FLASHBACK PETAK | SHAE BENTLEY'S AMA 125 SX TITLE

SHAE BENTLEY-3Da Shaea Bentleyja tijekom cijele karijere nisu mučile ozljede, bio bi jedan od velikana.

Većina profesionalnih trkača cijelu svoju karijeru provodi u potrazi za njihovim ključnim trenutkom - utrkom u kojoj se stvari spajaju na neobičan način. Samo najbolji mogu uspjeti teški rad pretvoriti u dobru sreću. Uspjeh se češće postiže predanošću, a ne srećom. Takav je slučaj bio i 2000 AMA 125 West Supercross prvak Derrick "Shae" Bentley.

Porijeklom iz Georgije, Bentley je imao uspješnu amatersku karijeru, unatoč tome što je u isto vrijeme kao i Ricky Carmichael imao trku. Shae je osvojio tri naslova Loretta Lynn, uključujući klasu 85cc (9-13) Modified Modic protiv Nicka Weya, Travisa Pastrana, Dannyja Smitha, Justina Buckelewa, Clinta Bowyera (NASCAR-ov trkač), Brandena Jessemana i Rickyja Carmichaela. Njegov prijelaz u redove Pro bio je brz. U vozilu Kawasakija KX125, sponzoriranog Tecateom, i nosio je broj 583, Bentley je otvorio svoju prvu utrku Supercross u Indianapolisu, ali srušio se u nestanku dok je predvodio.

OZLJEDE KEPT NJEGOVO DALJE OD SCENE RASE U 1999. godini, POSTAVLJENI NASTAVI NISU ZAUSTAVLJENI PROGRAM MUZE PAYTON IZ VJEROVANJA U MLADOM.

Povrede su ga 1999. godine držale podalje od mjesta utrke, iako neuspjeh nije spriječio Mitch Paytona iz Pro Circuita da vjeruje u mladića. Payton je podržavao Bentleyja u posljednjim fazama njegove početničke amaterske karijere, pa je bilo prirodno da Mitch potpiše simpatičnog tinejdžera za trkačke napore Pro Circuita. U tim je danima Pro Circuit bio daleko i premijerni program u klasi 125. Za Shae Bentley koji je sletio tako traženu vožnju nakon što je zauzeo peto ukupno u svojoj sezoni rookie Supercross bio je blagoslov.

Ulazeći u utrku 2000 sezone, Mitch Payton dodijelio je Bentleyu u seriji 125 West Supercross. Shae je igrao protiv Davida Pingreeja, Grega Schnela, Jiri Dostal, Rodriga Thaina, Caseyja Lytlea, Chrisa Gosselaara, Justina Buckelewa, Travisa Prestona i njegovih suigrača, Billyja Paynea i Tallona Vohlanda. U to su vrijeme Pingree i Schnell bili iskusni veterani, a pitonici su predviđali da će naslov pasti u njihove ruke. U međuvremenu, Shae Bentley bio je umišljen zbog izostanka s utrka godinu prije.

Shae Bentley 2001

David Pingree osvojio je Anaheim otvarač, dok je Shae Bentley završio na petom mjestu. Journeyman Tallon Vohland pobijedio je u drugom događaju na Zapadu, dok se Bentley srušio i pomislio da je slomio zglob. X-zrake su izašle negativno, ali skupi DNF zakopao je Shaea u bodovnom poretku. Međutim, vozač Pro Circuit Kawasakija je okončao završavajući na trećem i drugom mjestu u naredna dva kruga. U međuvremenu, Greg Schnell pojavio se pobjednički u San Diegu, a Casey Lytle pobijedio je u Phoenixu. Shae Bentley napokon je stigao do najvišeg stepenika postolja u Supercrossu u Houstonu, 5. veljače 2000. To je bio najvažniji trenutak njegove karijere do tog trenutka. Malo je znao da će uskoro uslijediti više bogatstva.

Pet je pobjednika prošlo kroz pet rundi serije AMA 2000 West iz 125. godine. Tko bi bio prvi pobjednik ponavljanja nakon što se serija vrati u akciju nakon sedmotjedne pauze? Shae Bentley. Gruzijac je nadmašio Grega Schnella u Minneapolisu, dok je David Pingree zapao u sudaru prvog okreta što je rezultiralo savijenim rotorom prednje kočnice. Pingree je spasio tek 15. mjesto, a njegov učinak od devet bodova pretvorio se u deficit od 10 bodova. Shae Bentley je bio na vozačevom mjestu i krenuo je u posljednji krug.

Šampion bi bio okrunjen u Irvingu u Teksasu, 8. travnja 2000. Pitanje je bilo može li Bentley zapečatiti ugovor ili će daleko iskusniji Pingree nekako prevazići šanse. Shae je pao u prvom zavoju, zajedno s polovicom polja. Bentley je vozio s energijom i nesmotrenim odustajanjem dok je do kraja utrke radio do sedmog mjesta. Greg Schnell odnio je pobjedu, dok je David Pingree završio na drugom mjestu.

Odmah nakon utrke novinar ESPN-a intervjuisao je Bentley o događajima koji su se dogodili tijekom utrke. Shae je bio bez riječi. On je tada odgovorio: "Ne znam. Imao sam samo najgoru sreću. Dao sam sve od sebe i nisam mogao ništa učiniti. Dao sam sve od sebe. To je sve što mogu reći. " U međuvremenu, AMA je tabelirala bodove kako bi odredila 125 zapadnih prvaka. Uslijedila je mučna stanka, nakon koje je voditeljica dala do znanja Shaeu da je zapravo osvojio titulu. Vozač Pro Circuita Kawasaki počeo je vrištati i plakati. Viknuo je: "Da, dušo, prestrašio sam je!" Da!" Bentley je naslov osvojio dva boda nad Pingreejem, a Schnell šest bodova prednosti. Bio je to dolikujući kraj divljoj seriji.

Tih nekoliko mjeseci bili su najuspješnija vremena u karijeri Shae Bentley. Nikad više neće završiti kompletnu sezonu tijekom svojih osam godina trkaćih utrka. Ozljede su zadesile tihi južni južnjak, a slomljeni gležanj u Daytoni 2005. bio je posljednja slama. Bez obzira za kraj, nitko mu ne može oduzeti Shae Bentley iz naslova AMA 2000 West Supercross iz 125. godine.