450 ΚΥΡΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ | 2021 ΥΠΕΡΚΡΟΣΑ ΙΝΔΙΑΝΑΠΟΛΗ 1

Ο τέταρτος γύρος της σεζόν Monster Energy Supercross έφτασε επιτέλους στο Lucas Oil Stadium που βρίσκεται στην Ινδιανάπολη της Ιντιάνα. Με το χιόνι να πέφτει στα λάκκα, η κορυφαία κατηγορία προετοιμάζεται για τους αγώνες θερμότητας και τα κύρια γεγονότα. Ο ταχύτερος προκριματικός σας στην πρώτη κατηγορία ήταν ο Eli Tomac και ο πρώην πρωταθλητής μόλις έχασε μόλις τον 46ο γύρο του χρόνου που κανείς άλλος δεν ήταν καν κοντά στο να φτάσει. Για να το θέσω σε προοπτική πόσο κοντά ήταν το προκριματικό για το 450, το πρώτο έως το εικοστό διαχωρίστηκε μόνο με δύο δευτερόλεπτα. Οι χρόνοι γύρου ήταν επίσης λίγο μικρότεροι από ό, τι αναμενόμασταν γιατί αφού κάναμε μερικές στενές κλήσεις το πρωί, ο Dirt Wurx αποφάσισε να αλλάξει τη διάταξη της πίστας, ώστε να μην ξεπεράσουν οι αναβάτες που έπεσαν στην πρώτη στροφή από την επόμενη κίνηση . Η πίστα αποδεικνύεται επίσης πολύ δύσκολη για τους αναβάτες, καθώς το σκληρότερο μείγμα βρωμιάς πετάει γρηγορότερα από τους προηγούμενους τρεις γύρους αφήνοντας το κομμάτι να χτυπηθεί μέχρι το τέλος των προκριματικών αγώνων. Λοιπόν, ποιος νομίζετε ότι θα φύγει με την κόκκινη πινακίδα ή θα δούμε κάποιον άλλο που δεν έχει κερδίσει έναν αγώνα αυτή τη σεζόν να πάρει την πρώτη θέση; Οι φανταστικές επιλογές σας θα είναι σωστές καθώς παρακολουθούμε μια από τις πιο κοντινές σεζόν αγώνων που είχαμε ποτέ στο Supercross; Μάθετε παρακάτω καθώς αναφέρουμε LIVE από την Indianapolis

2021 ΥΠΕΡΚΡΟΣΑ ΙΝΔΙΑΝΑΠΟΛΗ 1 | ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΛΥΨΗ

Φωτογραφίες από τον Brian Converse

450 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΥΡΙΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Η δεκαετία του '450 έρχεται ζεστά στην πρώτη στροφή.

Η πύλη έπεσε για το 450 Main Event και ο Eli Tomac πήρε το holeshot. Ο Adam Cianciarulo ακολούθησε τον συμπαίκτη του στη δεύτερη θέση, ενώ ο Ken Roczen κάθισε στην τρίτη θέση. Ο Eli Tomac κατέβηκε δίνοντας το προβάδισμα στον Adam Cianciarulo αμέσως μετά το ουπ. Ο Dylan Ferrandis ανέβηκε στην τέταρτη θέση με τον Joey Savatgy αμέσως πίσω στην πέμπτη θέση. Ευτυχώς για τον Eli, δεν έχασε πολλές θέσεις και είχε ήδη πιάσει την τρίτη θέση. Ο Ken Roczen άσκησε την πίεση στον Adam Cianciarulo καθώς το κενό έκλεισε στο 2 του δευτερολέπτου. Ο Ken ήθελε το πέρασμα άσχημα, αλλά ο Adam στάθηκε στο δρόμο και μπλόκαρε με επιτυχία, ενώ ο Eli είχε σημειώσει σημαντική πρόοδο στα δύο. Ο αγώνας ήταν απίστευτα κοντά μετά τον γύρο μεταξύ των τριών αναβατών. Σε αυτό το σημείο, ήταν εξαιρετικά δύσκολο να σημειώσετε πόσο κοντά ήταν οι αγώνες. Στα 10 λεπτά, ο Ken έκανε με επιτυχία το πέρασμα από τον Adam και ο Eli θα το ακολουθούσε και θα περάσει τον αριθμό 9. Ο Adam Cianciarulo έκανε ένα τεράστιο λάθος και έπεσε σε μια ανατροπή χάνοντας πολύτιμο χρόνο στους ηγέτες, αλλά ευτυχώς δεν έχασε καμία θέση. Στην πέμπτη θέση, οι Cooper Webb και Joey Savatgy αγωνίστηκαν για την πέμπτη θέση ακολουθούμενες από τους Jason Anderson και Zach Osborne. Ο Cooper Webb κέρδισε την πέμπτη θέση λίγους γύρους αργότερα. Ο Zach Osborne ήταν ένας αναβάτης που είχε πεθάνει στο τελευταίο ξεκίνημα, αλλά στα υπόλοιπα τέσσερα λεπτά, είχε ήδη επιστρέψει στην πέμπτη θέση κάνοντας σύντομη δουλειά ολόκληρου του 450 γηπέδου. Τόσο ο Ken Roczen όσο και ο Eli Tomac έκαναν 17 δευτερόλεπτα μπροστά από την τρίτη θέση, τον Adam Cianciarulo. Ωστόσο, με τρία λεπτά που απομένουν, ο Ken θα έκανε ένα λάθος δίνοντας το προβάδισμα στον Eli, αλλά γρήγορα το πήρε πίσω μισό γύρο αργότερα. Ο Cooper Webb έπειτα έριξε τα μάτια του στον Adam Cianciarulo και ήταν μόλις μισό δευτερόλεπτο πίσω και στη συνέχεια μισό δευτερόλεπτο μπροστά καθώς ο Cooper έκανε το πέρασμα. Ο Ken κέρδισε το κύριο γεγονός μετά από μια σκληρή μάχη με τον Eli Tomac.

450 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 2

Ο Ken εννοούσε τις επιχειρήσεις όταν ξεκίνησε τον δεύτερο αγώνα Heat.

Ο δεύτερος αγώνας 450 Heat ξεκίνησε και η κόκκινη πινακίδα του Ken Roczen φορτώθηκε στο holeshot. Ο Zach Osborne έτρεξε στη δεύτερη θέση με τον Dylan Ferrandis στην τρίτη θέση. Οι περικοπές έγιναν πιο νωρίτεροι από τους προηγούμενους αγώνες καθώς πολλοί αναβάτες διασταυρώνονταν πάνω από τα άλματα. Ο Ken Roczen εξακολουθούσε να κρατάει το προβάδισμα και αυτό το προβάδισμα μεγάλωσε καθώς το κενό 1 δευτερολέπτου του Ken μετατράπηκε σε 3 και έπειτα σε 6. Ο Eli Tomac κέρδισε σύντομα στο 14 του Dylan Ferrandis μετά από μια κακή έναρξη στην αρχή του αγώνα. Ο Eli Tomac βγήκε έξω από τη στροφή και κατάφερε να περάσει με επιτυχία τη Ferrandis. Με τον τελικό γύρο, ο Ken κέρδισε τον αγώνα με 10 δευτερόλεπτα.

20 976 Τζόσουα Γκρέκο

Ο Zach Osborne είναι σκληρός ανταγωνιστής και δεν θα άφηνε τον Eli Tomac.

450 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΑΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 1

Δυστυχώς για τον Dean Wilson, ο τραυματισμός που υπέστη κατά τη διάρκεια της εβδομάδας θα ήταν υπερβολικός για τον αναβάτη του Factory Husky και θα καθιστούσε τους υπόλοιπους προκριματικούς και τους αγώνες. Ο Ντιν ήταν γνωστός για το ότι αγκαλιάζει τραυματισμούς και συνεχίζει να αγωνίζεται μαζί τους, αλλά η επιλογή του να μην αγωνιστεί δείχνει πραγματικά πόσο οδυνηρό είναι.

Ο πρώτος αγώνας θερμότητας για τη δεκαετία του 450 ήταν εκτός και ο Adam Cianciarulo πήρε το holeshot σχεδόν ισοπατώντας με τον Marvin Musquin. Τόσο ο Marvin Musquin όσο και ο Cooper Webb βγήκαν δίπλα-δίπλα, καθώς ο Malcolm Stewart έβαλε το φορτίο στους αναβάτες του KTM. Ο Justin Barcia ξεκίνησε με άσχημο τρόπο και επέστρεψε στη δέκατη θέση, αλλά άρχισε να ανεβαίνει το πακέτο ως μερικούς γύρους στο sat στο έβδομο. Ο Vince Friese έριξε το ποδήλατό του στον αέρα και ο Alex Ray χτύπησε στο ποδήλατό του κατά την προσγείωση του διπλού που διασχίζει την αρχή ευθεία και ο Alex Ray έφυγε από την πίστα. Ο Adam Cianciarulo συνέχισε να οδηγεί τον αγώνα, αλλά ο Marvin ήταν μόλις ένα δευτερόλεπτο πίσω. Μέσα στον πρώτο αγώνα θερμότητας για τη δεκαετία του 450, οι κορυφαίοι αναβάτες άρχισαν ήδη να πηδούν το κομματάκι που είναι κάτι που συνήθως βλέπουμε μόνο στο κύριο γεγονός μετά την επιδείνωση της πίστας. Το προβάδισμα του Adam μεγάλωσε καθώς η λευκή σημαία πέταξε και οι 25 του Marvin Musquin θα μπορούσαν να κλείσουν το κενό καθώς ο Adam θα κέρδιζε τον αγώνα Heat.