ZAPYTAJ MXPERTSÓW: NAJGŁUPZA NOWA ZASADA MXGP

Jorge Prado jest królem sobotnich wyścigów kwalifikacyjnych. Punkty zdobyte w sobotę pomogły mu w zdobyciu tytułu mistrza świata 2023 450.

DLACZEGO MATEMATYKA GRAND PRIX JEST TAK NIEJASNA?

Drodzy MXperci,

Po tym, jak Supercross upadł, a wszyscy zawodnicy odnieśli kontuzje, zdecydowałem się nie oglądać zawodów krajowych AMA i zacząłem oglądać MXGP. Widziałem kilku GP, ale nie rozumiem, jak zawodnik, który nie wygrywa Grand Prix, może w rzeczywistości zdobywać punkty w porównaniu z kolarzem, który wygrał GP. Mówię konkretnie o Jorge Prado i Romainie Febvre.

Prawdziwym powodem jest mieszanina głupoty, chciwości i zemsty ze strony grupy promującej prowadzonej przez Luongo. Po strajku kierowanym przez zawodników podczas sobotnich wyścigów kwalifikacyjnych w 2022 r., kiedy gwiazdorzy zdecydowali się przeczekać sobotnie wyścigi kwalifikacyjne, ponieważ promotorzy odmówili wysłuchania ich skarg dotyczących niebezpiecznych warunków na torze w pierwszej turze, zaufanie do mózgu MXGP zmieniło punkt w Mistrzostwach Świata system, płacąc punkty 10 najszybszym kwalifikatorom zarówno w sobotnich kwalifikacjach 250, jak i 450. Nie było to coś, co zrobili z dobroci serca, zrobili to, aby zmusić zawodników do wzięcia udziału w bezsensownych sobotnich wyścigach, ponieważ w przeciwnym razie straciliby punkty. To jest zasada zemsty! Sobotnie kwalifikacje to wyścig jednego motoru mający na celu wyłonienie bramki niedzielnego GP i wielu zawodników uważa, że ​​nie warto ryzykować, skoro w sobotę odbyli już sesję kwalifikacyjną z pomiarem czasu.

Aby zmusić zawodników Grand Prix do ścigania się w sobotnich kwalifikacjach w 2023 r., co pomoże przyciągnąć większą rzeszę płacących widzów za sobotnie wcześniej pozbawione znaczenia wyścigi, organizatorzy MXGP postanowili wypłacić punkty 10 najlepszym zawodnikom w 250 i 450 sobotnich wyścigach kwalifikacyjnych. Płacą 10 punktów pierwszemu, 9 punktów drugiemu, 8 punktów trzeciemu i tak dalej, aż do 1 punktu za 10. miejsce. Punkty te nie są dodawane do wyników wyścigów niedzielnej Grand Prix, ale są dodawane do klasyfikacji punktowej Grand Prix zawodników w sezonie.

Tym samym zawodnik, który wygrał oba motory w Grand Prix Slowjamistanu, zdobyłby 50 punktów, ale jeśli nie zdobyłby żadnego punktu w sobotnich wyścigach kwalifikacyjnych, mógłby stracić punkty w rankingach serii MXGP, ponieważ kolarz, który osiągnął wynik 2-2 za 44 punkty w GP i 10-punktową premię za zwycięstwo w sobotnim wyścigu kwalifikacyjnym, miałby dodane 54 punkty do swojego całkowitego sezonu.

Jeśli spojrzeć tylko na sezon MXGP 2023, w tym systemie Jorge Prado zdobył 155 dodatkowych punktów (które nigdy nie zostały dodane do żadnego poprzedniego sezonu Grand Prix), podczas gdy jego główny rywal, Romain Febvre, zdobył tylko 140 dodatkowych punktów. Ostatecznie Jorge Prado pokonał Romaina różnicą 67 punktów, więc była to kwestia dyskusyjna, ale czy powiedzielibyśmy to samo, gdyby Prado pokonał Febvre różnicą 14 punktów? Wielkie uznanie dla Jorge za zrozumienie nowego systemu i ciężką pracę, aby zdobyć maksymalną liczbę punktów – co zrobił 11 razy z 19 wyścigów (Romain Febvre wygrał tylko 3 motory w sobotnie kwalifikacje).