ΥΠΕΡΚΥΡΩΣΕΙΣ: ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΦΥΣΙΓΜΑ:

Κομμάτι του Σαιντ Λούις.
Φωτογραφία του Michael Rigdon

If Ράιαν Βιλοπότο δεν μπορεί να συνεχιστεί την επόμενη εβδομάδα (και φαίνεται ότι δεν μπορεί), τότε ο Dungey κέρδισε τον τίτλο του 2010 επειδή ο Josh Hill είναι 77 πόντους πίσω στην τρίτη (που είναι περισσότεροι από τρεις πόντους αξίας αγώνων).

Κέβιν Γουίντχαμ παίρνει μέσα σε δύο βαθμούς από την τρίτη γενική για τη σεζόν.

Ανδρέας Κοντά Κάνει το βάθρο για πρώτη φορά το 2010.

Νικ Γουέι έχει την καλύτερη βραδιά του χρόνου (τέταρτο)… λέει το «καλύτερο φινίρισμα σε μερικές σεζόν."

Τσαντ Ριντ Πέμπτος.

Ιβάν Τεντέσκο έγραψε από το νοσοκομείο ότι έχει καταρρεύσει πνεύμονα και σπασμένα πλευρά.

Τζάστιν Μπάρσια κερδίζει τον αγώνα 250 East, αλλά ο Pourcel κέρδισε τον τελευταίο πόλεμο εβδομάδων.

Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΡΙΑ:

Ο Ryan Dungey του Rockstar / Makita / Suzuki κέρδισε την πέμπτη κύρια διοργάνωση κατηγορίας AMA Supercross της σεζόν Monster Energy AMA Supercross 2010 στο Edward Jones Dome μπροστά από 59,882 θαυμαστές. Ο Geico Powersports / ο Justin Barcia της Honda κέρδισε τον τελικό αγώνα του πρωταθλήματος 250 East class.

Ο Nick Wey της TiLube / Babbits / Kawasaki κέρδισε το βραβείο Spike Holeshot για να ξεκινήσει το κύριο γεγονός του AMA 450. Οι Dungey και Red Bull / Honda Racing, Davi Millsaps, έφτασαν στη σειρά τους στη δεύτερη και την τρίτη θέση αντίστοιχα. Ο Dungey προχώρησε στον πρώτο γύρο για να εξασφαλίσει το προβάδισμα καθώς ο Ryan Villopoto της Monster Energy / Kawasaki εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στον δεύτερο γύρο και άρχισε να κυνηγά τον Dungey.

Στον 11ο γύρο, ενώ προσπαθούσε να περάσει τον Ντούνγκυ, ο Βιλοπότο προκάλεσε τη σύγκρουση των δύο. Όταν αναμετρήθηκαν ο Βιλοπότο πήγε στο προβάδισμα και ο Ντάουνι ξεκίνησε ξανά στην τρίτη θέση. Μετά την ανάκτηση της δεύτερης θέσης, ο Dungey κυνηγούσε τον Villopoto, αλλά στον XNUMXο γύρο ο Villopoto υπέστη ένα τρομερό crash και δεν μπόρεσε να επιστρέψει στον αγώνα. Ο Dungey συνέχισε τη νίκη, ο Geico Powersports / ο Kevin Windham της Honda τερμάτισε δεύτερος και ο Andrew Short της Red Bull / Honda Racing τερμάτισε τρίτος.

«Έγινε πολύ ταραχώδες εκεί έξω απόψε», είπε ο Dungey. «Είχα μια καλή αρχή, έτσι ήταν τεράστια βοήθεια. Δουλέψαμε πολύ σκληρά αυτήν την εβδομάδα για να βγούμε εδώ στο St. Louis προετοιμασμένο. Είναι ατυχές που ο Ράιαν (Βιλοπότο) έπεσε. Ελπίζω να είναι εντάξει. "

ΤΑ 250 ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ:

Ο Barcia έφτασε στο βραβείο Spike Holeshot με τους Monster Energy / Pro Circuit / Dean Wilson του Kawasaki και Geico Powersports / Brett Metcalfe της Honda, ακολουθώντας στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Ο Wilson πέρασε νωρίς τη Metcalfe για να πάρει τη δεύτερη θέση. Στον XNUMXο γύρο ο Γουίλσον έπεσε αλλά έχασε πολύ λίγο έδαφος.

Αφού επέστρεψε πίσω από το ατύχημα στον τρίτο γύρο, ο Γουίλσον χτύπησε τον Metcalfe στον 250ο γύρο. Η νίκη για τον Barcia σηματοδότησε το δεύτερο της καριέρας του και τον οδήγησε στη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα XNUMX East. Ο Wilson συνέχισε για τη δεύτερη θέση, που είναι το καλύτερο τέλος της καριέρας του.

«Τράβηξα μαζί απόψε», είπε η Μπαρκία. «Έμαθα ότι το holeshot κάνει τον αγώνα πολύ πιο εύκολο. Όλοι στην ομάδα έκαναν εξαιρετική δουλειά με το ποδήλατό μου, και είμαι άντληση για να κερδίσω αυτήν τη νίκη. "

ΣΤ LOUIS SUPERCROSS: 450 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ