450 ΚΥΡΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ | 2021 ORLANDO SUPERCROSS 1 (ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ)

450 ΚΥΡΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ | 2021 ORLANDO SUPERCROSS 1

Αφού η προπόνηση ακυρώθηκε λόγω μιας τεράστιας καταιγίδας που βγήκε από την ακτή της Φλόριντα, τα πράγματα δεν φαίνονται πολύ καλά για τον έβδομο αγώνα στη σεζόν Monster Energy Supercross του 2021. Ωστόσο, ο ήλιος εμφανίστηκε και με τη βοήθεια του Dirt Wurx και των tarps τους, η πίστα σώθηκε για τους αναβάτες. Ο πρώτος γύρος των προκριματικών ήταν λίγο «σούπερ», αλλά όταν ο δεύτερος γύρος έφτασε, το χώμα άρχισε να σχηματίζεται αρκετά όμορφα δίνοντας στους αναβάτες ένα αρκετά ικανό κομμάτι για να προκριθεί. Όπως αναμενόταν στο 450, οι χρόνοι δεν ήταν μόνο κοντά, ήταν χιλιοστά του δευτερολέπτου μεταξύ τους. Ο Adam Cianciarulo κατάφερε να πάρει τον ταχύτερο προκριματικό χρόνο ακολουθούμενο από τους Cooper Webb και Malcolm Stewart. Στην 20η θέση κάθισε ο Justin Brayton, μόλις τρία δευτερόλεπτα πιο αργά από τον αρχηγό που έθεσε σε προοπτική πόσο κοντά βρίσκεται η κορυφαία τάξη μεταξύ τους. Είδαμε επίσης το ντεμπούτο του Shane McElrath να οδηγεί την Bullfrog Spas / MotoConcepts Honda που έτυχε επίσης να προκριθεί στην έκτη θέση, ακριβώς μπροστά από τον Jason Anderson. Ποιος πιστεύετε λοιπόν ότι θα κερδίσει τον πρώτο γύρο στο Ορλάντο; Είναι πολύ πιθανό ότι ο Ken Roczen θα παραμείνει στην κατοχή της κόκκινης πινακίδας ή θα το πάρει ο Cooper Webb από τον ηγέτη των πόντων; Με το γήπεδο να είναι πιο κοντά με την προσθήκη ενός άλλου αναβάτη, οι επιλογές φαντασίας σας θα είναι ακριβείς; Μάθετε παρακάτω καθώς αναφέρουμε LIVE από το Ορλάντο της Φλόριντα.

2021 ORLANDO SUPERCROSS 1 | ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΛΥΨΗ

Φωτογραφίες των Travis Fant και Brian Converse

450 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΥΡΙΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Το χώμα της Φλόριντα διαμορφώθηκε τέλεια για το Main Event.

Ο Zach Osborne ξεκίνησε υπέροχα και ηγήθηκε της πρώτης κατηγορίας γύρω από το κομμάτι του Ορλάντο 1 Ο Justin Brayton κάθισε στη δεύτερη θέση με τον Ken Roczen ακριβώς πίσω. Ο Cooper Webb άρχισε να οδηγεί πολύ επιθετικά ενάντια στον ηγέτη των πόντων Ken Roczen. Ο Zach Osborne έκανε ένα τεράστιο λάθος μέσω του ουπ και έχασε το προβάδισμα από τον Justin Brayton και τον Ken Roczen και τελικά τον Cooper Webb. Σύντομα ο Ken χτύπησε την πόρτα του Justin και σαν κόλπο, ο Cooper Webb έκανε το πέρασμα τόσο στον Ken όσο και στον Justin Brayton για την πρώτη θέση. Ο Justin Barcia έκανε το πέρασμα στον αναβάτη της Muc-Off Honda. Μεταξύ της πρώτης και της τρίτης θέσης, ο αγώνας ήταν εξαιρετικά στενός καθώς ο Cooper κράτησε τη θέση της πρώτης θέσης. Με επτά λεπτά να απομένουν, ο Ken συνέχισε να ακολουθεί τον Cooper με τον Barcia να κλείνει το χάσμα και τον Osborne ακριβώς πίσω. Ο πρωταθλητής του 2020, ο Eli Tomac, έμεινε στην πέμπτη θέση με τον Jason Anderson στην έκτη θέση. Το προβάδισμα του Cooper Webb αυξήθηκε καθώς οι ηγέτες άρχισαν να αντιμετωπίζουν την κυκλοφορία των γύρων. Ο Τζάστιν Μπαρκία είχε τη σωτηρία της νύχτας καθώς έβγαλε το ποδήλατό του, έτρεξε δίπλα του μέσω του ουουπ και στη συνέχεια έπεσε πίσω στη σέλα. Η μεγαλύτερη μάχη θα ήταν μεταξύ του αναβάτη GasGas και του Zach Osborne. Ο Justin Barcia θα έκανε σημαντικό έδαφος στο Zach Osborne και θα αγωνιστεί για την τρίτη θέση. Με δύο γύρους αριστερά, η μάχη για την πρώτη θέση συνεχίστηκε καθώς ο Ken έφτασε στον αρχηγό του αγώνα, αλλά ο Cooper Webb θα κατέληγε να κερδίσει τον αγώνα.

22 14 Ντίλαν Φερράνδης

Ο Cooper Webb θα αγωνιζόταν σκληρά μέχρι τον τερματισμό από τον Ken Roczen αλλά θα κέρδιζε το Main Event.

450 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 2 ΑΓΩΝΩΝ

Ο Justin Barcia θα είχε μια άλλη μάχη μεταξύ του Vince Friese και του ίδιου.

Ο Ken Roczen πέρασε μπροστά από το πακέτο και άρπαξε το holeshot. Ο Adam Cianciarulo ακολούθησε πίσω στη δεύτερη θέση με τον Vince Friese στην τρίτη θέση. Ο Τζέισον Άντερσον που έθεσε τον ταχύτερο γύρο στην πρώτη προκριματική περίοδο έκανε το πέρασμα για την Friese για τρίτη. Μέσα στους τρεις πρώτους γύρους, οι ηγέτες είχαν ήδη αρχίσει να αντιμετωπίζουν την κυκλοφορία των γύρων. Ο Vince Friese και ο Justin Barcia αγωνίστηκαν για την τέταρτη θέση και τελικά, ο Justin θα ήταν επιτυχής και θα έκανε το πέρασμα. Ο Τζέισον Άντερσον θα έκανε ένα κοντινό πέρασμα στον Cianciarulo για τη δεύτερη θέση. Ο Ken Roczen κέρδισε τον δεύτερο αγώνα θερμότητας με αρκετό δεύτερο κενό στον Jason Anderson.

20 44 Τάιλερ Μπάουερς

Ο Τζέισον Άντερσον έφτασε στο κομμάτι του Ορλάντο και τερμάτισε στη δεύτερη θέση στο δεύτερο αγώνα.

450 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 1 ΑΓΩΝΩΝ

Ήταν μια διαφορετική αλλαγή ρυθμού για να δούμε τον Cooper Webb να τρέχει κοντά στην κορυφή των προκριματικών, καθώς στο παρελθόν του έτους, ο αριθμός 2 είχε παίξει με ασφάλεια σε προκριματικό σε χρόνο, αλλά δεν θα είχε μια καλή αρχή στην αρχή του πρώτου αγώνα.

450 rookie Shane άρπαξε το holeshot για τον πρώτο του 450 αγώνα. Ο Eli Tomac ακολούθησε το νούμερο 12 με τον Musquin στην τρίτη θέση. Οι δύο ηγέτες ήταν πολύ κοντά καθώς μόνο ένα πόδι χώριζε τους δύο σε μερικά τμήματα του αγώνα. Αλλά ο Eli θα έκανε το πέρασμα στον Shane μετά από μια φοβερή αρχή στην 450 καριέρα του. Ο Eli Tomac κατέληξε να κερδίζει τον αγώνα, ακολουθούμενος από τους Shane McElrath και Marvin Musquin που κέρδισαν τον πρώτο Heat Race της σεζόν του 2021.