mu pomohl. Tato událost byla prvním ročníkem motocrossového závodu jakéhokoli významu. To plodilo současnou éru historických závodů. Pro tyto závody jsme upravili mnoho kol, včetně „Full Floater“ CZ, kterou Clark Jones jel na mistrovství světa CZ v Saddleback Parku. Legrační bylo, že jsme ráno dokončili stavbu kola v mé garáži ráno.

Pete na obálce vydání MXA z června 1975. Může to vypadat, že Pete testoval pouze CZ, ale to bylo daleko od pravdy již v 1970. letech.

VE VAŠICH DNÍCH V MXA SE ROZHODLETE TESTOVAT KOLO, KTERÉ JSOU TAK, ŽE MXA TODAY? Ne tolik jako dnes MXA. V těchto dnech si můžete vzít novou zkušební kolo přímo na trať a závodit s ní. V sedmdesátých letech jste nemohli ani vyjet na kole na projížďku, aniž byste to nejprve projeli. Závodili jsme na testovacích kolech, ale až po odstranění nedostatků. Chtěli jsme závodit s vlastními koly, ne jako dnes kluci MXA. To byla čistě věc Jody. Testování a úpravy kol bylo pro motocykl skvělé. Můj obchod udělal dobrý obchod, který prodával sacharidy Mikuni, zapalovače Femsatronic, sady pro prodloužení vidlic, sady pro tlumení zadních tlumičů, plastové plynové nádrže, plastové blatníky, rukojeti Oury, ráfky Akront, těžké paprsky, zapalování Motoplat, aftermarketové vzduchové filtry, Koni, Boge , Girling a Bilstein šoky, a protože žádný z kol nepoužíval upwept potrubí, jsme prodali potrubí jako blázen.

Toto je obálka MXA z ledna 1975. Jo, to je Pete na Yamaha MX1975B z roku 125

CO PRO VÁS NAJÍT O MXA? Od prvního dne se MXA zavázala sdělit, jak jsme to viděli. Motocyklová kola byla tehdy z továren velmi vadná. Byl jsem ohromen, když se naše pozorování ohledně řazení, manipulace, podvozku, ovládacích prvků, kvality konstrukce, síly a zavěšení skutečně začalo tisknout. Cítil bych se špatně pro výrobce asi dvě sekundy, ale mnoho z nich odmítlo dát nám testovací kola, protože se jim nelíbila kritika. Poté, když jsme dostali naše testovací kola od přátelských místních prodejců ..., díky nimž se výrobci ještě zbláznili. Naším záměrem bylo od prvního dne podělit se o naše postřehy se čtenáři a doufat, že výrobci vezmou na vědomí a vylepší svá kola.

Uvažuje o Suzuki TM400.

KDO S VÁM ZKOUŠIL BIKES? V prvních několika letech to byli hlavně Kenny Zahrt, Al Baker, Paul Boudreau a já, ale Lars Larsson, Rick Brown, Mike Runyard, Rich Thorwaldson, Gary Ogden a Bruce Baron nám pomáhali, kdykoli jsme je potřebovali.

JAK jste ZAČALI ZÁVODY? Koncem 60. let jsem měl rád jízdu na motokrosu v Saddleback Parku, ale nikdy jsem závodil, dokud někteří přátelé neřekli, že bych to měl vyzkoušet, a to bylo, když jsem v roce 1972 dostal svou první CZ.

Gang MXA před 42 lety. (Zleva doprava v dolní řadě) Kurt Evans, Pete Maly a Al Baker, (Zleva doprava v horní řadě) Paul Boudreau, Jody Weisel, Cherry Stockton a mechanik Alan Hahn.

To bylo také stejný rok, že jste otevřel svůj vlastní obchod? Ano, říkalo se to Coast Moto Cycle a já jsem to běžel od roku 1972 do roku 1977. To se pro mě ukázalo jako trochu quandary. Obchod podporoval můj závod a můj závod propagoval obchod, ale obě práce byla pro 18leté dítě obtížné zvládnout bez zkušeností! Ach, ale zážitek přichází rychle a těžce, a to byly dobré časy.

Maly to dokázala celý den. A někdy to udělal.

JAK SE ZAHRNIL 18 LET ROČNÍCH KIDŮ VLASTNÍ KOLEKCE? Můj otec odložil školu, abych mohl navštěvovat Cal Poly Engineering po dokončení střední školy. Nenáviděl jsem školu a miloval závodění, takže mi nabídl část své vysokoškolské výuky, abych mohl zahájit prodejnu CZ. Chtěl, abych navštěvoval „školu tvrdých klepů“. Můj táta byl z Československa - takže výběr značky byl snadný. Začali jsme malí a nikdy jsme nebyli velcí. Obchod měl dobré roky, když moje závody nebyly, a červený inkoust, když jsem vyhrával na trati. Hodně jsem se naučil za těch pět let 18 hodin denně a šest dní v týdnu práce. Mezi mým obchodem, MXA a tratí jsem potkal spoustu skvělých lidí.

DID CZ POSKYTUJÍ VÁM JAKÉKOLI PODPORY RACE? Poskytli několika špičkovým jezdcům SoCal Pro polopracovní kola, aby zjistili, zda bychom mohli přinést výsledky a přihlásit se do továrny. Bylo to opravdu trikové kolo s pouzdry z hořčíku a náboje. Vážil o 30 liber méně než výrobní kolo a měl hladký středový zásah, který byl neuvěřitelný. Odpružení bylo úžasné a manipulace byla opravdu předvídatelná. Úžasně jsem jezdil na klíně pomaleji na továrním kole, protože jsem byl v úžasu motocyklu a nechtěl jsem mu ublížit! Tato dohoda tedy trvala jen několik měsíců.

Pete Maly na Suzuki RM1976 z roku 370 v Carlsbad Raceway.

CO JE VAŠE NEJVYŠŠÍ PAMĚŤ MXA? Vždy si budu pamatovat kola té doby. Suzuki, který s námi dva roky nemluvil, protože se jim nelíbila kritika, nás pozval k jejich velkému představení pro RM v roce 1976 na Carlsbad Raceway. RM byli herní měniče. Na ten den nikdy nezapomenu. Měli tam nějakého horkého zkušebního jezdce, který foukal rohové oplocení jménem Bob Hannah.

Navíc, Maico 450 a 490 byly nejlepší ze všech testovacích kol, které jsem jel. Měli dobré odpružení, široké powerbands, přesné řízení a strašné brzdy. Kdo potřebuje brzdy! Byl jsem samozřejmě částečný do ČR (protože jsem vlastnil prodejnu CZ). Nejhorší kola, jaké jsem kdy jel, byly Carabela 125 a Suzuki TM400.

Byla to SADDLEBACK VERSUS INDIAN DUNES RIVALRY. VYDALI SE SADDLEBACK GUY, ALE JSEM BOHEM BĚHEM ZNALOSTI, KDYŽ VYHRADÍTE PLATU č. 1 AME. AME se stal prvním klubem, se kterým jsem závodil v roce 1972. Jel jsem jezdit na některých turnajích Saddleback a Carlsbad CMC, ale den jsem našel příliš dlouho s velkými turn-outy, které CMC kreslil. Vzpomínám si na rivalitu Saddleback / Dunes více na individuálním základě než na regionální, ale myslím, že to bylo součástí. Vzrušení na trati často řídilo rozruch velkého jména hostujícího jezdce Saddlebacka na Dunaji - a naopak. Někdy jsem byl hostujícím jezdcem a někdy jsem bránil hostitele. To někdy fungovalo ve můj prospěch a někdy ne.

Zúčastnil jste se v roce 1975 SUPERBOWL MOTOCROS V LA COLISEUM. CO JE TO, KTERÉ LÍBÍ? Závodil jsem s třídou podpory 500cc. Sledoval jsem závod minulý rok a viděl jsem, jak se někteří místní kluci dělají dobře, že jsem věděl, že mohu porazit, takže v roce 1975 jsem se rozhodl závodit. Byla to opravdu zábavná dráha, zejména s prvním vnitřním dvojitým skokem ve spodní části peristyle. Nikdo nevěděl, že to byl den tisku, až pár z nás začalo využívat veškerou hybnost sestupující z peristyle a skákat to. Ten skok a pár zákrutů mísy a sekaná sekaná sekce byly moje oblíbené části trati Superbowl z roku 1975. Bylo to všechno docela zábavné a musím říci, že se mi to opravdu nezdálo divné, protože tehdy v SoCalu už bylo tolik nočních závodů. Téměř každou noc v týdnu se konaly noční závody v Ascotu, v Orange County International Raceway, Lions Drag strip, Indian Dunes a Irwindale. Superbowl Motocrossu byl pro mě jako noční závod v noci - byl to noční závod, ale na mnohem větší trati. Bohužel jsem jel opravdu těsně a celkově jsem skončil na devátém místě.

Pete na Maico AW1977 z roku 400.

CO O NÁRODNÍCH AMA? V sedmdesátých letech byla téměř každá místní rasa jako AMA National, protože tovární hvězdy tohoto sportu rády závodily každý týden. Můj první velký závod byl Saddleback Trans-AMA z roku 1970. Jel jsem do třídy 1972 Support a skončil na 250. místě. Závodil jsem spoustu kvalifikací AMA, což musíte udělat, abyste získali požadované body, abyste mohli závodit s AMA National. Když mě Pierre Karsmakers lapl, ilustroval mi, že potřebuji další kondici. Přesto jsem v roce 6 závodil s některými z nejlepších jezdců našeho sportu. Byl to úžasný zážitek.

CO DĚLAT VÁŠ OBLÍBENÝ ZPĚT BĚHEM SLEDOVÝCH DNÍ SOCIÁLNÍCH MOTOCORŮ? To je těžké odpovědět, protože tehdy bylo tolik různých kolejí, které se daly jezdit. Každý den v týdnu jste mohli jezdit na jiné trati! Saddleback a Carlsbad se mi líbily, protože to byly epické venkovní stopy. Escape Country byla spousta zábavy s jakýmsi hybridním outdoorovým / supercrossovým trackem.

Pete Maly v Anaheimu před několika lety.

CO DRUHÁ JÍZDA DĚLÁTE V TĚCHTO DNÍ? Většinou jezdím v poušti se svým synem Loren. Když jsme byli otevřeni, chodili jsme do stanice Zaca a dělali jsme několik kol. Když dnes jezdím, stále mě to tak vzrušuje, že otočím škrticí klapku, nechám si trochu viset, vytrhávám berm a kolečko z zatáčky - to jsou emoce, které nikdy neztratíš. Sport motokrosu byl v životě nezapomenutelným zážitkem a myslím si, že pro každého, kdo může jezdit na moderním motokrosovém kole, je vše dobré.