ΕΚΘΕΣΗ REM GLEN HELEN MOTOCROSS: BRYCE VALLEE SWEEPS 450 PRO CLASS; Η MATT INDA ΚΕΡΔΕΙ 250 PROS ΣΕ ΑΝΟΙΓΜΑ SUMMER SERIES

Μπράις Βαλέ

Η σειρά REM Summer Motocross ξεκίνησε αυτό το περασμένο Σαββατοκύριακο στο Glen Helen Raceway. Η κλάση 450 Pro υπόσχεται μια μεγάλη μάχη μοτοκρός με τον αναβάτη Vance & Hines, Preston Tilford, Bryce Vallee του DR.D, Tony Amaradio του LightSpeed ​​και Kris Keefer και Chris της Pasha Racing.

Ο Chris See μετακινεί κάποια ακίνητα SoCal στην κατηγορία 450 Pro.

Στο τέλος, το δράμα μειώθηκε καθώς ο Bryce Vallee σάρωσε και τα δύο motos με ευκολία. Ο Kris Keefer χρησιμοποίησε το 2-4 για να πάρει το δεύτερο συνολικά με τον Tony Amaradio (4-3) τρίτο. Η ένταση του αγώνα προμήθευσε ο αναβάτης της V&H Preston Tilford. Στο πρώτο moto, ο Tilford είχε προβλήματα στην αρχή, αλλά γρήγορα ανέβηκε στη μάχη για το προβάδισμα, μόνο σε επίπεδη τροχιά γύρω από τη στροφή στο κάτω μέρος της μεγάλης ανηφόρας και σύρθηκε προς τα πάνω και πάνω από το πέλμα. «Κανένα πρόβλημα», σκέφτηκε ο Τίλφορντ, αλλά δεν βασίζονταν στο να επικεντρώνεται ψηλά στο μεγάλο χωματόδρομο. Τελικά έπρεπε να κατεβεί για να ξαναρχίσει το ποδήλατό του. Ο Πρέστον Τίλφορντ κατέλαβε την έκτη θέση στο Μότο. Στη συνέχεια, στο moto two, έπεσε από την αρχή και ήταν 25 δευτερόλεπτα πίσω από το υπόλοιπο πακέτο. Ο γύρος μετά τον γύρο έτρεξε τους αναβάτες στην κατηγορία 450 Pro, συχνά με τρία δευτερόλεπτα έναν γύρο γρηγορότερα… αλλά ο αγώνας τελείωσε με έναν γύρο πολύ νωρίς; Δεν ήταν αρκετό. Το 6-2 του Τίλφορντ ήταν καλό μόνο για την τέταρτη γενική θέση πίσω από τους Vallee, Keefer και Dylan McKee.

Ματ Ίνντα.

Ο Mat Inda κέρδισε την κατηγορία 250 Pro μπροστά από τους τρεις πρώτους των Brett Hottel και Damion Tackett.

ΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ 250/450

Ο RJ Wageman κέρδισε εύκολα την κατηγορία 250 Intermediate.

Ο RJ Wageman, γιος του πρώην αναβάτη AMA Pro Russ Wageman, κέρδισε και τα δύο motos της κατηγορίας 250 Intermediate. Ο Chris Green ήταν σταθερός 2-1, ενώ ο Kris Nelson 3-3, ο Nicolas Gonzales (5-4) και ο Hunter Falk (4-8) ολοκλήρωσαν την πρώτη πεντάδα.

Στους 450 ενδιάμεσους, ο Jason Bunch και ο Connor Green ανταλλάσσουν το moto, με τον Bunch να παίρνει το νεύμα με 2-1 μπροστά από το Green του 1-2. Ο Ryan Lester ήταν τρίτος συνολικά με 5-3.

ΥΙΟΙ ΠΡΩΗΝ ΝΕΩΝ ΓΟΥΝΩΝ

Ο Billy Musgrave ήταν απασχολημένος με τις δοκιμές και τη δημιουργία του TM 144MX της MXA στην κατηγορία 250 Pro για μια μελλοντική δοκιμή.

Όπως πάντα οι γιοι των πρώην Pro racers έλαβαν το REM. Θυμάστε κάποιο από αυτά τα πρώην αστέρια;

Ρομπότ Ρότζερς: Ένας από τους πιο διασκεδαστικούς αναβάτες του Saddleback Pro της δεκαετίας του 1970 ήταν ο Robert "Robot" Rodgers. Ο Ρότζερς εμφανίστηκε με τον γιο του Μίκαελ, ο οποίος χρησιμοποίησε 3-2 για να τερματίσει δεύτερος γενικά στην τάξη των 150 Αρχαρίων.

Μάικ Μπελ: Ο Πρωταθλητής Supercross του 1980 ήταν τακτικός στο REM με τον γιο Sean να κερδίζει την τάξη των 85 Novice.

Τέρι Βάρνερ: Ο γιος του καλλιτέχνη Hop-up, ο Nick, ο Nick, ήταν δεύτερος συνολικά στην τάξη 85 Beginner.

Russ Wageman: Ενώ ο γιος RJ κέρδισε την κατηγορία 250 Intermediates, ο μικρότερος γιος Robbie ήταν δεύτερος συνολικά στα 85 Experts (πίσω από τον Tyler Weyman).

Willy Musgrave: Ο Billy Musgrave, γιος του νικητή του Over-40 Pro Willy, ήταν τέταρτος στην κατηγορία 250 Pro με δίχρονο TM 144MX.

Minert ποδιών: Ο John Minert, εγγονός του AMA Hall of Famer, αστέρι "On Any Sunday" και ο νικητής της Catalina Grand Prix Chuck "Feets" Minert, ήταν πέμπτος στους 450 Intermediates. Παρεμπιπτόντως, ο Feets αγωνιζόταν επίσης… και θα γιορτάσει τα 80α γενέθλιά του το επόμενο Σαββατοκύριακο.

ΤΙΣ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΕ REM

Ο Pete Murray ήταν απαράμιλλος στην κατηγορία Expert Over-50 αυτό το Σαββατοκύριακο.

Με ό, τι μαθηματικά χρησιμοποιείτε, το πιο σημαντικό μάθημα στο REM σε εβδομαδιαία βάση είναι το μάθημα Over-50 Expert. Είναι η μεγαλύτερη κατηγορία στο REM, διαθέτει το πιο ανταγωνιστικό πεδίο που μπορεί να φανταστεί κανείς και έχει ενσωματωμένους ανταγωνισμούς που παίζουν σε εβδομαδιαία βάση. Αν νομίζετε ότι είστε σημαντικοί στον κόσμο των αγώνων Over-50, δεν θα είστε μέχρι να κερδίσετε στο REM.

Αυτή την εβδομάδα, ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής κτηνίατρος Pete Murray κέρδισε τη νίκη των Over-40 Expert. Ήταν ανέγγιχτος και κέρδισε και τα δύο motos με 50 δευτερόλεπτα. Πίσω από τον Murray ήρθε μια σύγκρουση μεταξύ των Steve Pfaff (15-2), Willy Amaradio (4-4), Dave Eropkin (3-5) και Greg Nelson (2-3).

Όσο έντονη ήταν η μάχη για τη δεύτερη γενική, οι αγώνες πίσω από τους πέντε πρώτους ήταν εξίσου αξέχαστες. Ο αγωνιστής του Speedway, Randy Skinner, πήρε την έκτη θέση με το απίθανο σκορ 10-6. Ο τέσσερις φορές πρωταθλητής της AMA Gary Jones ήταν έβδομος με 8-8. Ο Greg Groom ήταν ένας βαθμός πίσω από τον Skinner και τον Jones με 7-10 (και ισοπαλία με πόντους με τον Randall Fout's 6-11).

Το μόνο πράγμα που παντρεύτηκε τον αγώνα Over-50 Expert ήταν μια συντριβή που συνέλεξε Dirt Bike ο συντάκτης Ron Lawson, ο οποίος προσγειώθηκε στον Dennis Boulware πάνω από ένα επιτραπέζιο. Ο Λόσον έπεσε για λίγο, αλλά τελικά ήταν εντάξει.

Ο John Basher δοκιμάζει το 2012 KTM 250SXF.

Η REM αγωνίζεται ξανά το επόμενο Σαββατοκύριακο, 16 Ιουλίου, για τον δεύτερο γύρο της σειράς Summer. Για περισσότερες πληροφορίες μεταβείτε στη διεύθυνση www.remsatmx.com