2020 AMA MOTOCROSS NATIONAL POINT STANDINGS ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΡΟ 8

Με το γύρο 8 του Πρωταθλήματος Pro Motocross του 2020 να τελειώνει, είδαμε στενές μάχες και μια ξαφνική επιστροφή από έναν πρώην πρωταθλητή. Ερχόμενοι στο Lakewood, ο καιρός ήταν δροσερός και τραγικός, επιτρέποντας σε όλους να γνωρίζουν ότι ο καλοκαιρινός αέρας έφυγε επίσημα και ήρθε η ώρα για το Φθινόπωρο. Το κομμάτι ήταν ολισθηρό, αλλά μετά τον πρόσφατο καιρό, θα κατέληγε ξηρό και ολισθηρό στην επιφάνεια αλλά θα σχηματίσει βαθιά επιμήκη περικοπές. Το υψόμετρο ήταν επίσης μια πρόκληση για αυτούς τους αναβάτες, καθώς η δραστική αλλαγή υψομέτρου από σχεδόν τη στάθμη της θάλασσας σε πάνω από 5,000 πόδια στον αέρα θα είχε αντίκτυπο στην απόδοση του αναβάτη.

Στην κλάση 450, είδαμε ένα πρώιμο ξεκίνημα για τον Adam Cianciarulo που κυριαρχούσε απολύτως στα προκριματικά, ενώ ο υπόλοιπος αγώνας δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί τις εποχές του. Στην κατηγορία 250, οι ταχύτεροι δύο προκριματικοί, οι Justin Cooper και Shane McElrath, προκρίθηκαν γρηγορότερα από ό, τι οι 450 στο πρώτο προκριματικό τους. Αυτά τα αποτελέσματα θα ήταν αργότερα ορατά στα motos καθώς οι Star Yamaha και Kawasakis θα κυριαρχούσαν στους αγώνες τους.

ΕΘΝΙΚΟ ΕΘΝΙΚΟ VALLEY 2020 | ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΛΥΨΗ

450 ΣΗΜΕΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ (8 ΣΤΙΣ 9 ΤΟΥ)

Zach Osborne 2020 Redbud 2 NationalΠαρόλο που δεν κέρδισε, ο Zach θα παρέμενε στην κορυφή της κατηγορίας 450.

Αφού παρακολουθήσαμε το θέαμα που ήταν προκριματικό, ήμασταν σίγουροι ότι ο Αδάμ θα τα πήγαινε καλά στους αγώνες του. Οι γραμμές που έπαιρνε με την ταχύτητα που τους έβγαζε ήταν πολύ πιο γρήγορες από οποιονδήποτε άλλο. Λοιπόν, μέχρι τρεις φορές ο πρωταθλητής Eli Tomac γύρισε έναν διακόπτη όπως ακριβώς είδαμε στο WW Ranch και προχώρησε να αποδείξει σε όλους ότι δεν είχε κάνει αγώνες. Πηγαίνοντας με 3-1 στο motos του, είδαμε μια σπίθα στον Eli που δεν έχουμε ξαναδεί. Ενώ ήταν ευεργετικό για αυτόν να κερδίσει, δεν είναι πλέον στο κυνήγι πόντων για το πρωτάθλημα, οπότε εμπόδισε πραγματικά τον συμπαίκτη του, Adam Cianciarulo, από την επίτευξη του μέγιστου ποσού πόντων που θα μπορούσε να κερδίσει. Αυτό το μειονέκτημα έδωσε επίσης στον Zach Osborne την ευκαιρία να κάνει ένα πέρασμα στο δεύτερο moto για να κερδίσει ακόμη περισσότερους πόντους. Το να πούμε ότι δεν προσβλέπουμε στον τελικό γύρο του Pro Motocross στην κατηγορία 450 θα ήταν ένα ψέμα. Αυτός είναι ένας από τους πιο κοντινούς, συναρπαστικούς αγώνες που έχουμε δει εδώ και καιρό.

42 141 Richard Taylor 2

Δυστυχώς για τον Αδάμ, ο συμπαίκτης του θα κέρδιζε τον αγώνα περιορίζοντας τις δυνατότητές του.

250 ΣΗΜΕΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ (8 ΣΤΙΣ 9 ΤΟΥ)

Ο Dylan και ο Star Racing είχαν ένα επιτυχημένο Σαββατοκύριακο.

Το Star Racing θα ξεκινούσε το σαββατοκύριακο εξαιρετικά δυνατό και θα το έπαιζε με υψηλό νόημα. Το Star Racing θα πήρε τις κορυφαίες κατατακτήριες θέσεις και θα είχε τους περισσότερους αναβάτες να περάσουν το holeshot ταυτόχρονα. Αν ο Star ξέρει πώς να κάνει κάτι καλύτερο από οποιονδήποτε άλλο, παίρνει ένα μπλε ποδήλατο μπροστά. Μετά από σχεδόν ανατροπή αρκετών φορές και έχοντας μερικές άλλες στενές κλήσεις, ο Dylan Ferrandis θα κατέληγε στο 1-3. Ο Justin Cooper θα καταλήξει να πάρει τη γενική νίκη με τον Dylan να έρχεται στη δεύτερη θέση και τον Jeremy Martin να καταλήγει στην τρίτη θέση. Αυτό έδωσε στον Dylan λίγο περιθώριο για να περάσει στον τελικό γύρο του 2020 AMA Nationals. Τώρα είναι μια μάχη μεταξύ των δύο αναβατών Dylan Ferrandis και Jeremy Martin για να δούμε ποιος θα καταλήξει ως πρωταθλητής στον τελικό γύρο.