ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ | ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΠΛΟ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΤΟΚΡΟΣ

Ricky Johnson (22) testing at Saddleback before the 1982 AMA 250 Nationals.

Ακόμα και αγωνιστές με λαμπρή καριέρα έχουν δύσκολες στιγμές που θα ήθελαν να ξεχάσουν. Μερικές φορές ένα μυαλό ξεθωριάζει τους κοστίζει ένα πρωτάθλημα, αλλά πάντα τσιμπάνε το παντελόνι τους και επιστρέφουν το επόμενο Σαββατοκύριακο.

Ίσως μια από τις πιο γνωστές ανόητες στιγμές ήταν στον τελικό γύρο του 1982 πρωταθλήματος AMA 250, ο αγώνας όπου ο Ricky Johnson πήδηξε ένα μεγάλο διπλό και εξερράγη τον μπροστινό τροχό του, πετώντας το 250 Εθνικό Πρωτάθλημα στη διαδικασία.

Εδώ είναι που θυμάται ο Ricky Johnson: «Είχα ένα προβάδισμα 20 πόντων στον τελευταίο γύρο του πρωταθλήματος στο Castle Rock του Κολοράντο. Πήγα να περάσω τον Kenny Keylon στο πρώτο moto, και πήδηξα πολύ μακριά. Προσγειώθηκα και έσπασα τον τροχό μου, οπότε έπρεπε να σπρώξω το ποδήλατο στα λάκκα. Ο μηχανικός μου άλλαξε τον τροχό και τελείωσα μόλις έξω από τους πόντους στην 21η θέση.

«Ο Ντόνι Χάνσεν είχε το προβάδισμα των πόντων στο τελευταίο μοτοσικλέτα. Έπρεπε να νικήσω τον Donnie στο δεύτερο moto για να κερδίσω τον τίτλο AMA 1982 National 250. Ο Glover απογειώθηκε και κέρδισε το δεύτερο moto, και ήμουν στην τρίτη θέση ακριβώς πίσω από τον Hansen. Προσπάθησα να τον συντρίψω, αλλά δεν θα κατέβει. Περάσαμε τη γραμμή στο δεύτερο και τρίτο. Ο Ντόνι κέρδισε το πρωτάθλημα με δύο πόντους - την ακριβή διαφορά σε πόντους μεταξύ δεύτερου και τρίτου [σημείωση του συντάκτη: Ο Ρίκυ έχασε πραγματικά το πρωτάθλημα με τρεις πόντους - 300 για τους Χάνσεν, 297 Τζόνσον και 294 Γκλόβερ]. Ήμουν άθλια. Όλο το 45ωρο moto δεν μπορούσα να πιστέψω τι συνέβαινε. Αυτό, μακράν, ήταν το μεγαλύτερο λάθος της καριέρας μου. "

Όμως, ο Ricky θα είχε μια μακρά καριέρα, κερδίζοντας συνολικά επτά εθνικούς τίτλους στους 250 Nationals, 500 Nationals και Supercross. Ο Ricky ήταν φιλοσοφικός για το τι συνέβη το 1982: «Εάν ξεκινήσετε μια κακή αρχή, τότε κάνετε το καλύτερο από αυτό. Εάν το ποδήλατό σας σπάσει, τότε επιβιώνετε. Όταν έχετε μια κακή μέρα, παίρνετε την πέμπτη θέση. Όταν έχετε μια καλή μέρα, καταστρέφετε όλους. Πρέπει να είσαι σε θέση να αντέξεις τον πόνο και να συνεχίσεις μπροστά και να αγωνίζεσαι για το πρωτάθλημα. "