2021 CAMPEONATO LATINOAMERICANO DE MOTOCROSS (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ JUNIOR MX ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ)

Η πίστα El Fresno Raceway στο Valle de Bravo ήταν ο τόπος διεξαγωγής του Πρωταθλήματος Μοτοκρός Νέων Λατινικής Αμερικής 2021.

Οι επίδοξοι νέοι δρομείς από 11 χώρες της Λατινικής Αμερικής είχαν μια ευκαιρία ζωής να αγωνιστούν στην πρώτη ετήσια εκδήλωση του Πρωταθλήματος Μοτοκρός Νέων Λατινικής Αμερικής 2021 στο Valle de Bravo του Μεξικού. Το Valle de Bravo βρίσκεται στο κεντρικό Μεξικό, περιτριγυρισμένο από δασώδη βουνά, πλακόστρωτα δρομάκια και καλοδιατηρημένα αποικιακά κτίρια. Είναι από πολλές απόψεις ο τέλειος χώρος για το KTM Group, το FMM, το FIMLA και άλλους διοργανωτές να φιλοξενήσουν το Πρωτάθλημα Νέων της Λατινικής Αμερικής στο El Fresno Raceway.

Το 2009, αυτή η τοποθεσία φιλοξένησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Enduro και κέρδισε το βραβείο "Best Enduro" από το FIM. Το Valle de Bravo φιλοξένησε επίσης τη σειρά «Fun Enduro» στις αρχές της δεκαετίας του 2000, μια διεθνή εκδήλωση στην οποία συμμετείχαν περισσότεροι από 400 διεθνείς αναβάτες. Φέτος, η Valle de Bravo έγινε ξανά πρωτοσέλιδο με το Πρωτάθλημα Νέων Λατινικής Αμερικής 2021.

Η ιστορική πόλη Valle de Bravo.

Ο Grand Marshal Pedro Gonzalez ήταν έτοιμος να υποστηρίξει την επόμενη γενιά Μεξικανών αναβατών.

Για αυτόν τον αγώνα, οι διοργανωτές ονόμασαν τον Pedro Gonzalez ως επίτιμο καλεσμένο. Ο Πέδρο Γκονζάλες, ο Μεξικανός πρωταθλητής μοτοκρός όλων των εποχών, έχει αφιερώσει τη ζωή του στην προώθηση του μοτοκρός. Από τότε που αποσύρθηκε από τον διαγωνισμό AMA Motocross και Supercross, όπου σημείωσε 27 τερματισμούς στην πρώτη δεκάδα, 9 κορυφαίες πέντε, 7 βάθρα (από το 1990 έως το 2001) και κέρδισε το 1994 San Jose 125 West Supercross. Ο Pedro έχει ζήσει στο Μοντερέι, όπου φιλοξενεί κατασκηνώσεις αναβατών στην πίστα του και εργάζεται ακατάπαυστα για την προώθηση των αγώνων. Έχει αφιερώσει τη ζωή του σε νεαρούς Μεξικανούς αναβάτες.

Ο Πέδρο με τα μικρότερα παιδιά.

Ο Πέδρο είπε, «Αυτό που έχω δει είναι απίστευτο. τι έχουν συγκεντρώσει ο Sergio Diaz, ο διοργανωτής του αγώνα, και ολόκληρη η ομάδα…. το κύκλωμα έχει όλα τα στοιχεία του τι πρέπει να είναι ένα κύκλωμα υψηλού επιπέδου. Η προσοχή στη λεπτομέρεια για να γίνει ονειρικό κομμάτι είναι κάτι που δεν βλέπετε συχνά στο Μεξικό. Έχουν θέσει τον πήχη στο υψηλότερο επίπεδο στους αγώνες της Λατινικής Αμερικής. Όλη η πίστα είναι άψογη, και όλα έχουν γίνει με διεθνείς προδιαγραφές.

Δεν βλέπετε πολλά κομμάτια όπου το γρασίδι έχει μεγαλώσει στις πλευρές των άλματος.

«Ήταν όνειρο ζωής μου να χτίσω το μέλλον του νεανικού μοτοκρός. Υπάρχουν πολλά ταλέντα στη Λατινική Αμερική και αν η FMM διατηρήσει αυτό το επίπεδο σε όλους τους αγώνες, περισσότεροι νέοι αναβάτες θα ενδιαφέρονται να αγωνιστούν και να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους. Εδώ στο Valle de Bravo μπορείτε να δείτε πόσο ενθουσιασμένοι και παρακινημένοι είναι οι νεαροί αναβάτες. Σίγουρα, μπορείτε να δείτε το πάθος που έχει βάλει η οικογένεια Diaz σε αυτό το κομμάτι».

Η βροχή την Πέμπτη και την Παρασκευή άφησε λακκούβες στην πίστα του Ελ Φρέσνο, αλλά ο ήλιος έκανε τη δουλειά του πριν από τους προκριματικούς αγώνες του Σαββάτου και τους αγώνες του Πρωταθλήματος της Κυριακής.

Όπως σε όλους τους μεγάλους αγώνες, έβρεχε το βράδυ πριν από τις προπονήσεις και τις προκριματικές του Σαββάτου, αλλά ο ήλιος βγήκε ακριβώς στην ώρα της συνάντησης των αναβατών. Οι προκριματικοί αγώνες σε κάθε μεμονωμένη κατηγορία καθόρισαν την επιλογή πύλης των γύρων του Πρωταθλήματος της Κυριακής. Το Πρωτάθλημα Νέων Λατινικής Αμερικής μεταδόθηκε ζωντανά σε όλο τον κόσμο. Και τα συναισθήματα των αναβατών ήταν στα ύψη μέχρι την έναρξη των αγώνων.

Το βάθρο των 65 κ.εκ ήταν ο Σαλβαδοριανός Marco Carranza (κέντρο) με τον Κολομβιανό David Delgado δεύτερο (δεξιά) και τον Μεξικανό Bernardo Diaz τρίτο (αριστερά).

Ο David Delgado (723) σημείωσε 3-2 για τον δεύτερο στη γενική κατηγορία στην κατηγορία 65cc.

Ο Bernardo Diaz (21) κυνηγημένος από τους Rodney Guevara (7) και David Degado (723) στο δεύτερο moto των 65cc.

Το βάθρο της κατηγορίας Γυναικών.

Το Γυναικείο επισημάνθηκε από αναβάτες από τέσσερις χώρες. Το πρώτο σκαλί στο βάθρο πήγε στην Angelica Vasquez (1-1) από το Μεξικό με την Κοσταρικανή Danna Franchesca Paniagua (2-2) δεύτερη και την Κολομβία Isabella Villegas (3-3) τρίτη.

Το βάθρο της κατηγορίας 85 ήταν οι Carrera (κέντρο), Carminati (δεξιά) και Amoroso (αριστερά).

Ο Bruno Carrera (777) αφιερώνει λίγο χρόνο στο ποδήλατό του αφού κέρδισε το Πρωτάθλημα 85cc.

Αλλά αφού βγήκε από την πίστα, ο Bruno δείχνει όλο το συναίσθημα που θα περίμενε κανείς από έναν νικητή και την ομάδα του.

Η κατηγορία των 85cc ξεκίνησε ένα συναρπαστικό ξεκίνημα και μετά από απίστευτους ελιγμούς προσπεράσματος σε κάθε γύρο, το βάθρο κέρδισε ο Bruno Carrera (Εκουαδόρ) με τους Alessandro Carminati (Μεξικό) και David Enrique Amoroso (Εκουαδόρ) να κάνουν τα επόμενα δύο βήματα.

Ο Πέδρο Χοσέ Σουάρες του Ισημερινού γιορτάζει την 125 νίκη του μετά τα πούλια με μια αντλία με δύο γροθιές.

Όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στην υψηλού προφίλ κατηγορία των 125cc. Έγινε αγώνας για τη νίκη μέχρι την καρό σημαία με τον Πέδρο Χοσέ Σουάρες του Ισημερινού να κάνει το πρώτο βήμα, τον Χοσέ Σεμπάστιαν Γκουιντιέλ από τη Γουατεμάλα δεύτερο και τον Λουίς Φελίπε Μαρτίνεθ από το Μεξικό τρίτο. Και τα τρία ήταν τοποθετημένα σε KTM, κάτι που ενθουσίασε τον Εκτελεστικό Διευθυντή της KTM, Selvaraj Narayana, ο οποίος έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη χορηγία του Πρωταθλήματος Νέων Λατινικής Αμερικής.

Ο Selvaraj Narayana με τον Pedro Gonzalez.

Ο Selvaraj είπε, «Είμαι πραγματικά έκπληκτος από τον όγκο της δουλειάς και της πειθαρχίας που επιβλήθηκε για την προετοιμασία της πίστας του El Fresno. Η ομορφιά της Valle de Bravo, η διάταξη της πίστας που εμπνέει το περιβάλλον και η υποστήριξη από την κοινότητα. Η KTM και οι οικογένειες του αναβάτη οδήγησαν σε μια αξέχαστη εμπειρία. Ελπίζω ότι περισσότερες πίστες στο Μεξικό θα φιλοξενούν αγώνες με αυτό το επίπεδο πειθαρχίας και ότι η FMM και η Λατινική Αμερική συνεργάζονται για να δημιουργήσουν ονειρεμένες πίστες όπου οι νέοι μπορούν να βιώσουν, να οδηγήσουν και να απολαύσουν αυτό που αγαπούν περισσότερο. ”

Η KTM ήταν μεγάλος χορηγός του αγώνα.

Ήταν ένα υπέροχο αγωνιστικό Σαββατοκύριακο, ένας επιτυχημένος πρώτος αγώνας για το Πρωτάθλημα Νέων Μοτοκρός Λατινικής Αμερικής και μια σταθερή πλατφόρμα για να συνεχιστεί η ανάπτυξη του μοτοκρός σε ολόκληρη τη Λατινική Αμερική.

Η KTM έφερε έναν τόνο υποστήριξης στο Valle de Bravo, με ειδικούς χώρους pit για αναβάτες αερίου KTM, Husqvarna και Gas. Σημειώστε ότι σε αυτή τη φωτογραφία πριν τον αγώνα η γραμμή εκκίνησης (στην άλλη πλευρά των σκηνών και του πανό της KTM) εξακολουθεί να είναι όλο το γρασίδι.

Η τσιμεντένια γραμμή εκκίνησης ήταν καλά εξοπλισμένη για να προστατεύει τους αναβάτες από τον λαμπερό μεξικάνικο ήλιο.

Ο Παναμάς GianLuca Nicosa (119) πήρε τη Husqvarna του στην έκτη θέση γενικής στην κατηγορία των 85cc.✏✏

Ο Fabian Aguad0 (14), ο Rodney Guevara (7) και ο Santiago Marquez (514) μάχονται στην κατηγορία 65cc.

Ο Emilio Schopper (21) πηδά το μεγάλο επιτραπέζιο μπροστά από τον νικητή της κατηγορίας 65 Marco Carranza (22), με τους Daniel Torres (9) και Ian Acevedo (338) σε κλειστό σχηματισμό.

Ο Rodrigo Vales (433) και ο Carlo Sandoval (316) εκπροσώπησαν το Μεξικό στην κατηγορία 125. Ο Ρόντριγκ έκανε το 9-12, ενώ ο Κάρλο το 11-11.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: JUNIOR CAMPEONATA LATINOAMERICANO DE MOTOCROSS