JEDNA FOTO & JEDNA PRIČA: JEFFREY HERLINGS VS. AMERIKA

_SOU8126John Basher

Nedavna promjena pravila prisiljava trostrukog 250 svjetskog prvaka Jeffreyja Herlingsa do razreda 450 u 2017. 21-godišnji Herlings, pobjednik 60 Grand Prix kombinezona, dugo je bio KTM-ov 250 as u rupu. Da nije bilo slomljene butne kosti i dislociranog kuka, Herlings bi bio petostruki uzastopni 250 svjetski prvak. On je jedanput u generaciji tip jahača. I dok je uspoređivanje snaga Herlinga s najboljim i najsjajnijim američkim zvijezdama gotovo nemoguće, MXGP Amerike u Charlotteu proteklog je vikenda pružio pogled.

Gledajući "Metak" kako se prošle godine vrtio oko kruga Valkenswaarda, znao sam da će Cooper Webb, Adam Cianciarulo i Austin Forkner u subotu imati pune ruke posla. Herlings je najbolji u pijesku, ali tijekom svog mandata na 250 GP utrka naučio je dominirati u svim uvjetima. Slično kao Ricky Carmichael i njegova odbojnost prema utrkama u blatu tijekom ranih godina, Jeffrey se suočio s nedaćama i prevladao sve prepreke. Međutim, Herlings se posljednjih godina suočio s osipom ozbiljnih ozljeda. Najnovije - slomljena ključna kost pretrpljena na nizozemskom Mastersu početkom srpnja - tri meča ga je sprečila iz GP akcije. Vodstvo njegovih bodova smanjilo se, kao i prethodne dvije sezone. Samo što je ovaj put Jeffrey uspio zacijeliti i vratiti se snažan.

Prije MXGP-a Amerike, Jeffrey Herlings osvojio je 24 od 26 motosa ove serije. Dva poraza pripala su rukama Dylana Ferrandisa i Thomasa Covingtona. Ulazeći u Charlotte, Jeffrey je trebao samo završiti ispred Jeremyja Seewera kako bi zamotao naslov. Ta je spoznaja upropastila neke obožavatelje da vjeruju da će je Herlings poslati u Charlotte. To se očito nije dogodilo. Jeffrey je u prvom kolu u prvom kolu prošao s trećeg mjesta na prvo mjesto. Pobjedu je završio za četiri sekunde nad Cooperom Webbom, a 29 sekundi zauzeo je Austin Forkner.

HERLINGI SU SE IZGLEDALI ŠKOLSKO NA KOLIKOJ BRZI, SAD SUZNICI POKRENJENI SU U RANOM PUTU. TORTOIZNA VERZA STRATEGIJA HARE U BLIZINI JE RADILA JEFFREY, KAO JE ZATVOREN NA FORKNERU PREMA ŽELJENIM STEPENAMA MOTO. SAMO WEBB ZA SARADNJU, PRIPREMLJENO JE NIKLINIRANO „PREĆE OD ISTOKA“ NAKON PROTIV SJEVERNOG KAROLINIJSKOG DAMONA BRADSHAWA, KEPT BUDE BILO HITNJI KAO NOĆNI NEKOLIKO ODRANI.

Drugi 250 moto na Charlotte nije ništa čarobno. Bludni sin Sjeverne Karoline, Cooper Webb, bio je pokopan natrag u čoporu. Jeffrey Herlings je u drugom mjestu bio u dobroj poziciji, dok je Austin Forkner u drugom krugu preuzeo vodstvo i stavio na afterburners. Jeffrey nije mogao podnijeti snažni ritam Forknera. Bilo je to mjesto koje se rijetko viđa kada je # 84 Red Bull KTM na stazi. Kasnije, na tiskovnoj konferenciji nakon utrke, Herlings se pojavio šokiran koliko su brzi američki jahači ubrzo utrčali. Strategija kornjača i zečeva umalo je djelovala za Jeffreya dok se ovaj zaustavio na Forkneru prema sve slabijim fazama moto. Jedino je Cooper Webb, prikladan nadimak "Zvijer sa istoka" po svom sugrađaninu iz Sjeverne Karoline Damon Bradshaw, nastavio postajati sve brži kako je noćno nebo postajalo tamnije. Webb je uhvatio vodstvo u krugu 15 i odjurio. Mladi rookie Austin Forkner imao je pune ruke posla s Herlingsom i nakratko je prošao, tek da bi zauzeo drugo mjesto.

Jeffrey Herlings završio je drugi moto na trećem mjestu - njegov najgori kraj u sezoni. To je ujedno i jedini Grand Prix 2016. godine koji je izgubio (od ukupno 14 kojih se natjecao). Ovo postavlja pitanje, je li Cooper Webb bolji od Jeffrey Herlings? Osjećajući kako je mnogima palo na pamet, Herlings se obratio novinarima nakon utrke rekavši: „Svi će reći, tko je sada najbrži tip? Je li to Cooper, jel Jeffrey? Mislim da je to nešto što ne možeš usporediti, jer je to samo jedan događaj. Osvojio sam prvi moto. Osvojio je drugi moto, pa je to jedan, jedan. Ali mislim da zaista znate tko je najbrži koji morate trčati cijelo prvenstvo na različitim vrstama staza. " Jeffrey je bio mrljav u svojoj procjeni.

Ovog vikenda Herlings će se još jednom sučeliti s Austinom Forknerom, a umjesto Coopera Webba morat će se nositi s najnovijim novakom Geica Honde, dvostrukim 250 državnim prvakom Jeremyem Martinom. Amerikanci će imati prednost domaćeg terena na Glen Helen. Austin Forkner zna da brzinom trči s Herlingsom. Naravno, Jeremy Martin ne bi volio ništa bolje nego da to drži Europljanima i svojoj staroj momčadi u Star Racing Yamahi. Što se tiče Herlingsa, Glen Helen USGP bit će njegova posljednja utrka na 250. Može li doći do 61 pobjede na GP-u? Bio to trijumf ili poraz, povijest je neizbježna.