2018 ASSEN MXGP | ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ MXGP

Η σαμπάνια πετάει καθώς ο Τζέφρι Χέρλινγκς γιορτάζει να κερδίσει το πρώτο του Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MXGP.

Εργοστάσιο KTM, Τζέφρι Χέρλινγκς κερδίζει το πρώτο του Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MXGP στον 19ο γύρο του MXGP 2018 σειρά στη χώρα του, την Ολλανδία. Ο βετεράνος, Αντόνιο Καϊρόλι του έδωσε ό, τι μπορούσε για να τον κρατήσει στον κόλπο, αλλά το Bullet ήταν σε άλλο επίπεδο το 2018. Ο Cairoli πήγε 2-2 για να τερματίσει δεύτερος συνολικά ενώ το εργοστάσιο της Husqvarna's Μαξ Άνστι πήγε 3-4 για τρίτη γενικά.

35 Πετρόφ, Πέταρ HON 35 DNS

MXGP POINT STANDINGS (19 από 20 στροφές)

Ο Τζέφρι Χέρλινγκς στέφθηκε τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή MXGP 2018 σε έναν αγώνα στις αρχές του Άσεν.

ΕΚΘΕΣΗ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΣΑΒΒΑΤΟ

Αυτό το Σαββατοκύριακο στις Κάτω Χώρες θα μπορούσε να δει καλά Ο Jeffrey Herlings της Red Bull KTM Factory Racing να στεφθεί το Παγκόσμιος Πρωταθλητής FIM Motocross 2018 και σήμερα τον έβαλε ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρό του. Ο Herling έσπασε έξω από την πύλη για να πάρει τον σημερινό προκριματικό αγώνα μακριά από τον αντίπαλο τίτλου και Ο συμπαίκτης της Red Bull KTM Antonio Cairoli που ακολούθησε στη 2η θέση.

Με το προβάδισμα και το ξεκάθαρο κομμάτι μπροστά, ο Herlings έφυγε μακριά και κρατούσε την απόσταση του από πιθανές απειλές. Ο Κάιρολι κυνηγήθηκε από Ο Tim Gajser της ομάδας HRC και Το Clement Desalle της Monster Energy Kawasaki Racing Team. Η Red Bull KTM Factory Racing, Glenn Coldenhoff έκανε μια ισχυρή βόλτα για το πλήθος του σπιτιού του καθώς πέρασε τον Desalle, ο οποίος στη συνέχεια έχασε ένα άλλο σημείο Ο Max Anstie της Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing.

Ο Jeremy Van Horebeek του Monster Energy Yamaha Factory MXGP ήταν στην 7η θέση, αλλά έπεσε στον δεύτερο γύρο και αγωνίστηκε στο αποτέλεσμα της 14ης θέσης. Ο Gajser έχασε τις θέσεις του καθώς ο Coldenhoff συνέχισε μπροστά στην τρίτη θέση και ο Anstie πήρε άλλη θέση από τη Σλοβενική.

Honda RedMoto Assomotor's Petar Petrov αγωνιζόταν με Ο Jeremy Seewer του Wilvo Yamaha Official MXGP πριν χάσει τον έλεγχο και έβγαλε το ποδήλατό του στο τέλος. Ο Petrov σηκώθηκε και έφυγε ενώ ο Seewer's Γουίλβο Γιάμαχα συμπαίκτη Σάουν Σίμπσον μάχη με τον Desalle. Μετά από στενούς αγώνες μεταξύ του ζευγαριού, ο Simpson έκοψε το πίσω μέρος του Desalle και έπεσε πριν τερματίσει στην 9η θέση, 2 θέσεις μπροστά από τον Seewer.

Στον τελικό ο Herlings κέρδισε τη νίκη σχεδόν 18 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Cairoli με τον Coldenhoff να κάνει το Red Bull KTM 1,2,3 τερματισμό καθώς ο Max Anstie πήρε την 4η θέση ενώ ο Gajser πήρε την πέμπτη θέση. Γκάιζερ HRC συμπαίκτη Μπράιαν Μπόγκερς επέστρεψε σε δράση αφού έχασε ολόκληρη τη σεζόν με τραυματισμό για να πάρει την 19η θέση.

Τζέφρι Χέρλινγκς: «Σήμερα ήταν καλή, γρηγορότερη στην ελεύθερη πρακτική, γρηγορότερη στην πρακτική στο χρόνο, και κέρδισε την προκριματική νίκη. Η ενέργεια που νιώθεις όταν περνάς τους θαυμαστές εδώ είναι πολύ εκπληκτική, οπότε είναι πολύ διασκεδαστικό να αγωνίζομαι και ανυπομονώ να αγωνιστώ εδώ αύριο. Είμαι πραγματικά πολύ ήρεμος και χαλαρός… Ελπίζω να έχω το ίδιο πράγμα αύριο και όλα λειτουργούν καλά με το ποδήλατο και την ομάδα. Ανυπομονώ να έχω το πρωτάθλημα κάτω από τη ζώνη μου, είναι το μακροπρόθεσμο όνειρό μου και έχουμε εργαστεί τόσο σκληρά, θα ήταν πραγματικά ένα όνειρο αν μπορούμε να το ξεπεράσουμε. "

Μπράιαν Μπόγκερς: «Ήθελα να οδηγήσω εδώ και έχω οδηγήσει για 3 εβδομάδες τώρα που δεν είναι πολύ, αλλά νιώθω εντάξει στο ποδήλατο. Η ελεύθερη προπόνηση και η πρακτική του χρόνου ήταν αγχωτικά, αλλά οι προκριματικοί ήταν ήδη πολύ καλύτεροι, κάθε φορά που βρίσκομαι στην πίστα αισθάνομαι καλύτερα. "