MXA GRAND NACIONALNI ŠAMPION 2013: TRAŽI NAJBOLJI SVIJETNI RACER


Tko je bio najbolji višebojac u 2013. godini? Na to vjerojatno nije previše teško odgovoriti jer je Ryan Villopoto dominirao. Ali da morate kvantificirati dominaciju Villopota, kako biste to učinili?

Nema problema, jer je prije 30 godina AMA imala sustav za prepoznavanje ko je najbolji svekoliki jahač. 1983. Wrangler Jeans sponzorirao je veliko svjetsko državno prvenstvo AMA. Kombinirajući bodove zarađene od AMA Supercross serije i AMA Nacionalne serije Wrangler je podario posebnu plavo-žutu ploču broj jedan vozaču koji je zaradio najviše bodova u sportu.

David Bailey osvojio je prve dvije ploče, ali kad je Wrangler napustio seriju, AMA je odustao od ideje Velikog nacionalnog prvenstva. Zašto? Ne znamo, ali ako bismo morali nagađati, rekli bismo da ako AMA od toga ne može zaraditi, oni nisu zainteresirani.

OŽIVLJAVANJE VELIKE IDEJE

Ryan Villopoto.

MXA je oživjela izvorni AMA Grand National sustav 2008. godine i započela sabiranje bodova i uručivanje nagrada. U 2008, Andrew Short iz ekipe Honda uzeo je registarsku pločicu. Za 2009, Chad Reed je pobijedio. U 2010, Ryan Dungey osvojio je MXA Grand National Championship. Za 2011 pobjednik je bio Ryan Villopoto. Za 2012 pobjednik je bio Ryan Dungey po drugi put. I za 2013, Ryan Villopoto postaje dvostruki pobjednik. Ako malo razmislite, to bi bili stvarni AMA nacionalni brojevi da AMA ne dijeli trajnont brojevi kao da su kapi za kašalj - a ako prestanu brojati 250 istočnih i 250 zapadnih bodova kao da su jednaki 450 superkrosa, 450 nacionalnih i 250 Nacionalni bodovi. Trebalo bi potaknuti uzbunu kada motociklisti koji nikada nisu sudjelovali u AMA National ili 450 Supercross klasi dobiju AMA Nacionalni broj.

Da bi odredio najboljeg, svesezonskog, profesionalnog motocross trkača u Americi, MXA broji sve bodove zarađene u 450 Supercross, 450 Nationals i 250 Nationals u 2013..

250 bodova Istok / Zapad Supercross ne računa se u Veliko državno prvenstvo MXA, jer su to regionalne serije, održane protiv ograničene konkurencije, a AMA ih ne smatra AMA prvenstvom.

Kada su ukupni bodovi iz 29 AMA događaja održanih 2013. godine, Ryan Villopoto iz Kawasakija premašio je Ryan Dungeyja za 90 bodova.

2013. MXA GRAND NACIONALNI POJMOVI POJAVA
Rider Supercross National Total
1. Ryan Villopoto 371 …… .563.........934
2. Ryan Dungey 337.......507.........844
3. Justin Barcia 277.......411.........688
4. Eli Tomac 52.........552.........604
5. Trey Canard 221.......332.........553
6. Ken Roczen 14.........493.........507
7. Andrew Short 214.......262.........476
8. James Stewart 174.......289.........463
9. Jake Weimer 157.......275.........432
10. Broc Tickle 176.......236.........412
11. Marvin Musquin 0.......... 411......... 411
12. Chad Reed 239.......157.........396
13. Blake Baggett 0......... ..395.........395
14. Justin Brayton 190.......201.........391
15. Davi Millsaps 338.......0............ .338
16. Mike Alessi 107.......229.........336
17. Zach Osborne 0..........356.........356
18. Jeremy Martin 0..........300.........300
19. Justin Bogle 0.......... 291.........291
20. Josh Grant 40.........228.........268
21. Jason Anderson 0..........260.........260
22. Cooper Webb 0..........255.........255
23. Phil Nicoletti 58...... ..190.........248
24. Kyle Cunningham 0..........228.........228
25. Cole Seely 0..........223.........223
26. Justin Hill 0..........217.........217
27. Weston Peick 105.......102.........207
28. Tyla Rattray 0..........198.........198
29. Malcolm Stewart 0..........197...... ..197
30. Matt Goerke 139.......43.........182
31. Will Hahn 0..........172.......172
32. Darryn Durham 0..........171.......171
33. Martin Davalos 0..........168.......168
34. Ryan Sipes 147.......0......... ..147
35. Adam Cianciarulo 0..........138...... ..138
36. Ben Lamay 39.........83.........122
37. Josh Hill 93.........0......... ..93
38. Joey Savatgy 0..........89..........89
39. Blake Wharton 0..........85..........85
40. Alex Martin 0..........82..........82

 

andrew kratkoČad trskamotocrossmxarajski villopoto