REZULTATI SVJETSKOG VETUA: NEMA VIŠE “MR. DRUGO MJESTO"

Kliknite na slike za veći prikaz

Fotografije Dan Alamangos

Ne postoji prvi zaokret na svijetu koji se može mjeriti s veličanstvom prvog okreta Talladege od 45 stupnjeva, s lukom od 180 stupnjeva, Glen Helen, koji je imao 60 stupnjeva. Josh Coppins (6) pokazuje kako se to radi ispravno.

KTM tvornički testni vozač Mike Sleeter napokon je poljuljao svoju reputaciju „Mr. Drugo mjesto “, sa solidnim udarcem iz rupe, drugi moto koji je postigao 2-1 za ovo prvo ikad preko 30 svjetsko prvenstvo u veterinarstvu. Tijekom godina Mike je morao vjerovati da se to nikada neće dogoditi jer je s vremena na vrijeme dobivao drugo mjesto. Za 2016. Sleeter je zgrabio zlatni prsten. U najvećem svjetskom prvenstvu u veterinarstvu ikad, sa ogromnim brojem vozača iz 19 zemalja, preko 1000 vozača pojavilo se u borbi za naslove u kategorijama Over-30, Over-40, Over-50, Over-60 i Over-70 kategorije - s odjelima za početnike, srednje i stručne osobe (i još manje klase u dobi starijoj od 35 godina, starijoj od 45 godina, starijoj od 55 godina i starijoj od 65 godina). Dva dana utrkivanja bila su podijeljena na nevjerojatno grubu stazu Glen Helen u subotu koja mišiće pretvara u Jello (na tipičan način Glen Helen) i puno ugodniju verziju u nedjelju, koja je, iako još uvijek gruba poput konja, bila manja zahtjevna za vozače s mjesta koja nemaju masivna brda prepuna masivnih neravnina.

VEĆ-30 PRVENSTVO
Mike Sleeter je majmunu skinuo leđa na Svjetskom prvenstvu u Vetu, jer je konačno odnio pobjedu koja je godinama izbjegavala KTM test vozača. Za pobjedu je morao pobijediti Josha Coppinsa, Travisa Prestona, Daryla Hurleya, Colea Sieblera, Javiera Garciju Vico, Arika Swanna, Gordona Warda, Ryana Hunta i Seana Colliera.

Josh Coppins bio je zvijezda prvog Over-30 Pro moto-a dok je otvorio vodstvo nad dvostrukim Vet Champion Travisom Prestonom i kasnije nad Mikeom Sleeterom, ali u drugom je moto Sleeter stigao naprijed nakon malog sudara koji je poslao Seana Collier i njegov KX500 za divlju vožnju kroz okućnicu. Nakon što je Sleeter preuzeo zapovjedništvo, Novozelanđanin Josh Coppins počeo se zatvarati. Izgledalo je kao da je Mike Sleeter ponovno određen za drugo mjesto. Potom je Coppins gurnuo prednji kraj u pijesak pored muzeja i sišao dolje. Bio je brz, ali sada zaostaje za Sleeterom i bivšim prvakom World Vet i AMA 250 West Champion Travisom Prestonom. Iako su Coppins nekoliko okretnih kola okrenuli u potrazi za Sleeterom, Mike je uspio ostvariti ugodnu pobjedu u klasi preko 30 godina.

VEĆ-40 PRVENSTVO
Daryl Hurley bio je najbolje plasirani kivi jer je u subotu osvojio Svjetsko prvenstvo iznad 40 godina, a u nedjelju se vratio na 4. mjesto u utrci za više od 30 godina.

Novozelanđanin Daryl Hurley nije imao problema s natjecanjem jer je lako podnio svjetski prvak preko 2015 godina Kurt Nicoll iz 40. godine, ali možda je Hurleyjeva pobjeda bila najteža tijekom vikenda. Zašto? Subotnja staza Glen Helen bila je brutalno gruba. Za mnoge okupljene AMA National i FIM Grand Prix vozače bilo je puno grublje od bilo koje prethodne utrke Glen Helen. Hurley je svladao neravnine i odnio pobjedu s Nicoll-om drugim, japanskim vozačem Kenjirom Tsuji-em trećim, španjolskim VN trkačem Javierom Garcom Vicom četvrtim, Južnoafrikaninom Ryanom Huntom petim, Amerikancem Gordonom Wardom šestim, Britancem Brianom Wheelerom sedmim i Kanađaninom Julianom Cernyem osmim. Sasvim međunarodno polje.

VEĆ-50 PRVENSTVO
Prošle godine Kurt Nicoll osvojio je titulu Over-40, ali je izgubio Dougu Dubacha krunu iznad 50 godina. Ove godine izgubio je titulu preko 40, ali preuzeo je krunu od preko 50 godina.

Kad je Doug Dubach obolio od gripe i nije mogao obraniti svoje Svjetsko prvenstvo preko 2015 godina, vrata su otvorena za novog prvaka. Favorit je bio Kurt Nicoll. Bivši Grand Prix trkač završio je na drugom mjestu nakon Dubacha 50. godine, a dan ranije postigao je rezultat 2015-2 u Svjetskom prvenstvu preko 2 godina 2016. godine. Njegova konkurencija potekla je od bivšeg svjetskog prvaka Over-40 (40.) i Over-2000 (50.) Petea Murraya i Arizone, Ed Foedisha. Nicoll je bio super dominantan i osvojio je prvi moto više od minute. Njegov rezultat 2012-1 nadmašio je Murrayev 1-2 i Foedishov 2-3.

VEĆ-60 PRVENSTVO
Pete DeGraaf srušio je svoje četvrto svjetsko Vet motocross prvenstvo, ali prvo u klasi preko 60 godina. Kanađanin je bio nedodirljiv.

Svi su očekivali da će Pete DeGraaf do ove faze karijere biti višestruki svjetski prvak iznad 60 godina. Zašto? Budući da je Kanađanin osvojio svjetsko prvenstvo iznad 50 godina 2007., 2009. i 2011. Njegov prvi pokušaj u klasi preko 60 godina prošle godine uslijedio je s iznenađujućim porazom u rukama Don Grahna u prevrtaču za nokte. Ove godine DeGraaf nije ostavio mjesta nikakvim sumnjama. Preokrenuo je oba motocikla ispred japanskog vozača Isaa Ida, 1980 500 AMA nacionalnog prvaka Chucka Sunca i člana Novog Zelanda MXDN tima Tonyja Cookseya.

VEĆ-70 SVJETSKO PRVENSTVO
Jim O'Neal nikada se nije utrkivao na World Vteu jer je datum uvijek bio u sukobu s njegovom pripremom za Baja 1000. Ove godine je napravio vrijeme da dođe u Glen Helen. Osvojio je Svjetsko prvenstvo u preko 70 godina kako bi ponosio svog sponzora. Ove godine je zabilježena najveća klasa preko 70 godina u povijesti Vet Motocrossa. Preko 70 motocross trkača ne raste na drveću.

Povijest pokazuje da je višestruki pobjednik preko 70 svjetskih prvenstava u motokrosu teže nego što bi netko mogao zamisliti. Prvo, potreban vam je 70-godišnji trkač koji je dovoljno brz za pobjedu i ima izdržljivost da brani svoju krunu od svih koji dolaze. Dalje, on mora nastaviti trkati - kad muškarci njegove dobi žive na socijalnom osiguranju. Za 2016. Jim O'Neal osvojio je svoje prvo svjetsko prvenstvo u veterinarstvu u dobi od 70 godina. O'Neal se pridružio Feets Minertu, Larsu Larssonu, Jimmyju Redwineu i Zoli Berenyi na listi prethodnih prvaka.

NAGRADA OSTVARENJA DOŽIVOTNOG DJELA 2016. EDISON DYE

Zašto je Lars Larsson odjeven u opremu za jahanje na dodjeli nagrada Edison Dye za životno djelo? Jer 75-godišnji pionir motokrosa upravo je sišao sa staze i završio na osmom mjestu svjetskog prvaka u motokrosu iznad 8 godina. Publika je Larsu ovacijama stajala.

Kao profesionalni motociklistički trkač, Lars Larsson nikada nije razmišljao o značaju svog života u trkačkim utrkama - ali kao dobitnik nagrade Edison Dye u 2016. godini Lars Larsson je bio počašćen od svojih vršnjaka. Ceremonija dodjele nagrada bila je emotivna za Larsa, njegovu obitelj i prijatelje. Bilo je dirljivo.

32. GODIŠNJE PRVENSTVO SVETSKOG VETETA DUBYA

Odozgo možete vidjeti koliko je Talladega zamašan prvim zavojem. Ima rekord kao najsigurnije prvo skretanje u motokrosu. Kako prvi zavoj od 60 mph može biti siguran? Vozačima ne trebaju kočnice, a ako pogriješe, imaju dovoljno prostora za odlazak. To je jedna od dvije Supercross staze Pro Circuita u pozadini Glen Helen.

10. Gordon Ward (Yam) ………… ..10-10
Ostali značajni: 11. Mattieu Smith; 12. Ryan Hunt; 16. Sean Collier; 22. Shawn Wynne.

10. Brandon Milstead (Yam) …… .10-10
Ostali značajni: 11. Ron Lechien; 12. Shawn Wynne; 13. Mike Reefman; 16. Ed Foedish.

10. Loren Pochirowski (Yam) …… 11-8
Ostali značajni: 11. Bryan Schritter; 12. Dave Fontes; 13. Dana Wiggins; 21 Joe Root.

10. Jim Butts (Hon) ……………… ..11-8
Ostali značajni: 11. Jim Hanson; 12. Joe Pena; 13. Mike Marion.

10. John Huegel (KTM) …………… 11-8
Ostali značajni: 11. Rod Harrison; 12. Gary Anderson; 13. David Davis.

glen helenjim o'nealjosh koprivelars larssonMike SleetermotocrossmxaPETE DEGRAAFsvjetsko veterinarsko prvenstvo u motokrosu