250 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗΣ | 2021 HOUSTON SUPERCROSS 1 (ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ)

Jett Lawrence 2021 Supercross_Houston 1_.Jett Lawrence_2jpg

250 ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗΣ | 2021 SUPERCROSS HOUSTON 1

Αχ είναι επιτέλους εκείνη η ώρα του χρόνου όταν ξυπνάμε όλοι, παίρνουμε ένα ζεστό φλιτζάνι καφέ και παρακολουθούμε τους προκριματικούς γύρους Supercross νωρίς το πρωί. Χρειάστηκε ένα ολόκληρο χωριό για να ξεκινήσει η σεζόν Supercross του 2021 για να ξεκινήσει να τρέχει το έτος 2021, αλλά είμαστε ευγνώμονες που παρά το τρελό πρόγραμμα, έχουμε ακόμα το Supercross. Σε αντίθεση με τα περισσότερα χρόνια, πολλοί αναβάτες δεν γνωρίζουν πραγματικά την ταχύτητα του αγώνα τους. Με τις ομάδες να απομακρύνονται κατά τη διάρκεια των προπονήσεων και των δοκιμαστικών ημερών, μια από τις πιο κοινές απαντήσεις που ακούσαμε όταν έκαναν ερωτήσεις στους αναβάτες κατά τη διάρκεια της εναρκτήριας συνέντευξης τύπου ήταν ότι δεν είχαν κανένα πραγματικό μέτρο για το πού ήταν όλοι σοφοί. Ένας άλλος παράγοντας που έφτασε στον πρώτο γύρο του Supercross ήταν ότι το offseason ήταν εξαιρετικά σύντομο. Αυτό που μετατράπηκε σε μήνες δοκιμών μετατράπηκε σε εβδομάδες για πολλούς και μετά το τέλος της σεζόν του 2020, οι περισσότερες ομάδες και οι αναβάτες έφτασαν στο νέο έτος για να προετοιμάσουν τα ποδήλατά τους για το Supercross. Ποιος πιστεύετε λοιπόν ότι θα είναι ο ταχύτερος 250 αναβάτης στον πρώτο γύρο του Χιούστον; Πηγαίνετε κάτω για να δείτε τα αποτελέσματα.

2021 SUPERCROSS HOUSTON 1 | ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΛΥΨΗ

Φωτογραφίες από τον Brian Converse

250 ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗΣ

Ο Mitchell Oldenburg έβαλε το Muc-Off Honda στην έβδομη θέση κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου των προκριματικών.

Η δεύτερη προκριματική περίοδος για το γκρουπ Α ξεκίνησε τα προκριματικά με επικεφαλής τον Michael Mosiman στο GasGas. Ο Τζέτ Λόρενς και ο Κρίστιαν Κρεγκ πήραν το προβάδισμα ακολουθώντας στενά ο ένας τον άλλον, αλλά ο Κρίστιαν πέρασε σύντομα τον Τζέτ αφού ο Τζέτ έκανε μια προσπάθεια να πηδήξει στο κοκ. Ο Rj Hampshire πήρε την τρίτη θέση με τον Colt Nichols να επιταχύνει στην τέταρτη θέση και ο Michael Mosiman στη συνέχεια στην πέμπτη θέση. Ο Austin Forkner στον τέταρτο γύρο του έφτασε στην τέταρτη θέση ενώ ο Christian κράτησε την πρώτη θέση. Ο Τζέτ και ο Κρίστιαν μπήκαν μπρος-πίσω στην πρώτη θέση καθώς οι δύο παρέμειναν σε 44 δευτερόλεπτα φορές μόνο εκατοστά του δευτερολέπτου μεταξύ τους. Ο Τόμας Ντο, ο οποίος προκρίθηκε πρώτος στην προκριματική περίοδο του Ομίλου Β, κάθισε σήμερα σε μια εντυπωσιακή όγδοη θέση ανάμεσα στους αναβάτες του Ομίλου Α στα τέσσερα λεπτά που απομένουν. Ο συμπαίκτης του Christian Craig, Colt Nichols, προχώρησε στην τρίτη θέση μετά από ένα κενό στην μοτοσυκλέτα κατά τη διάρκεια της σεζόν του 2020 στο ύπαιθρο. Ο αναβάτης του Pro Circuit Kawasaki, Jo Shimoda, έβαλε τον ταχύτερο γύρο της ημέρας και κάθισε στην έκτη θέση με δύο λεπτά ακόμη. Πολλοί αναβάτες επέλεξαν να περάσουν από τον ουίσπο αντί να μειώσουν την κορυφή, κάτι που δεν ήταν χαρακτηριστικό της πρώτης προκριματικής περιόδου καθώς προσπάθησαν να βελτιώσουν τους χρόνους γύρου τους. Ο αναβάτης του Rookie RedBull KTM Max Vohland, έμεινε στη δέκατη θέση με ένα λεπτό να απομένει. Στο τέλος της δεύτερης προκριματικής περιόδου, ο Christian Craig παρέμεινε ο μόνος αναβάτης που μπήκε στον 43ο δευτερόλεπτο του χρόνου.

250 ΣΥΝΟΔΟΣ 1 ΟΜΑΔΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΩΝ Α

2021 Supercross_Houston 1_Forkner Ο Austin Forkner προκρίθηκε στην έκτη θέση στον πρώτο γύρο των προκριματικών για το Group A

Καθώς ξεκίνησε ο πρώτος γύρος των προκριματικών για την κατηγορία 250, ο Rj Hampshire πήδηξε μπροστά από το πακέτο ακολουθούμενο από τους αναβάτες της Yamaha Christian Craig και Colt Nichols. Παρά το ότι ήταν μπροστά, ο Κρίστιαν Κρεγκ πήρε την πρώτη θέση για τον πρώτο γύρο του 1ου προκριματικού με 45.8 γύρους και ακολούθησε ο Rj του 46.1. Δεν ήταν πολύ καιρό για την πρώτη θέση να ανταλλάσσεται με τον αναβάτη του Husky καθώς ο Rj πήρε το προβάδισμα μετά από αρκετούς γύρους και στη συνέχεια ο Jett Lawrence πήρε τη δεύτερη θέση με 45.33. Απομένουν 5 λεπτά στον προκριματικό γύρο, με επικεφαλής τον Rj Hampshire ακολουθούμενο από τους Jett Lawrence, Christian Craig, Michael Mosiman και στη συνέχεια τον αναβάτη της Muc-Off Honda, Mitchell Oldenburg. Ο Austin Forkner πέρασε στη συνέχεια τον Mitchell Oldenburg. Στα 3 λεπτά που απομένουν, ο Rj Hampshire άλλαξε ένα από τα τμήματα του ρυθμού με αποτέλεσμα να χτυπήσει ένα σκληρό μπλοκ και να πέσει κάτω. Αφού κλονίστηκε, ο Rj έβγαλε από την πίστα αφήνοντας τον Jett Lawrence να γλιστρήσει για την πρώτη προκριματική θέση.