2018 MXGP ΕΛΒΕΤΙΑ | ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ MXGP

Γύρος 16 της τάξης MXGP στην Ελβετία.

2018 MXGP ΕΛΒΕΤΙΑ | ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΛΥΨΗ

Ο 16ος γύρος των MXGP πραγματοποιήθηκε στο Frauenfeld-Gachnang της Ελβετίας για το 2018 MXGP της Ελβετίας. Στον προκριματικό αγώνα του Σαββάτου ήταν ο Tony Cairoli που πήρε τη νίκη και έμοιαζε να αναλαμβάνει τον αγώνα στον αγώνα της Κυριακής για να καλύψει το κενό μεταξύ των πόντων μεταξύ του Jeffrey Herlings και του ίδιου. Οχι τόσο. Ο Herlings κυριάρχησε ξανά στο πεδίο κερδίζοντας και τα δύο motos. Ο αναβάτης του εργοστασίου Yamaha και ο προηγούμενος παγκόσμιος πρωταθλητής Romain Febvre ήταν ο δεύτερος με τον εργοστασιακό αναβάτη Kawasaki Clement Desalle στην τρίτη θέση.

37 Irwin, Graeme KTM 37 DNS

MXGP POINT STANDINGS (16 από 20 στροφές)

Ο Jeffrey Herings επεκτείνει το προβάδισμα των πόντων του με μόνο τέσσερις γύρους που απομένουν στη σειρά.

Ο Tony Cairoli κέρδισε το Σάββατο.

Το MXGP Qualifying Heat ξεκίνησε με μια άγρια ​​αρχή Ο Tim Gajser της ομάδας HRC και Ο Jeffrey Herlings της Red Bull KTM Factory Racing οδηγώντας το πακέτο στην πρώτη γωνία. Με την έξοδο της στροφής 2, ωστόσο ο Χέρλινγκς ήταν κάτω και πήρε το ποδήλατό του σε νεκρή τελευταία θέση.

Το Clement Desalle της Monster Energy Kawasaki Racing Team πήρε τη δεύτερη θέση μετά την πτώση από τον Herling να προηγείται Ο Max Anstie της Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing, Ο Antonio Cairoli της Red Bull KTM Factory Racing και σπίτι GP αστέρι από το Wilvo Yamaha Επίσημη ομάδα MXGP, Jeremy Seewer.

Ο Χέρλινγκς, αν και στην 37η θέση της έναρξης, ήταν ήδη 20ος μέχρι το τέλος του πρώτου επίσημου γύρου. Ο Cairoli πήρε την 3η θέση από την Anstie στον 2ο γύρο πριν κλείσει στο Desalle. Ο Cairoli έπαιξε το παιχνίδι του ασθενούς και παρόλο που προσπάθησε να βρει έναν τρόπο να ξεπεράσει στην αρχή, τελικά πέρασε το Βέλγιο στο 8 και στη συνέχεια πήρε μόνο έναν ακόμη γύρο για να περάσει ο Tim Gajser για το προβάδισμα.

Εκείνο το σημείο ο Χέρλινγκς μόλις μπήκε στην πρώτη δεκάδα με ένα πέρασμα Ο Evgeny Bobryshev του BOS GP, συνεχίζοντας τις κινήσεις του προς τα εμπρός, η Bullet πήρε το 9ο από BIKE IT DRT Ο Tommy Searle της Kawasaki πριν πιάσει Ο Jeremy Van Horebeek του Monster Energy Yamaha Factory MXGP.

Ο Van Horebeek's Monster Energy Yamaha συμπαίκτη Ρομάν Φεββρέ βρισκόταν σε μάχη με τον Seewer νωρίτερα, αλλά μόλις πέρασε τον Ελβετό αναβάτη, το # 91 έπεσε και έπεσε στην 7η θέση. Ο Φεββρέ συνέχισε να προχωρά ακόμα και βάζοντας στον ταχύτερο γύρο οποιουδήποτε αναβάτη στον αγώνα.

Ο Gajser εν τω μεταξύ ξεθωριάζει γρήγορα και έπεσε από την ηγεσία του αγώνα στην 5η θέση σε έναν μόνο γύρο. Ο Φεββρέ εκμεταλλεύτηκε πλήρως και μετακόμισε από την 5η στην 2η στους επόμενους 3 γύρους. Ο Herling πήρε μερικές ακόμη θέσεις, συμπεριλαμβανομένων 2 στον τελευταίο γύρο από τους Seewer και Gajser.

Στο τέλος ήταν μια νίκη από τον Antonio Cairoli με τον Romain Febvre 2ο, τον Clement Desalle 3rd, τον Max Anstie 4th και τον Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing Συμπαίκτης Γκάουτιερ Πολίν xnumxth.

Antonio Cairoli: «Ο στόχος μου, σίγουρα είναι δύσκολος, αλλά είναι να μένω μπροστά και να προσπαθώ να κερδίσω όσο το δυνατόν περισσότερο. Το χάσμα των πόντων δεν είναι τόσο μεγάλο και ήξερα ότι ο τελευταίος αγώνας θα ήταν δύσκολος στη Lommel, επειδή ο Jeffrey είναι πολύ γρήγορος σε αυτό το κομμάτι, αλλά από τώρα και στο εξής θα προσπαθήσω να μείνω πιο κοντά και να προσπαθήσω να μείνω μπροστά όσο το δυνατόν περισσότερο. Θα κάνω ό, τι μπορώ για να μείνω μπροστά, έχω ακόμα κάποιους αγώνες για να δω τι θα συμβεί ».

Jeremy Seewer: «Αισθάνομαι καταπληκτικό να αγωνίζομαι στο σπίτι, δεν μένω πολύ μακριά από εδώ και για την Ελβετία αυτό είναι ένα μεγάλο γεγονός. Ένιωσα πολύ καλά όλη την ημέρα, το απόλαυσα και είχα πολύ διασκέδαση. Έκανα ένα μικρό λάθος στον προκριματικό αγώνα όπου έχασα κάποιες θέσεις, αλλά ήμουν πίσω από τον Tony, ο οποίος ήταν καλός και μου άρεσε. "

Ο Arnaud Tonus του Wilvo Yamaha Official MXGP άρχισε να οδηγεί πάλι αλλά πήρε μέρος στο GP του σπιτιού του ως θεατής λέγοντας: «Πήγα πίσω στη μοτοσυκλέτα τις τελευταίες μέρες, κάτι που είναι καλό γιατί το έκανα για λίγο. Είναι σπίτι εδώ και είναι δύσκολο να έρθεις εδώ και να μην αγωνίζομαι, αλλά ελπίζω για κάποιους καλούς αγώνες αύριο και ότι οι θαυμαστές θα το απολαύσουν. "