ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ | JOSH GRANT BREAKS JAMES STEWART'S PERFECT SEASON

jOSH-gRANT-2003-Red-Bud_0005Ο Τζος Γκραντ με το Amsoil Honda CRF250 του κατά τη διάρκεια του πρωτάρητου έτους του.

Υπάρχουν δρομείς που έχουν φτάσει στην κορυφή. Δεν κερδίζουν μόνο το πρωτάθλημα, αλλά κυριαρχούν χρόνο με το χρόνο. Στη συνέχεια αποσύρονται. Άλλοι δεν έχουν φτάσει στην κορυφή. Ψάχνουν για αυτόν τον αόριστο τίτλο. Ο Josh Grant είναι ένας τέτοιος αναβάτης. Ο Grant κέρδισε πόντους AMA από το 2004 όταν γύρισε Pro στο Hangtown και προκάλεσε τους θαυμαστές τραβώντας ένα holeshot στο πρώτο moto και οδηγώντας για δύο γύρους. Συνέχισε να τερματίζει τη δέκατη γενική κατάταξη στους τελικούς βαθμούς. Ενώ ορισμένοι αναβάτες είχαν καριέρα που διήρκεσε σχεδόν 20 χρόνια, ο la Kevin Windham, ο αγώνας για πάνω από μια δεκαετία είναι μια ειρωνική προσπάθεια. Ο Josh Grant συνδέθηκε 14 χρόνια ως επαγγελματίας αναβάτης πριν χτυπήσει το κουμπί συνταξιοδότησης. Ο Grant τερμάτισε στο top 3 στους πόντους πρωταθλήματος τρεις φορές, στο top 5, πέντε φορές και στο top 10, 16 φορές. Έχει κερδίσει έναν αγώνα 450 Supercross, 450 National καθώς επίσης κέρδισε 250 National και τρεις 250 Supercross ». Ο Grant έχει πάνω από 200 ξεκινά στην επαγγελματική του καριέρα. Ο Grant είχε μια μακρά καριέρα σε αντίθεση με τους περισσότερους δρομείς. Ωστόσο, ο Red Bud το 2004 ήταν ιδιαίτερος για τον Grant καθώς κέρδισε την πρώτη του νίκη και έσπασε την τέλεια σεζόν του James Stewart.

Ο Josh Grant κέρδισε τον πρώτο αγώνα 450 Supercross που μπήκε το 2009 στο Angels Stadium.

Ο Τζέιμς Στιούαρτ ήταν τοστ της τάξης των 125 το 2004. Η μόνη φορά που δεν κέρδισε ήταν η δεύτερη μοτοσυκλέτα στο Red Bud, όπου αρκετές μεγάλες συντριβές ολοκλήρωσαν την προσφορά του για μια τέλεια υπαίθρια σειρά. Ο Μάικ Μπράουν τερμάτισε κερδίζοντας τη συνολική νίκη με σκορ 2-1. Ήταν επίσης στο Red Bud όπου ο Josh Grant κέρδισε το πρώτο του βάθρο καριέρας.

James Stewart 2004Ο Τζέιμς Στιούαρτ έχασε ένα μότο το 2004 και ήταν στον Τζος Γκραντ.

Ο Nathan Ramsey, οδηγώντας ένα εργοστάσιο Honda CRF250, τράβηξε το holeshot στο πρώτο moto. Πριν τελειώσει ο γύρος ο Μάικ Μπράουν πήρε το προβάδισμα, πριν υποκύψει στον Τζέιμς Στιούαρτ μερικούς γύρους αργότερα. Ο Mike Brown έκανε έναν καλό αγώνα, αλλά σύντομα έπρεπε να αντιμετωπίσει τον Ivan Tedesco του Pro Circuit Kawasaki. Εν τω μεταξύ, ο Josh Grant είχε μια αρκετά καλή αρχή στην έβδομη θέση και παρέμεινε εκεί για την πλειονότητα του αγώνα. Άρχισε να πέφτει πίσω από μερικές θέσεις στον όγδοο γύρο και τερμάτισε όγδοος.

Josh Grant 2004

Ο Τζέιμς Στιούαρτ είχε κερδίσει το πρώτο moto με ένα επιβλητικό 25 δευτερόλεπτα στο εργοστάσιό του Kawasaki SR125, και ήταν καλά στο δρόμο του για να συνεχίσει την τέλεια σεζόν. Τότε ήρθε το δεύτερο moto και ο Bubba δεν μπορούσε να μείνει μακριά από το έδαφος. Βγαίνοντας από την πύλη, ο Stewart αναμίχθηκε με τον Ivan Tedesco και τον Daryl Hurley, με αποτέλεσμα τη σύγκρουση τριών δρόμων. Ο Stewart επέστρεψε γρήγορα στο μείγμα, αλλά η μοτοσυκλέτα άρχισε να ενεργεί. Τελικά θα έπαιρνε με ένα σπασμένο συμπλέκτη. Ο Josh Grant, από την άλλη πλευρά, ήταν σε εξαιρετικό σημείο. Ξεκίνησε μπροστά στο δεύτερο moto και οδήγησε τους τέσσερις γύρους. Ενώ ήταν σε θέση να βγει μπροστά στο Hangtown νωρίτερα αυτό το έτος, ο Grant το έκανε να κολλήσει για λίγο περισσότερο στο Red Bud. Τελικά ξεπέρασε τους Mike Brown και Stephane Roncada. Μετά από μια μακρά μάχη με τον Roncada, ο Grant κατάφερε να πάρει τη δεύτερη θέση πίσω. Με σκορ 8-2 moto για τρίτη γενικά, ο Josh Grant στάθηκε στο βάθρο ως επαγγελματίας για πρώτη φορά.

2004 RED BUD ΕΘΝΙΚΟ: ΣΥΛΛΟΓΗ STEWART & TRIUMPH ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ