2018 MXGP ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ | MX2 ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ

Η εκκίνηση του ηγέτη των πόντων MX2, Jorge Prado, ήταν εντυπωσιακή.

Με μόνο τρεις γύρους που απομένουν από τη σειρά MXGP World Championship 2018, ο υπερασπιστής πρωταθλητής, Pauls Jonass τελειώνει ο χρόνος για να κλείσει το χάσμα πόντων στον συμπαίκτη του Jorge Prado. Ο Prado πήρε τη γενική θέση στη Βουλγαρία με 2-1. Ο Jonass πήρε τη δεύτερη θέση με σκορ 1-3 και ο αναβάτης της Χάντερ Λόρενς πήρε 5-2 για τρίτη θέση.

25 Renaux, Maxime ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑ 23 DNS

MX2 POINT STANDINGS (Γύρω από 17 από 20)

Τζορτζ Πράδο.

Οι αγώνες MX2 ήταν γεμάτοι δράση, ειδικά στον αγώνα όπου Ο Jorge Prado της Red Bull KTM Factory Racingπήρε το Fox Holeshot αλλά είχε συνάδελφο Red Bull KTM αναβάτης και πρωταθλητής Pauls Jonass ακριβώς πίσω.

Ο Thomas Covington της Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing Team και Τόμας Κίερ Όλσεν ήταν στην 3η και την 4η θέση με τον Αμερικανό Ο στρατάρχης Weltin στο νέο του F&H Racing Team Kawasaki xnumxth.

Honda 114 Motorsports Hunter Lawrence ήταν 6ος, αλλά πήρε την 5η θέση από τον Weltin στον 2ο γύρο μόνο για να το δώσει πίσω στον επόμενο γύρο, όταν έπεσε και επαναπροσδιορίστηκε στον 7ο πίσω Ομάδα DIGA-Procross 'Brent Van doninck. Χρειάστηκε μόνο ένας γύρος στον Λόρενς για να επιστρέψει στην αρχική του θέση στην 7η θέση.

Ο γύρος 3 θα ήταν το τέλος της βουλγαρικής εκστρατείας για Ο Calvin Vlaanderen της ομάδας HRC όταν έπεσε σε μια προσπάθεια να αποφύγει την πτώση Μπεν Γουάτσον και του Kemea Yamaha Επίσημη ομάδα MX2 YZ250F. Ο Βλάαντερεν τότε είχε Ο Stephen Rubini της KTM Silver Action σύγκρουσε με το ποδήλατό του και αυτόν. Αν και ο Νοτιοαφρικανός σηκώθηκε με τη δική του δύναμη, οδήγησε κατευθείαν πίσω στο φορτηγό Team HRC.

Ενώ πολλά μάτια ήταν στραμμένα στον Vlaanderen, ο Jonass έκανε κινήσεις καθώς πήρε το προβάδισμα από τον Prado κατά τη διάρκεια του 4ου γύρου. Ο Prado δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί και γρήγορα έχασε χρόνο από τον Jonass. Οι άλλοι συμπαίκτες που έτρεχαν 3η και 4η, άλλαξαν επίσης θέσεις όταν ο Όλσεν πήρε την τρίτη θέση από τον Κόβινγκτον.

Στο μισό του δρόμου ο Λόρενς πέρασε από τον Γουέλτιν για να πάρει την 5η για δεύτερη φορά, ενώ ο Γουάτσον μετακόμισε τον Αμερικανό σε άλλη θέση στο έβδομο. Στο τέλος ήταν η νίκη για τον Jonass έναντι των Prado και Olsen.

Ο αγώνας 2 ξεκίνησε με τον 10ο Fox Holeshot του Prado στη σειρά με τον Jonass να αναπνέει στο # 61 του λαιμού. Ο Όλσεν και ο Κόβινγκτον είχαν μια τεράστια αλλαγή τύχης όταν και οι δύο έπεσαν στην πρώτη σειρά.

Ο Jonass ήταν σε τέλεια θέση για να κερδίσει την πρώτη του νίκη στον διπλό αγώνα από το MXGP της Μεγάλης Βρετανίας, αλλά αντίθετα έχασε το μπροστινό μέρος στον πρώτο γύρο. Αν και ο Jonass έχασε μόνο δύο θέσεις από τον Lawrence και τον Watson, αυτός και η μοτοσυκλέτα του υπέστησαν ζημιά.

Ο Όλσεν ήταν ίσως ο πιο εντυπωσιακός στους πρώτους γύρους που προήλθαν από τον ουσιαστικά τελευταίο, μετά την πρώτη πτώση της στροφής, στον 5ο από τον 3ο γύρο! Ωστόσο, η πρόοδος του Olsen σταμάτησε εκεί καθώς ο Jonass ήταν σίγουρος ότι δεν θα έδινε πόντους πρωταθλήματος.

Στο μπροστινό μέρος ο Λόρενς έκλεισε σταθερά τον Πράδο ο οποίος έφυγε νωρίς από το ρυθμό, αλλά ο Ισπανός τελικά έσκαψε βαθιά για να κρατήσει τον Αυστραλό.

Ο Prado πήρε τη νίκη του αγώνα μαζί με το σύνολο, ενώ ο Jonass έκανε αργά πέρασμα στον Watson παίρνοντας 4η και 2η γενικά. Το τελικό σημείο στο βάθρο πήγε στον Λόρενς με το σκορ 5-2, βελτιώθηκε ελαφρώς από το κέρδος του στο βάθρο 5-3 την περασμένη εβδομάδα στην Ελβετία. Ο Prado προηγείται τώρα με τους πόντους με 30, αφού κέρδισε 2 στον Jonass αυτό το Σαββατοκύριακο.

Χόρχε Πράντο: "Η οδήγηση ήταν καλή και ήταν δύσκολο για μένα με το σκληρό πακέτο, αλλά χαίρομαι που κερδίζω τη νίκη."

Pauls Jonass: «Ένιωσα πολύ καλά όλο το Σαββατοκύριακο, μου αρέσει να τρέχω σε αυτό το κομμάτι. Είναι ένα κομμάτι παλιού σχολείου και υπάρχουν λίγα στο ημερολόγιο, αλλά αυτό είναι που πραγματικά μου αρέσει να τρέχω. Κατάφερα να φτάσω τρίτος στον αγώνα 2 που δεν είναι τόσο άσχημος, αλλά όχι αυτό που θέλουμε. Υπάρχουν ακόμη 3 γύροι, 6 αγώνες και δεν θα τα παρατήσουμε εύκολα, θα παλέψουμε μέχρι τον τελευταίο μετρητή. "

Χάντερ Λόρενς: «Είμαι λίγο απογοητευμένος για τον πρώτο αγώνα, ένιωθα πολύ καλά όλο το Σαββατοκύριακο και το πέταξα με λάθη. Ωστόσο, βελτιώσαμε από το περασμένο Σαββατοκύριακο και είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. "