ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΒΑΘΜΩΝ ΣΕΖΟΝ SUPERCROSS 2022

Το 2022 Monster Energy Supercross ολοκληρώθηκε επιτέλους και ήταν μια από τις πιο συναρπαστικές σεζόν που έχουμε δει. Από αναβάτες που εντάχθηκαν σε νέες ομάδες μέχρι πρωταθλητές που στέφθηκαν μικροί και μεγάλοι, το 2022 προσέφερε την πρώτη χρονιά όπου το Supercross επέστρεψε τελικά στην κανονικότητα. Δύο τίτλοι είχαν ήδη διεκδικηθεί πριν από τον τελικό γύρο που διεξήχθη στο Σολτ Λέικ Σίτι της Γιούτα, αλλά υπήρχε ακόμη ένας για αρπαγή. Ο Jett Lawrence ήταν ο πρώτος από τους τρεις που κέρδισε έναν τίτλο πίσω στο Foxborough, κερδίζοντας το πρωτάθλημα με τη Honda του. Στη συνέχεια, ο Eli Tomac τα κατάφερε στο Ντένβερ, κερδίζοντας το πρωτάθλημα για τη Star Yamaha. Στη συνέχεια, στο Salt Lake City, κέρδισε ο Christian Craig καθώς συγκέντρωσε τεράστιο προβάδισμα στους βαθμούς. Ωστόσο, υπήρχαν πολλές μάχες που έπρεπε να κερδηθούν όσον αφορά το βάθρο του πρωταθλήματος, ειδικά στην κατηγορία 450 με έναν αγώνα για την τρίτη θέση μεταξύ των Justin Barcia, Malcolm Stewart και Marvin Musquin. Μετακινηθείτε λοιπόν παρακάτω για να μάθετε τι συνέβη μετά την πτώση της πύλης για τα Main Events.

2022 SALT LAKE CITY SUPERCROSS | ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΛΥΨΗ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 450 ΒΑΘΜΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 17 ΓΥΡΟΥΣ

Ο Eli Tomac κέρδισε το πρωτάθλημα πίσω στο Ντένβερ, αλλά ο δεύτερος και ο τρίτος εξακολουθούσαν να είναι διαθέσιμοι για αρπαγή στην πρώτη κατηγορία. Καθώς ξεκινούσε το 450 Main, ο Justin Bogle θα έπιανε το holeshot αλλά θα ήταν ο Jason Anderson που θα έπιανε το προβάδισμα μετά από μερικές στροφές. Καθώς οι ηγέτες (Jason Anderson και Chase Sexton) συνέχιζαν την πορεία τους, η μάχη για την τρίτη έγινε τρελή. Πρώτα ο Marvin Musquin και ο Cooper Webb τα κατάφεραν και μετά ο Justin Barcia και ο Malcolm Stewart μάχονταν για τη θέση του βάθρου. Τελικά, ο Μάλκολμ θα περνούσε γύρω από τον Τζάστιν Μπάρσια, αλλά θα τον έβαζαν στην πίστα καθώς ο Τζάστιν Μπάρσια ανταπέδωσε. Το στάδιο έσκασε καθώς ο Μάλκολμ τελικά έπιασε πίσω τον Τζάστιν και ο αγώνας θα τελείωνε. Δεύτερος στους βαθμούς τερμάτισε ο Τζέισον Άντερσον και τρίτος ο Μάλκολμ.

Ο Τζάστιν Μπάρσια τιμωρήθηκε με 10 πόντους μετά το περιστατικό του με τον Μάλκολμ Στιούαρτ

250 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΓΟΥΕΣΤ ΠΟΙΝΤ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ

Καθώς ξεκινούσε το Main Event, θα ήταν ο κορυφαίος πόντους Christian Craig που θα έπιανε το holeshot με τη δεύτερη θέση στους πόντους, ο Hunter Lawrence, που θα κυνηγούσε στη δεύτερη θέση. Τελικά, ο Christian θα το έπαιζε με ασφάλεια αφήνοντας αρκετούς αναβάτες να περάσουν και θα έκανε ακόμη και ένα λάθος μετά τα ουρλιαχτά. Ωστόσο, ο Christian κατάφερε να σηκωθεί αμέσως και να συνεχίσει να οδηγεί σε δύο τροχούς για το υπόλοιπο του αγώνα. Ο συμπαίκτης του Nate Thrasher θα κέρδιζε αλλά ο Christian Craig θα κέρδιζε το 2022 250 West Championship. Δεύτερος θα τερμάτιζε ο Χάντερ Λόρενς και τρίτος ο Μάικλ Μόσιμαν.