ΜΠΑΡΣΙΑ VS. STEWART & THE AMA // 2022 SALT LAKE CITY SUPERCROSS THE AFTERMATH

Το Salt Lake City Supercross σηματοδότησε τον τελευταίο γύρο της σεζόν 2022. Παρόλο που είχαν ήδη διεκδικηθεί δύο πρωταθλήματα, το ένα που έμεινε αμφίβολο ήταν η κατηγορία 250 West και έπρεπε να πάρει ο Christian Craig. Όχι μόνο ήταν όλα τα βλέμματα στραμμένα στην κατηγορία 250, αλλά η κατηγορία 450 είχε μια θέση στο βάθρο που προσδοκούσαν να πάρουν τρεις από τους ταχύτερους αναβάτες του Supercross. Ο Malcolm Stewart, ο Justin Barcia και ο Marvin Musquin ήταν όλοι σε αρκετούς πόντους από την τελευταία θέση στο βάθρο για τη σεζόν του 2022 - με τον Malcolm Stewart πρώτο στη σειρά για τη θέση. Αυτό που δεν περιμέναμε ήταν το δράμα και το χάος που θα επακολουθούσε για την τρίτη θέση όταν έπεσε η πύλη 450 Main Event. Οπότε κάντε κύλιση παρακάτω για να μάθετε όλα όσα πρέπει να ξέρετε για το τι συνέβη στον τελευταίο γύρο της σεζόν του 2022.

2022 SALT LAKE CITY SUPERCROSS | ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΛΥΨΗ

Φωτογραφίες από τον Brian Converse

Ο ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΚΡΕΓΚ ΣΤΕΦΑΝΕ 250 ΔΥΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ

Ήταν πολύς καιρός για την οικογένεια Κρεγκ.

Από την αρχή της σεζόν, ο Christian Craig έκανε γνωστό ότι επρόκειτο να είναι κορυφαίος διεκδικητής για το βάθρο του πρωταθλήματος. Μετά την πιο επιτυχημένη σειρά της καριέρας του, ο Christian Craig είχε προβάδισμα 18 πόντων προχωρώντας στον τελικό γύρο στο SLC. Έχοντας το προβάδισμά του σε υγιείς βαθμούς, ο Christian θα χρειαζόταν μόνο χαμηλότερα αποτελέσματα στο Slat Lake για να κρατήσει τον τίτλο. Ο Christian Craig άρπαξε το holeshot στο 250 East/West main και θα οδηγούσε τον αγώνα μόνο μέχρι ο Hunter Lawrence να πάρει την πρώτη θέση στη δεύτερη στροφή. Ο Κρίστιαν θα το έπαιζε ασφαλές με τόσα πολλά στη γραμμή, και μάλιστα έπεφτε μια φορά πριν σηκωθεί και τερματίσει σε μια μακρινή όγδοη θέση.

Η οικογένειά του ήταν αρκετά ενθουσιασμένη.

• Ο Christian Craig στέφθηκε πρωταθλητής 250 West.
  • Ο Κρεγκ θα είχε 9 συνεχόμενα βάθρα, με 4 νίκες πριν από τα 8 τουth Η θέση στο SLC ήταν αρκετή για να κερδίσει το πρωτάθλημα.

450 SX CLASS REVIEW // JASON ANDERSON GOES BACK-TO-BACK-TO-BACK-TO-BACK

Τις τελευταίες τέσσερις εβδομάδες έχουμε επεκτείνει στον τίτλο το όνομα αυτού του τμήματος του "Afterath" και δεν μπορούσαμε να συγκρατηθούμε ούτε αυτή την εβδομάδα. Ο Τζέισον έχει αρχίσει να κάνει το πράγμα "να κερδίζεις αγώνες" να φαίνεται πολύ εύκολο.

Το 450 main event δεν ήταν τόσο συναρπαστικό για τον Jason Anderson όσο για τον υπόλοιπο διαγωνισμό. Ο Justin Bogle πέρασε πρώτος από τη γραμμή του holeshot, αλλά ο Jason θα προσπερνούσε το προβάδισμα λίγο αργότερα. Στη συνέχεια, ο Chase Sexton θα ακολουθούσε τα βήματα του Jason οδηγώντας στη δεύτερη θέση. Σχεδόν τίποτα δεν συνέβη με αυτούς τους δύο καθώς έκαναν τον δικό τους αγώνα και θα τερμάτιζαν με αυτή τη σειρά.

• Ο Τζέισον Άντερσον πήρε το 7 τουth νίκη της σεζόν και τη 14η τουth νίκη καριέρας με τη νίκη του στο SLC.
  • Ο Άντερσον κλείνει τη σεζόν με 4 σερί νίκες.
  • Ο Άντερσον οδήγησε επίσης τους περισσότερους γύρους, 135 έναντι 69 του Tomac.
  • Η Kawasaki έχει πλέον 176 νίκες επωνυμίας.

BARCIA & STEWART'S 1v1

Το πλήθος δεν δίστασε να μοιραστεί τα συναισθήματά του όταν άρχισε το μακελειό.

Καθώς το 450 main συνεχιζόταν, ο Justin Barcia κατείχε την τρίτη θέση ενώ ο Malcolm Stewart είχε φτάσει στην τέταρτη θέση αφού πέρασε τον Cooper Webb. Με μια τρίτη θέση διαθέσιμη στο πρωτάθλημα σειράς, όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα σε αυτά τα δύο. Τελικά, ο Malcolm Stewart θα μετέφερε απίστευτη ταχύτητα μέσα από ένα χαμηλότερο αυλάκι σε μια ράμπα, περνώντας τον αναβάτη της GasGas. Μισό γύρο αργότερα, η μοίρα του Malcolm θα άλλαζε καθώς ο Justin Barcia έβαλε τα μάτια του στο μπροστινό ελαστικό του Malcolm, τον T-Boning τον αναβάτη Husky αμέσως από τη μοτοσυκλέτα του. Το γήπεδο έσκασε.

Ο Τζάστιν συνέχισε στην τρίτη θέση, ενώ ο Μάλκολμ επέστρεψε στη μοτοσυκλέτα του και θα πάλευε να καλύψει τη διαφορά. Ο Malcolm τελικά το έκανε, αλλά ήταν πολύ αργά καθώς διέσχισαν την καρό σημαία με τον Justin μπροστά από τον Malcolm. Αυτό που ήταν πραγματικά ατυχές ήταν ότι ο Τζέισον Άντερσον πανηγύριζε την τέταρτη σερί νίκη του ενώ οι βροντερές αποδοκιμασίες αντηχούσαν στο γήπεδο. Ωστόσο, η αμφισβητήσιμη κίνηση της Barcia για μια τρίτη θέση θα είχε κόστος. Ήταν ακόμα υπό δοκιμασία για επεισόδια με τους Bogle, Stewart και Anderson νωρίτερα στη σεζόν. Έτσι, το AMA έδεσε τον Justin Barcia 10 πόντους που τον έπεσαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας (και του κόστισαν πολλά χρήματα μπόνους Feld Motorsports και Kawasaki).

Ο CHASE SEXTON ΠΗΡΕ ΔΕΥΤΕΡΟΣ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ

Ενώ το πλήθος ήταν τόσο προσηλωμένο στη μάχη μεταξύ του Μάλκολμ και του Τζάστιν, ο Τσέις Σέξτον τερμάτισε αθόρυβα στη δεύτερη θέση. Απλώς σκέφτηκα ότι μπορεί να θέλετε να μάθετε, γιατί, ξέρετε, η δεύτερη θέση είναι πολύ καλή.

Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΤΗΣ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥ JUSTIN BRAYTON

Υγεία Justin! Κάνατε μια καταπληκτική καριέρα και ανυπομονούμε να δούμε τι σας επιφυλάσσει το μέλλον.

• Ο Τζάστιν Μπρέιτον τερμάτισε 7th και το ονόμασε καριέρα.
  • Ο Brayton ηχογράφησε τα 190 τουth Έναρξη καριέρας, που θα τον έδενε με τον Larry Ward, για 5th στη λίστα όλων των εποχών ξεκινά.
  • Ο Brayton θα τελείωνε την καριέρα του με 137 Top 10 και θα τερμάτιζε 9th στα σημεία φέτος. Ήταν τα 10 τουth να είναι στο Top 10 στην τελική βαθμολογία κατά τη διάρκεια της καριέρας του.

Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ COOPER WEBB ΚΑΙ MARVIN MUSQUIN;

Αν σας έλειψε το Webb και το Musquin αυτή τη σεζόν, ίσως χρειαστεί να περιμένετε έναν ολόκληρο χρόνο για να τα δείτε ξανά.

Με μια συμφωνία μόνο για το Supercross που ετοιμάζεται για τον Marvin και τον Cooper Webb, ανακοινώνοντας πρόσφατα ότι θα αποσύρει το υπόλοιπο του 2022 καθώς ελέγχουν την υγεία του, η οποία ήταν σε πτώση μετά από μια χούφτα σοβαρών ατυχημάτων τα τελευταία δύο χρόνια. Θα είναι περίεργο να μην βλέπουμε αυτά τα παιδιά στο 2022 AMA 250/450 Nationals φέτος, αλλά θα είναι ωραίο να βλέπουμε τον Ryan Dungey και τον Tony Caroli να συμπληρώνουν τις θέσεις τους στο KTM.

• Ο Marvin Musquin ολοκλήρωσε το Top 5. Ήταν το 10 τουth Το Top 5 της σεζόν.
  • Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής, Κούπερ Γουέμπ, τερμάτισε 6οςth τη νύχτα και 7th στα σημεία. Ο υπερασπιστής του πρωταθλητή θα πήγαινε χωρίς νίκη.
  • Ο Cooper Webb θα είχε 7 Top 5 για τη σεζόν.

450 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡΟΣ

Ο Jason Anderson θα τερματίσει στη δεύτερη θέση στους βαθμούς, μόλις 9 βαθμούς πίσω από τον Eli Tomac που επέλεξε να μην αγωνιστεί στον τελευταίο γύρο για να διατηρήσει την υγεία του.