PITAJTE MXPERTE: ZAŠTO JE GRAND PRIX MATEMATIKA TAKO NEPRIJEDNA?

Jorge Prado je kralj subotnjih kvalifikacijskih utrka. Bodovi koje je zaradio u subotu mogli bi mu donijeti Svjetsko prvenstvo u FIM 2023 450.

ZAŠTO JE GRAND PRIX MATEMATIKA TAKO NEPRIJEDNA?

Poštovani MXperts,

Nakon što je Supercross propao i svi su se vozači ozlijedili, odlučio sam ne gledati AMA Nationals i počeo sam gledati MXGP. Vidio sam nekoliko GP-ova, ali ne razumijem kako vozač koji ne osvoji Grand Prix može dobiti bodove na vozaču koji je osvojio GP. Govorim konkretno o Jorgeu Pradu i Romainu Febvreu.

Pravi razlog je mješavina gluposti, pohlepe i osvetoljubivosti grupe koja promovira Luongo-run. Nakon štrajka vozača na subotnjim kvalifikacijskim utrkama 2022., kada su zvjezdani vozači odlučili odsustvovati u subotnjim kvalifikacijskim utrkama jer su promotori odbili poslušati njihove pritužbe na opasne uvjete na stazi, MXGP trust mozgova promijenio je bodovni sustav Svjetskog prvenstva isplatom bodova do 10 najbržih kvalifikanata u kvalifikacijama na 250 i 450 u subotu. Subotnje kvalifikacije su utrka s jednim motociklom za odabir vrata za nedjeljnu VN, a mnogi vozači ne misle da je vrijedno rizika kad su već imali kvalifikacije s mjerenjem vremena ranije u subotu za odabir vrata u moto kvalifikacijama.

MXGP je želio prisiliti Grand Prix vozače da se utrkuju u subotnjim kvalifikacijama kako bi pomogli privući veću gomilu gledatelja koji plaćaju za subotnje prethodno besmislene EMX utrke. Poluga utjecaja na vozače bila je da će organizatori MXGP-a platiti bodove za Svjetsko prvenstvo 10 najboljih vozača u subotnjim kvalifikacijskim utrkama na 250 i 450 metara. Plaćaju 10 bodova prvom, 9 bodova drugom, 8 bodova trećem i tako dalje do 1 boda za desetog. Ovi se bodovi ne dodaju njihovim rezultatima utrke za nedjeljnu Grand Prix, ali se dodaju vozačevom poretku Grand Prix bodova za sezonu.

Dakle, vozač koji je pobijedio u oba motoa na Velikoj nagradi Slowjamistana zaradio bi 50 bodova (25+25), ali ako ne bi osvojio nijedan bod u subotnjim kvalifikacijskim utrkama, mogao bi izgubiti bodove u poretku serije jer vozač koji postigao 2-2 za 44 boda u GP-u i dobio bonus od 10 bodova za pobjedu u subotnjoj kvalifikacijskoj utrci, imao bi 54 boda dodanih svom ukupnom iznosu sezone.

Ako samo pogledate prvih 18 Grand Prixa 2023., ovaj je idiotski sustav Jorgeu Pradu dao 136 bonus bodova (koji nikada nisu dodani nijednoj prethodnoj Grand Prix sezoni — i ekvivalentni su za pet Grand Prix pobjeda u moto motociklizmu), dok je njegov glavni rival , Romain Febvre, dobio je samo 113 bonus bodova. To znači da je Jorge Prado zaradio 23 bonus boda više od Febvrea (što je samo dva boda manje od onoga što GP plaća za pobjedu u moto utrci). Treće mjesto u lovu na 450 naslova, Jeremy Seewer, zaradio je samo 102 bonus boda.

Dvije utrke do kraja Jorge Prado ima 67 bodova prednosti ispred Febvrea, što znači da ako Febvre osvoji sljedeća četiri motociklizma (100 bodova). Prado će ipak pobijediti ako uđe među deset najboljih u sva četiri preostala motocikla. Jorge nije uspio ući među prvih deset samo u 1 od 36 motocikla ove sezone. Dodatno, morate dodati koliko je bonus bodova Prado mogao dobiti u subotnjim kvalifikacijama u posljednja dva kola (uostalom, Jorge je osvojio maksimalan broj bodova u 10 od 17 kvalifikacija ove sezone—nizozemske kvalifikacije su otkazane zbog kiše).