2018 MXGP ΓΑΛΛΙΑ | MX2 ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ

Ο Jorge Prado της KTM πήρε τη συνολική νίκη στη Γαλλία.

Το σεμινάριο MXGP 2018 της Γαλλίας κατέληξε στο όμορφο Άγιος Jean d'Angely πίστα όπου ο Jorge Prado της Red Bull KTM Factory Racing έκλεψε το σόου και τη συνολική νίκη. Όλο το Σαββατοκύριακο από το Σάββατο το πρωί μέχρι το τελικό βάθρο την Κυριακή, οι Γάλλοι οπαδοί γέμισαν τις πλαγιές και παρακολούθησαν τους καλύτερους αναβάτες του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος FIM Motocross. Μια ολονύκτια καταιγίδα ποτίζει φυσικά το κομμάτι για σήμερα και ακόμα κι αν ήταν μαλακό το πρωί αργότερα εξελίχθηκε σε εξαιρετικές συνθήκες. Τα περιστασιακά κέρατα αέρα και οι κατασκευαστές θορύβου που τροφοδοτούνται με φυσικό αέριο πνίγηκαν από ακόμη πιο δυνατές φωνές από χιλιάδες θεατές.

10. Michele Cervellin – 1187

Ο Αμερικανός Thomas Covington φαινόταν θεαματικός τόσο το Σάββατο όσο και την Κυριακή. Ο Τόμας κέρδισε το πρώτο moto Κυριακή και τερμάτισε τρίτος στη δεύτερη για 2η γενικά.

Ο Thomas Iker Olsen του Husky γύρισε το βάθρο στην κατηγορία MX2.

ΕΚΘΕΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Ο MX2 Race 1 ξεκίνησε με ένα σπάνια holeshot από τον Thomas Covington του Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing μπροστά από τον Henry Jacobi του STC Racing Husqvarna. Ο συνηθισμένος βασιλιάς MX2 holeshot, ο Jorge Prado του Red Bull KTM Factory Racing, ήταν τρίτος, ενώ ο πόντος ηγέτης και ο αναβάτης της Red Bull KTM Factory Racing, Pauls Jonass, επέστρεψε στη 10η θέση.

Αρκετές θέσεις μετατοπίστηκαν στον πρώτο γύρο με τον Prado να πέφτει καθώς ο Jacobi έχασε τις θέσεις του από τους Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing, Thomas Kjer Olsen και Jonass. Η συντριβή του Prado τον έπεσε στην όγδοη θέση αλλά ανέκαμψε γρήγορα κερδίζοντας 3 θέσεις στον 2ο γύρο.

Ο Jonass εν τω μεταξύ μάχεται με τον Jacobi για 3η θέση και η πίεση του κλεισίματος του Prado τον ώθησε πίσω στο γερμανικό. Στη συνέχεια, ο Prado έκανε ένα πέρασμα στους Jacobi 2 γύρους αργότερα. Ο Prado έθεσε τότε τα βλέμματα του στον Jonass και αφού κυνηγούσε τον συμπαίκτη του για γύρους πήρε μια εξωτερική γραμμή που στη συνέχεια γύρισε προς τα μέσα επιτρέποντάς του να σπρώξει το παρελθόν.

Δίπλα στην πρόκληση ο Jacobi ήταν ο Jago Geerts της Kemea Yamaha Official MX2 και ο Hunter Lawrence της Honda 114 Motorsport. Ο Λόρενς κατέβηκε στην αρχή και ξεκίνησε να επιστρέφει μπροστά από τις 17. Ο Geerts πέρασε τον Jacobi στον γύρο 11 και 2 γύρους μετά την πτώση του Jacobi που βοήθησε τον Lawrence στην 6η θέση.

Για την έναρξη του αγώνα 2 ο Jonass επέστρεψε στο μπροστινό μέρος του γηπέδου, αλλά μόνο μέχρι να πέσει στο πρώτο μισό του πρώτου γύρου. Ο Jonass ολοκλήρωσε τον πρώτο επίσημο γύρο στο 17ο, ενώ ο Prado αποχώρησε από τον Geerts στο προβάδισμα.

Yamaha SM Action - Ο πρόσφατα υπογεγραμμένος αναβάτης της MC Migliori, Michele Cervellin, ήταν 3ος στους πρώτους γύρους πριν ο Olsen πέρασε μετά από μια φόρτιση όπου κέρδισε 3 θέσεις σε έναν γύρο. Ο Cervellin έχασε επίσης μια θέση από τον Covington και τον Calvin Vlaanderen της Team HRC.

Ο Pauls Jonass βρισκόταν σε αποστολή να σώσει πόντους και ανέβηκε στην κατάταξη από την 17η έως την 6η θέση με το πέρασμα του στον Cervellin κατά τη διάρκεια του γύρου 13. Ο Ben Watson της Kemea Yamaha Official MX2 Team αγωνίστηκε επίσης στο γήπεδο και τερμάτισε 7ος.

Όταν βγήκε η καρώ σημαία ο Prado πήρε τη νίκη επί των Geerts και Covington που βρήκαν τον δρόμο πέρα ​​από τον Olsen. Στο συνολικό βάθρο, ο Prado και ο Covington έφτασαν στους πόντους, αλλά η νίκη πήγε στον Ισπανό με την καλύτερη απόδοσή του στον αγώνα 2. Ο Olsen ολοκλήρωσε το βάθρο κάνοντας την πρώτη φορά που η ομάδα Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing είχε και τους δύο αναβάτες στην πρώτη 3.

Jorge Prado: «Ήμουν πολύ χαρούμενος με την οδήγηση, δεν περίμενα να οδηγώ τόσο καλά υπό αυτές τις συνθήκες. Ο δεύτερος αγώνας ήταν τέλειος, είναι κρίμα που οι Pauls έπεσαν στον πρώτο γύρο, αλλά ήταν καλό για μένα αφού πήρα το προβάδισμα και πήρα τη νίκη. "

Τόμας Κόβινγκτον: «Συνολικά, ήταν ένα πολύ καλό σαββατοκύριακο για μένα, αγωνίζομαι για το πρώτο μισό της σεζόν, οπότε είναι καλό να κάνω συνεχείς αγώνες σε ένα σαββατοκύριακο. Ένιωσα πολύ δυνατά, ειδικά στο τέλος, βρήκα πραγματικά τον ρυθμό μου. "

Τόμας Κίερ Όλσεν: «Ήταν ένα πολύ καλό Σαββατοκύριακο για την ομάδα, είμαι χαρούμενος για την ομάδα και για τον εαυτό μου. Είμαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα να κερδίσω 2-4 αυτό το Σαββατοκύριακο. Ήμουν σε θέση να είμαι επιθετικός στους πρώτους γύρους και χαίρομαι που βρίσκομαι στο βάθρο. "

Pauls Jonass: "Δεν είναι το καλύτερο αποτέλεσμα, έχασα μερικούς πόντους στο πρωτάθλημα, αλλά είναι μια μεγάλη σεζόν, οπότε δεν ανησυχώ γι 'αυτό και ανυπομονώ ήδη για το επόμενο Σαββατοκύριακο."

ΠΡΟΒΟΛΗ ΣΑΒΒΑΤΟ

Ο Τόμας Κόβινγκτον κέρδισε τον προκριματικό αγώνα MX2 στη Γαλλία.

Ο γύρος 10 του MXGP 2018 η σειρά πραγματοποιείται στο Saint Jean d'Angély, Γαλλία. Το Σάββατο, ο προκριματικός αγώνας MX2 κέρδισε ο Αμερικανός, Τόμας Κόβινγκτον. Ο Τόμας δεν έχει τα αποτελέσματα που επιθυμούσε μέχρι στιγμής φέτος. Δεν ήταν ο ίδιος από τότε που έσκισε το ACL του στο 2017 MXdN in Ουσιαστική λεκάνη ιππασία για ομάδα ΗΠΑ. Το δίδυμο KTM του Pauls Jonass και Jorge Prado που έχουν αλλάξει τη σειρά MX2, μέχρι στιγμής, τερμάτισαν δεύτερη και τρίτη. Θα είναι αυτός ο γύρος που ο Thomas Covington ανοίγει νέο έδαφος και θέτει τους αναβάτες του KTM στον κόλπο;

2018 MXGP ΓΑΛΛΙΑ | ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΛΥΨΗ

Ο αναβάτης του Factory Husqvarna του Thomas Covington κέρδισε τον προκριματικό αγώνα στη Γαλλία εδώ.

Η διάλυση του πάρτι KTM στο μπροστινό μέρος του γηπέδου ήταν σήμερα Ο Thomas Covington της Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing. Ο Κόβινγκτον, ο οποίος είχε μια ισχυρή έναρξη στον αγώνα στο 3rd, στο τέλος του γύρου 1 βρισκόταν στο δεύτερο πέρασμα του γρήγορου εκκινητή της Χένρι Τζάμπαμπι με δική του STC Racing Husqvarna.

Πηγαίνοντας από το τέλος του πρώτου γύρου ήταν Ο Jorge Prado της Red Bull KTM Factory Racing. Ο Prado, τώρα γνωστός για την ισχυρή του ικανότητα εκκίνησης, ήταν ακριβώς δίπλα στον Jacobi στην πρώτη στροφή, αλλά η γραμμή του Jacobi επικράτησε στην αρχή.

Ο νούμερο ένα του Pauls Jonass τερμάτισε λιγότερο από δύο δευτερόλεπτα πίσω από τον Covington.

Μεταξύ της πιο αξιοσημείωτης δράσης στην αρχή ήταν η εμπλοκή του 3 αναβάτη Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing, Thomas Kjer Olsen, Η Kemea Yamaha Official MX2's Ben Watsonκαι Ο Davy Pootjes του LRT KTM. Και οι τρεις χρειάστηκαν ένα λεπτό για να πάει ξανά, αλλά ο καθένας επανήλθε στον αγώνα και πέρασε από το πακέτο. Ο Όλσεν ανέκαμψε στην 13η θέση, ο Γουότσον 12ος και ο Πόττζες στην 20η θέση μετά από ένα άλλο τρόμο στον 10ο γύρο, του κόστισε μερικές θέσεις.

Πίσω στο μέτωπο Ο Pauls Jonass της Red Bull KTM Factory Racing έδινε κυνήγι στον Κόβινγκτον που με τη σειρά του έψαχνε έναν τρόπο γύρω από το Πράδο. Στον 7ο γύρο, λίγο πριν έρθει στο μεσαίο τμήμα της πίστας, ο Covington πήρε το προβάδισμα από τον Prado και από τον πυθμένα του λόφου ο Jonass ήταν επίσης γύρω από τον συμπαίκτη του.

Ο αναβάτης του Factory KTM του Jorge Prado τερμάτισε τρίτος.

Οι υπόλοιποι 6 γύροι ο Jonass κυνηγούσε τον Κόβινγκτον και μάλιστα έκανε μερικές μαχαιριές στον ηγέτη, αλλά κανένας δεν ήταν επιτυχής. Σε όλη τη γραμμή τερματισμού ήταν ο Covington από τους Jonass, Prado, Jacobi και Το Conrad Mewse της Hitachi KTM UK που έκανε ένα τελευταίο γύρο πέρασε Ομάδα Diga Procross 'Iker Larranaga για 5η.

Τόμας Κόβινγκτον: «Απλώς πρέπει να επικεντρωθώ στην αρχή μου αύριο, όπως είπε ο Jeffrey και δουλέψαμε πολύ σκληρά αυτήν την εβδομάδα για να προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε τη μοτοσυκλέτα από την πύλη, απλά δουλεύαμε για τις εκκινήσεις αυτή την εβδομάδα και νομίζω ότι πρόκειται να δείξει» .