ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΜΟΤΟΚΡΟΣ ΤΟΥ HANGTOWN 2022 ΣΕ ΚΑΤΩ 6 ΛΕΠΤΑ

Δύο γύρους στο Εθνικό Πρωτάθλημα Motocross AMA 2022, δεν θα μπορούσατε να ζητήσετε δύο αγώνες με τόσο δράμα (ακόμα κι αν το πακέτο National TV δεν μπορούσε να εγγυηθεί ότι όλοι οι συνδρομητές του πήραν αυτό που πλήρωσαν). Ο πρώτος γύρος στο Pala Raceway ήταν συναρπαστικός καθώς υπογράμμισε την επιστροφή της Honda στην υπεροχή στο άθλημα, καθώς σάρωσε τις δύο πρώτες θέσεις και στις δύο κατηγορίες.

Ο δεύτερος γύρος στο Hangtown National Motocross έδειξε ότι οι παίκτες ήταν περισσότεροι από εκείνους που ήταν ντυμένοι στα κόκκινα της Honda. Ο νικητής του 450 διπλού moto της περασμένης εβδομάδας, ο Chase Sexton, έπεσε κάτω από τον Jason Anderson στο πρώτο moto 450 στο NorCal και από τον Eli Tomace στη δεύτερη στροφή. Μέχρι το τέλος της ημέρας, ο Jason Anderson κέρδισε τη συνολική νίκη στο lHangtown με 1-3 - και οι δύο κέρδισαν με απίστευτη ταχύτητα στα τελευταία δέκα λεπτά και των δύο μοτοσικλετών.

Ενώ ο Jett Lawrence κατάφερε να κερδίσει την κατηγορία 250 για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα, δεν ήταν τόσο εύκολο ή πειστικό όσο την προηγούμενη εβδομάδα. Ο Jett, που έπασχε από κάποιο είδος ασθένειας, δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στους εκπληκτικούς χρόνους γύρων του Michael Mosiman στο πρώτο moto και έπρεπε να ακολουθήσει τον Mosiman και τον Justin Cooper στην τρίτη γραμμή. Ο Jett επέστρεψε στο δεύτερο moto 250 για να κρεμαστεί μπροστά στους κυνηγούς του, στο οποίο δεν περιλαμβανόταν ο πρώτος νικητής του moto Mosiman ή ο υποψήφιος τίτλος RJ Hampshire - και οι δύο θύματα ατυχημάτων. Από τα πούλια, ο Τζετ Λόρενς πήρε τη γενική με 3-2 επί του 2-3 ​​του Τζάστιν Κούπερ και του Χάντερ Λόρενς με 4-2.

Με καθαρή ταχύτητα, ο Jason Anderson ήταν ο αναβάτης που έκανε όλες τις κινήσεις και τα περάσματα στην κατηγορία 450, ενώ ο Jo Shimoda έκανε γύρους στο δεύτερο moto 250 που ήταν ένα ολόκληρο δευτερόλεπτο πιο γρήγορος από τους μπροστινούς δρομείς - ο Jo τερμάτισε τέταρτος στη δεύτερη moto μετά τη συντριβή και το σήκωμα του εδάφους και την επιστροφή στα μπροστινά τρία.