2018 MXGP ΙΤΑΛΙΑ | MX2 ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ

Jorge Prado MXGP Ιταλίας_ Ίμολα_ 20ος γύροςΟ Jorge Prado κερδίζει το πρώτο του Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MX2.

Ο εργοστασιακός αναβάτης της KTM της Jorge Prado κέρδισε το πρωτάθλημα MX2 πριν παρατάξει στην πύλη της Ιταλίας για τον τελικό γύρο του Σειρά MXGP 2018. Ο συμπαίκτης του και ο πρωταθλητής του MX2018 2, Pauls Jonass ανακοίνωσε ότι είχε χειρουργική επέμβαση για την αποκατάσταση τραυματισμού στο γόνατο που υπέστη στον 18ο γύρο του Σειρά MXGP στην Τουρκία. Δηλαδή δεν θα έπαιρνε μέρος στον τελευταίο γύρο στην Ιταλία δίνοντας το πρωτάθλημα στον Πράδο. Με την πινακίδα αριθμού 2018 MX2 του 1, ο Prado βγήκε ακόμα έξω και οδήγησε σαν πραγματικός πρωταθλητής σκουπίζοντας και τους δύο μοτοσικλετιστές στην Ιταλία. Εργοστάσιο Husky αναβάτες Τόμας Κίερ Όλσεν και Τόμας Κόβινγκτον τοποθετείται δεύτερη και τρίτη την ημέρα.

38 Πεσόα, Γκούσταβο KAW 37 DNS

ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ ΣΗΜΕΙΟΥ MX2 (ΓΥΡΟΣ 20 ΑΠΟ 20)

2018 MXGP ΙΤΑΛΙΑ | ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΛΥΨΗ

Thomas Kjer Olsen MXGP της ΙταλίαςΟ Thomas Kjer Olsen πήρε 2-4 για δεύτερη γενικά.
Thomas Covington MXGP της ΙταλίαςΟ Αμερικανός Thomas Covington πήρε 7-3 για τρίτη γενικά.

ΕΚΘΕΣΗ ΑΓΩΝΩΝ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ

Jorge Prado MXGP Ιταλίας_ Ίμολα_ 20ος γύροςΟ Jorge Prado κέρδισε τον προκριματικό αγώνα MX2.

Ο Jorge Prado της Red Bull KTM Factory Racing ήρθε στην Imola αυτό το Σαββατοκύριακο ως Παγκόσμιος Πρωταθλητής MX2 αφού έμαθε τον κύριο ανταγωνιστή του Pauls Jonass, επίσης από Red Bull KTM, δεν θα μπορούσε να αγωνιστεί μετά από χειρουργική επέμβαση στο γόνατο. Με ένα σαββατοκύριακο παρόμοιο με αυτό του Herlings με την έννοια ότι δεν χρειάζεται να πιέσει για τη νίκη, ο Prado βγήκε και πήρε μια εντυπωσιακή νίκη σήμερα ανεξάρτητα από το.

Στην αρχή των προκριματικών, ωστόσο, ήταν Kemea Yamaha Επίσημη ομάδα MX2 Ben Watson παίρνοντας το πρώτο πλεονέκτημα και το προβάδισμα. Ο Βρετανός και ο συμπαίκτης του Anthony Rodriguez έβαλε τον Prado σε ένα σάντουιτς της Yamaha για τον πρώτο γύρο, αλλά ο νεαρός Ισπανός ήταν στο προβάδισμα με την ολοκλήρωση του πρώτου επίσημου γύρου.

Το κυνηγητό των Watson και Rodriguez ήταν Hunter 114 Motorsport, Hunter Lawrence και Ο Michele Cervellin της Yamaha SM Action MC Migliori. Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing, Thomas Kjer Olsen έκλεισε γρήγορα, αν και πήρε την 5η θέση από τον Cervellin στον 2ο γύρο και 4ος από τον Lawrence 2 γύρους αργότερα.

Ο Ροντρίγκεζ ήταν ο επόμενος που έπεσε θύμα της ταχύτητας του ψηλού Δανός καθώς έπεσε στην 4η θέση, ενώ ο Λόρενς έχασε την ορμή του και έπεσε στην 7η θέση. Ο Αυστραλός ανέκαμψε καλά και έκανε λίγα περάσματα για να επιστρέψει στην 4η θέση.

Ο Olsen προσπάθησε να περάσει από τον Watson και οι δύο άγγιξαν στον τελευταίο γύρο στέλνοντας τον Watson εκτός πίστας και επιβραδύνει τον Olsen, αλλά οι δύο τερμάτισαν 2ος και 3ος. Η νίκη του Prado ήταν πάνω από ένα περιθώριο 12 δευτερολέπτων και τον προετοιμάζει τέλεια για να πάρει ένα καλό καλό ξεκίνημα αύριο.

Χόρχε Πράντο: «Ερχόμενοι σε αυτό το GP είμαι σίγουρα χαρούμενος μετά τα νέα νωρίτερα αυτήν την εβδομάδα. Αυτό είναι σαν ένα δεύτερο γηπεδούχο GP με την ομάδα De Carli να είναι από την Ιταλία και για όλα τα παιδιά είναι σημαντικό και ένα πραγματικά ξεχωριστό GP συν είναι το τελευταίο της σεζόν. Αισθάνομαι καλά με τον προκριματικό αγώνα μου σήμερα, είμαι έτοιμος για αύριο. "