SPØR MXPERTS: “GOOD MORNING, VIETNAM”

Jeff Ward hadde på seg en React-radio på baksiden av hjelmen sin på Motocross des Nations 1988 - selv om de ble forbudt av AMA.

Kjære MXA,

Er AMA Supercross- og motocross-syklister i kontakt med pit-mannskapene deres via radio som i NASCAR, Indy-bil og Formel 1-sjåfører?

Nei. I 1988 eksperimenterte flere lag med radiokommunikasjon mellom rytterne og teamet, inkludert Motocross des Nations-teamet fra 1988, men AMA følte at det ville være en distraksjon, og at det ville tvinge enhver rytter til å ha radiokontakt. Med tanke på at radioene måtte være små nok til å passe på sykkelhjelmer og hver har sin egen frekvens, ble det ansett som umulig for 40 mekanikere å skravle bort samtidig - og heller ikke radioene kunne støtte den bredden av kanaler som trengtes.

Midtveis i sesongen 1988 vedtok AMA regel 1.15b, som sier, "Elektronisk overføring av informasjon, inkludert radiokommunikasjon til eller fra motorsykkel, er forbudt." Det var unntak for transpondere for scoring, videooverført for TV-bruk og elektroniske tidsinnretninger.

Nå stiller du deg kanskje dette spørsmålet: Hvis radiokommunikasjon ble forbudt i løpet av sesongen 1988, hvordan brukte Team USA radioer på Motocross des Nations på slutten av sesongen? Godt spørsmål. I 1988 forbød ikke FIM radiokommunikasjon. Dermed kunne Team USA lovlig bruke radioer i Frankrike; når Team USA (Ricky Johnson, Ron Lechien og Jeff Ward) vant 1988 MXDN XNUMX, forbød FIM imidlertid radiokommunikasjon med en fastlege-regel som sa, “Bare følgende signaler er tillatt mellom ryttere / motorsykler og personer som er koblet til dem: data og bilder fra offisielle tidtakende transpondere og kameraer om bord, pit board-meldinger som vises i godkjente områder, og kroppsspråklig kommunikasjon av syklisten. Radiokommunikasjon er strengt forbudt. ”

 

Du vil kanskje også like