2020 AMA MOTOCROSS NATIONAL POINT STANDINGS ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΡΟ 7

Με τον έβδομο γύρο του AMA Nationals να τελειώνει, η σεζόν έδειξε ότι οι πόντοι κερδίζονται σε μεγάλα κομμάτια, και ειδικά για την κατηγορία 450, αυτό ήταν εμφανές. Ο καιρός ήταν ζεστός, υγρός και η διαδρομή ήταν αμμώδης και γρήγορη. Ήταν ξεκάθαρο ότι όποιος είχε το holeshot στα motos θα είχε τεράστιο πλεονέκτημα έναντι του υπόλοιπου γηπέδου. Με την πιο συναρπαστική σεζόν του Pro Motocross στην πρόσφατη μνήμη, ξέραμε ότι θα μπορούσαν να συμβούν οτιδήποτε και θα συνέβαιναν πολύ έντονοι αγώνες. Συνήθως, είναι εκπληκτικό το γεγονός ότι βλέπουμε πρωταγωνιστές να παλεύουν μπροστά με 450 βετεράνους, ωστόσο ο Adam Cianciarulo και ο Chase Sexton είναι η πραγματική συμφωνία και δεν θέλουν να βρουν τίποτα λιγότερο από το πρώτο. Ο Adam Cianciarulo κατάφερε να πάρει το αρχικό προβάδισμα στην αρχή και στα δύο motos και ήταν φανερό πόσο δυνατός και κατάλληλος είναι τώρα στη μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα. Ο Chase Sexton κράτησε τους ταχύτερους χρόνους γύρου στα προκριματικά, οπότε περιμέναμε να αποδώσει καλά όταν ήρθε η ώρα του αγώνα.

Αυτή η σεζόν σε εξωτερικούς χώρους μας απέδειξε ότι τίποτα δεν είναι απλό. Ακριβώς όταν νομίζετε ότι κάποιος έχει το προβάδισμα, σε ριπή οφθαλμού, μπορεί να ρίξει αρκετές θέσεις. Συνήθως η κατηγορία 450 έχει μεγαλύτερη συνοχή στο μπροστινό μέρος, ενώ η κατηγορία 250 είναι περισσότερο αναταραχή. Όμως, φέτος οι παλίρροιες έχουν αλλάξει και είναι η κατηγορία 450 που έχει δει πολλούς διαφορετικούς νικητές και αναστατωμένες νίκες, ενώ η μάχη για την κόκκινη πινακίδα στην κατηγορία 250 μεταξύ του Jeremy Martin και του Dylan Ferrandis ήταν ελαφρώς πιο προβλέψιμη. Δείτε παρακάτω για την ενημερωμένη κατάταξη σημείων 2020 και κάντε κλικ στον σύνδεσμο πλήρους κάλυψης για περισσότερη δράση από το 2020 WW Ranch National.

2020 WW RANCH NATIONAL | ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΛΥΨΗ

450 ΣΗΜΕΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ (7 ΣΤΙΣ 9 ΤΟΥ)

Ο Zach Osborne παραμένει δυνατός και πηγαίνει 1-1 για να κρατήσει το κόκκινο πιάτο αφήνοντας το Τζάκσονβιλ της Φλόριντα.

Πρέπει να θαυμάσουμε την υπομονή που έχει ο Zach όσον αφορά τους αγώνες. Στο πρώτο moto, 450 rookies Adam Cianciarulo και Chase Sexton το πολεμούσαν και ο Zach περίμενε ήσυχα έως ότου έμειναν 5 λεπτά, όταν έκανε το χρέος του. Ο Flying πέρασε τους δύο πρώτους δρομείς μέσα σε έναν γύρο και κάνοντάς το να φαίνεται εύκολο, ο Zach θα απέκτησε μια πρώτη νίκη moto και θα είχε παρόμοια αποτελέσματα στο δεύτερο moto. Στο δεύτερο moto, ο Αδάμ ηγήθηκε του πακέτου, αφού ο τρύγος του Justin Barcia έφτασε στην κορυφή. Δυστυχώς, η Μπαρκία δεν ήταν η μόνη που θα έπαιζε στην άμμο της Φλόριντα, καθώς ο Άνταμ μπήκε μετά από μια παράσταση με τον Μάρβιν Μούσκιν. Ο Zach θα έκανε τότε το πέρασμα για την πρώτη θέση στο δεύτερο μισό του αγώνα μέσω ακριβούς επιλογής γραμμής. Ένιωσε τη ζέστη του Tomac με μόνο δύο γύρους και ο Osborne του έδωσε όλα όσα είχε εκείνη τη στιγμή για να απομακρυνθεί από τον πρωταθλητή και να κερδίσει τον αγώνα. Το τελικό 1-1 του Osborne του κέρδισε έναν άνετο αριθμό πόντων για να κρατήσει την κόκκινη πινακίδα.