2018 ASSEN MXGP | MX2 ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ

MX2 start MXGP της ΟλλανδίαςΟ Jorge Prado σαρώνει τον Άσεν.

Η MXGP 2018 η σεζόν είναι στο τέλος της σειράς. Ο 19ος γύρος βρισκόταν στις Κάτω Χώρες στην αμμώδη πίστα του Άσεν. Στην κατηγορία MX2, ήταν και πάλι ο αναβάτης της KTM Jorge Prado που πήρε τον έλεγχο και σάρωσε τη μέρα κερδίζοντας και τα δύο motos. Ο Αμερικανός και εργοστάσιο Husqvarna αναβάτης, Τόμας Κόβινγκτον ήταν συνεπής με 3-3 τερματισμούς που τον έφτασαν στο δεύτερο βήμα στο βάθρο. Ο συμπαίκτης του Covington's Husky, Τόμας Κίερ Όλσεν προσγειώθηκε στο βάθρο με 2-4 τερματισμούς.

32 Ροντρίγκεζ, Άντονι ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑ 28 DNS

MX2 POINT STANDINGS (Γύρω από 19 από 20)

Jorge Prado MXGP της Ολλανδίας_ Assen_ 19ος γύροςΟ Jorge Prado έχει ένα άνετο προβάδισμα πόντων με μόνο έναν γύρο αριστερά.

ΕΚΘΕΣΗ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΣΑΒΒΑΤΟ

Jorge Prado MXGP της Ολλανδίας_ Assen_ 19ος γύροςΟ Jorge Prado ήταν ο προκριματικός νικητής του αγώνα στην Ολλανδία.

Στον αγώνα προκριματικών MX2 Ο Jorge Prado της Red Bull KTM Factory Racing είχε μια σχεδόν πανομοιότυπη κούρσα με εκείνη των Herlings με το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος. Στο δεύτερο δεν ήταν το αναμενόμενο Red Bull KTM Factory Racing μηχανή του Pauls Jonass αλλά Το Conrad Mewse της Hitachi KTM UK.

Ένα πρώτο στρίψιμο έκανε το 2 Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing αναβάτες Τόμας Κόβινγκτον και Τόμας Κίερ Όλσεν μαζί με Ο Kemony Yamaha Official MX2's Anthony Rodriguez. Σε μια αθλήτρια όπως η κίνηση ο Ροντρίγκεζ βοήθησε τους αναβάτες της Husqvarna καθώς πιάστηκαν μαζί. Και οι 3 επαναπροσανατολίστηκαν και επανήλθαν στον αγώνα, ενώ μια ξεχωριστή συντριβή ξεκίνησε Hunter 114 Motorsports Hunter Lawrence.

Ενώ ο Λόρενς σηκώθηκε Honda 114 Motorsports συμπαίκτη Bas Vaessen ήταν στην τρίτη θέση με Ο Calvin Vlaanderen της ομάδας HRC δίνοντας κυνηγητό στην 4η θέση. Yamaha SM Action MC Migliori Alvin Ostlund ήταν επίσης εντυπωσιακό στην 5η θέση.

Ο Jonass ήταν 6ος, αλλά πήρε τον 5ο Ostlund στους πρώτους γύρους ενώ Η Kemea Yamaha Official MX2's Ben Watson έχασε την πρόσφυση και γυρίστηκε. Ο Vlaanderen έσπασε στη συνέχεια τον Vaessen καθώς ο Covington έπεσε ξανά και δεν μπόρεσε να τελειώσει τον αγώνα.

Ο Jonass άρχισε να προσπαθεί να περάσει τον Vaessen αρκετές φορές, αλλά μικρά λάθη εμπόδισαν την πρόοδό του. Το να εκμεταλλευτείτε τα λάθη από τον Jonass και να μπείτε στο top 5 ήταν STC Racing Husqvarna, Henry Jacobi. Ο Jacobi όχι μόνο τον Jonass, αλλά πέρασε και από τον Vaessen.

Ο Jonass έφτασε στη συνέχεια από τον Vaessen και μάχη με τον Jacobi για δεύτερη φορά, αλλά ο Γερμανός επικράτησε. Στη συνέχεια, ο Βλάιντερεν έριξε την ενέργεια του ολλανδικού πλήθους που τον ριζώνει καθώς πέρασε τον Μούσσε για δεύτερη.

Στο τέλος ήταν η 9η προκριματική νίκη του 2018 για τον Prado μπροστά από τους Vlaanderen και Mewse, ενώ ο Jacobi και ο Jonass γύρισαν στην κορυφή 5. Ο Olsen και ο Lawrence επέστρεψαν πίσω από το πίσω μέρος του πακέτου μετά την πρώτη στροφή τους για να τερματίσει στην 7η θέση και 8η θέση πίσω από το Όστλαντ.

Χόρχε Πράντο: «Αισθάνομαι πολύ καλά σε αυτό το κομμάτι ήδη τα τελευταία χρόνια. Σήμερα πήγε αρκετά καλά, ένιωσα καλά όλη την ημέρα και όταν η πύλη έπεσε στο Προκριματικό, πήρε ένα καλό ξεκίνημα που το έκανε πολύ πιο εύκολο, ήταν ένας καλός αγώνας, είμαι χαρούμενος με τη νίκη και ανυπομονώ για αύριο "