ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ: AUSSIE SUPERCROSS CROWNS GO TO MARMONT AND MOSS

Ο Τζέι Μάρμοντ της Yamaha κέρδισε το πρώτο του Πρωτάθλημα 450 Supercross στην Αυστραλία, αρπάζοντας το holeshot και τραβώντας τον από τον κύριο αντίπαλό του Tye Simmonds στο γύρο του Ipswich, Queensland. Ο Αμερικανός Chris Blose ήταν τρίτος. Ο Μάρμοντ έχει κερδίσει τέσσερα Αυστραλιανά Εθνικά Πρωταθλήματα Μοτοκρός, αλλά αυτό είναι το πρώτο του στέμμα Supercross. Ο Simmonds ήταν δεύτερος στο Ίπσουιτς και δεύτερος συνολικά με 8 πόντους. Ο Daniel McCoy της Suzuki τερμάτισε τη σειρά των πέντε αγώνων στην τρίτη γενική θέση μπροστά από τον Billy Mackenzie.

Στην κατηγορία 250, ο Matt Moss κέρδισε τον τρίτο του 250 Supercross τίτλο όταν κατάφερε να περάσει αργότερα από τον American Gavin Faith αργά στο moto. Ο Kirk Gibbs της Yamaha ήταν τρίτος για τη βραδιά. Στην κατάταξη της σειράς, ο Moss πήρε τον τίτλο με μεγάλο περιθώριο έναντι της Faith, ο οποίος ήταν μπροστά από τους Luke Styke, Brendan Harrison και Luke Arbon.

Η αυστραλιανή σειρά του 2011 παρεμποδίστηκε από τις κακές καιρικές συνθήκες, τη διαμάχη μεταξύ του Τσαντ Ριντ και του υποστηρικτή και την κριτική για τις συνεχώς μεταβαλλόμενες μορφές αγώνων.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: IPSWICH SUPERCROSS