ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ 250 ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΚΥΡΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ 3 ΛΕΠΤΩΝ - PLUS, JETT LAWRENCE'S TWO CRASHES

Ο πέμπτος γύρος του Πρωταθλήματος AMA Supercross του 2021 ήταν ένας σημαντικός παίκτης αλλαγής στο Indianapolis Supercross 2. Ο ρυθμός των συγκρούσεων συνεχίζεται αδιάκοπα στον πέμπτο γύρο της σειράς 9-race 125 East Supercros και αυτή την εβδομάδα διεκδίκησε τον Jett Lawrence της Team Honda προκριματικός και ακόμη μεγαλύτερη συντριβή στον πρώτο του αγώνα. Για κάποιο λόγο, παρόλο που ήταν προφανές ότι ο Lawrence υπέστη σοβαρό τραυματισμό στον ώμο, καθώς συνέχισε να το τρίβει συνεχώς, η Honda τον έστειλε πίσω στον αγώνα Last Chance, τον οποίο κέρδισε με όσο το δυνατόν πιο αργή κίνηση για να κατεβάσει τη δουλειά. Αλλά τελικά, μέχρι την ώρα του κύριου γεγονότος, η Honda τράβηξε τον πόνο Aussie από τη γραμμή εκκίνησης προτού πάει πάρα πολύ ζημιά στον μελλοντικό αστέρι τους. Εν τω μεταξύ, οι lappers έπαιξαν μεγάλο ρόλο καθώς έβγαιναν μπροστά στον αρχηγό Michael Mosiman και του κόστισε το 2ο δευτερόλεπτο. Ακόμα χειρότερα, το AMA αρνήθηκε να επιτρέψει στον Μίτσελ Όλντενμπουργκ να παρατάξει για το 250 East Last Chance, ισχυριζόμενος ότι το ποδήλατό του δεν ήταν νόμιμο. Στη συνέχεια, αφού τελείωσε το LCQ, παραδέχτηκαν ότι έκαναν λάθος και ότι έπρεπε να ήταν στο LCQ. Όταν ο Jett Lawrence αποχώρησε από το κύριο γεγονός, έδωσαν τη θέση του στη γραμμή στο Όλντενμπουργκ, αλλά δεν ήταν βραδιά παραμυθιού καθώς αποχώρησε από τον αγώνα νωρίς. Το καπάκι ήταν ότι το AMA δεν κυματίζει ποτέ λευκή σημαία και, στην πραγματικότητα, συντόμευσε τον αγώνα με έναν πλήρη γύρο κουνώντας την καρώ σημαία στον Colt Nichols. Ο Colt δεν το πίστευε και έπρεπε να ρίξει μια δεύτερη ματιά καθώς διέσχισε τη γραμμή για να βεβαιωθεί ότι η σημαία δεν ήταν λευκή, αλλά αντίστροφα καρώ.