OAKLAND SUPERCROSS // 450 ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΑ

Η κατηγορία Premier προσγειώθηκε στο Όκλαντ για τον δεύτερο γύρο της σεζόν Monster Energy Supercross 2022. Ο Ken Roczen προηγείται στους βαθμούς, αλλά προτού δούμε την πτώση της πόρτας, πρέπει να περάσουμε πρώτα από την πρόκριση. Η πίστα του Όκλαντ προσφέρει πολύ ρυθμό με πολλές ευκαιρίες για να κάνεις κάποιες πάσες. Η μέρα ξεκίνησε με συννεφιά, αλλά ο ήλιος έσπασε τα σύννεφα, αρχίζοντας να στεγνώνει το υγρό κομμάτι. Κάντε κύλιση παρακάτω για να μάθετε ποιος ήταν ο ταχύτερος στο Όκλαντ για τον δεύτερο γύρο της σεζόν.

2022 ΥΠΕΡΚΥΡΩΣΕΙΣ ΟΑΚΛΑΝΤΟΥ | ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΛΥΨΗ

Φωτογραφίες από τον Travis Fant

450 ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΑ // OAKLAND

Νομίζαμε ότι ο Dylan θα ήταν ο πιο γρήγορος προκριματικός, αλλά ο συμπαίκτης του Eli Tomac θα έκανε κρυφά σε έναν τρελά γρήγορο χρόνο γύρου λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της συνεδρίας.

Στην αρχή της δεύτερης προκριματικής συνεδρίας, ο Ken Roczen έπεσε στα ουρλιαχτά, παραλίγο να χτυπηθεί με το κεφάλι του από τον συμπαίκτη του Chase Sexton καθώς χτύπησε τα ουράνια. Ευτυχώς, ο Ken Roczen απέφυγε μια σφαίρα και σηκώθηκε γρήγορα στο ποδήλατό του. Ο Έλι Τόμακ ήταν απίστευτα γρήγορος στην πίστα του Όκλαντ καθώς φαινόταν απίστευτα λείος. Ο Eli Tomac, ο Malcolm Stewart και ο Adam Cianciarulo ήταν οι 3 κορυφαίοι αναβάτες στη δεύτερη συνεδρία καθώς τα κατάφεραν στον χρόνο κάτω του 1 λεπτού.

Έναν γύρο αργότερα, ο Κούπερ Γουέμπ και ο Ντύλαν Φεράντις θα συμμετάσχουν στο πακέτο, και οι δύο έφτασαν στον χρόνο των 59 δευτερολέπτων. Ο Dylan Ferrandis πήγε πολύ γρήγορα έναν γύρο αργότερα, πηδώντας στην κορυφή του leaderboard με 59.258. Μόνο τέσσερα δευτερόλεπτα χώριζαν τον αναβάτη της πρώτης θέσης από τον 22ο. Ο Marvin Musquin ανέβηκε στην τέταρτη θέση με 59.688, αλλά θα ήταν ο Cooper Webb που θα ανέβαινε μέχρι την κορυφή με 59.256. Και χωρίς καμία έκπληξη, ο Dylan Ferrandis πήρε πίσω την πρώτη θέση με έναν γύρο αριστερά, αλλά θα νικηθεί λίγα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η προκριματική περίοδος από τον συμπαίκτη του, Eli Tomac.

40 204 Κάιλ Γκρίσον 1: 09.372

Ο Eli δείχνει ότι νιώθει πιο άνετα με τη Yamaha του, ρυθμίζοντας τον γρήγορο γύρο της ημέρας.

450 GROUP A ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ // OAKLAND

Ο Eli Tomac θα ήταν ο πιο γρήγορος προκριματικός στην πρώτη συνεδρία.

Οι προκριματικοί χρόνοι για την κατηγορία 450 ήταν τρελά κοντά, με τους 5 πρώτους να βρίσκονται στο ίδιο δευτερόλεπτο μεταξύ τους και τους 13 πρώτους να ακολουθούν μόλις ένα δευτερόλεπτο πίσω. Ο Chase Sexton ηγήθηκε του πακέτου με τον Cooper Webb στη δεύτερη θέση, αλλά τελικά, ο Dylan Ferrandis θα έπιανε τη δεύτερη πιο γρήγορη θέση. Ο Ντιν Γουίλσον κατέρρευσε το θερμαντικό σώμα και κατέκτησε την τρίτη θέση με τον κορυφαίο Κεν Ρότσεν στην πέμπτη θέση.

Τελικά, ο Malcolm Stewart οδήγησε έναν πολύ γρήγορο γύρο πηδώντας μέχρι την τρίτη θέση, αλλά δεν άργησε ο Eli Tomac να κάνει τους πάντες να πηδήξουν μια θέση προς τα κάτω καθώς άρπαξε τον ταχύτερο χρόνο κατατακτήριων, σχεδόν φτάνοντας στον χρόνο κάτω του 1 λεπτού.

21 200 Ράιαν Μπρις 1: 05.094

Ο Chase Sexton πραγματοποίησε μια πολύ εντυπωσιακή προκριματική περίοδο, καθώς βρίσκεται στη δεύτερη θέση πίσω από τον Eli Tomac.

2022 Oakland Supercross450 που πληροί τις προϋποθέσεις Supercross450 sx αποτελέσματαΠροκριματικά ΌκλαντΌουκλαντ supercrossSupercrosssxSX-450-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ