Προκριματικά MXDN 2023: ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ MXDN, ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΕΝΑΝ ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΟ

ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ 450

Τζορτζ Πράδο.

Στον Προκριματικό Αγώνα 450 RAM, ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής 450 και ηγέτης της Ομάδας της Ισπανίας, έκανε αυτό που κάνει καλύτερα. μια βροντερή οπή. Ο Πράδο δεν έδωσε στον Tim Gajser της Ομάδας της Σλοβενίας, ο οποίος ήταν δεύτερος στην αρχή του αγώνα, καμία πιθανότητα να τον πιάσει. Ο Σλοβένος, που ήδη προσπαθεί να αποκρούσει τον Jeremy Seewer της Team Switzerland, προσπάθησε να υπερασπιστεί τη θέση του, αλλά στον 2ο γύρο ο Ελβετός αναβάτης πέρασε τον Gajser και ο Γερμανός Ken Roczen βρήκε την ευκαιρία να μπει κρυφά στην πρώτη 3άδα περνώντας επίσης τον Gajser.

Ο Τζετ Λόρενς ήταν δεύτερος στον Προκριματικό 450.

Στα μισά του αγώνα, ο Γάλλος Romain Febvre ενθουσίασε το γηπεδούχο κοινό περνώντας τον Gajser, ο οποίος δέχτηκε αμέσως επίθεση από τον Αυστραλό Jett Lawrence. Στη συνέχεια, ο Jett προσπέρασε τον Romain Febvre και έκανε μια κίνηση. Ο Ken Roczen με δύο γύρους για να πάει. Ο Jett δεν είχε τελειώσει ακόμα, καθώς πήρε τον Jeremy Seewere για δεύτερο πριν από τη σημαία

Ο Jeremy Seewer έβαλε την Ελβετία στο βάθρο των προκριματικών 450.

Ο Aaron Plessinger ήταν 8ος στον προκριματικό 450.

Αλλά ήταν πρώτος ο Χόρχε Πράδο και δεύτερος ο Τζετ Λόρενς. Ο Jeremy Seewer τρίτος, ο Ken Roczen τέταρτος και ο Romain Febvre έλαβαν τον πέμπτο συνολικά.

ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ 250

Ο Τομ Βιάλ ήταν εντός έδρας στη Γαλλία και πήρε τη νίκη στα 250 προκριματικά.

Στον προκριματικό 250, ο Tom Vialle ξεκίνησε δεύτερος πίσω από τον RJ Hampshire της Team USA, αλλά ο Vialle πέρασε από τον Simon Laegenfelder. Ο Vialle πέρασε στη δεύτερη θέση όταν ο RJ Hampshire συνετρίβη. Ο Vialle έκλεισε πίσω στο Laegenfelder, ενώ ο Αυστραλός Hunter Lawrence ήταν πέντε δευτερόλεπτα πίσω στην τρίτη θέση.

Ο Tom Vialle (5) κυνηγά τον Γερμανό Simon Laegenfelder (23) μπροστά από τον παρτιζάνικο γαλλικό κοράκι.

Μόλις στον τελευταίο γύρο του 250 moto ο Tom Vialle έκανε ένα πολύ δύσκολο εσωτερικό πέρασμα στον Γερμανό και έβαλε την ομάδα Γαλλίας στην πρώτη θέση της κατηγορίας 250 με τον Simon Laengenfelder δεύτερο και τον Hunter Lawrence τρίτο. Ο Kay de Wolf τέταρτος και ο RJ Hampshire ανέκαμψαν για να τερματίσουν πέμπτος.

Ο Kay De Wolf μόλις έχασε το βάθρο για την Ολλανδία με ένα 4ο.

Ο RJ Hampshire παραλίγο να βάλει τη Husqvarna του στο βάθρο στην κατηγορία 250, αλλά μια πρόωρη συντριβή, ακολουθούμενη από μια σκληρή επιβάρυνση, τον έφερε στην 5η θέση.

ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΟΚΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΑΞΗ

Ο Maxime Renaux βοήθησε τη Γαλλία να πάρει ένα πλεονέκτημα ενός πόντου έναντι της Ισπανίας στα προκριματικά του Σαββάτου.

Στον προκριματικό της κατηγορίας Open, ο Γάλλος Maxime Renaux έφτασε στην πρώτη κεφαλιά κόρνερ των Christian Craig, Harri Kullas, Jere Haavisto και Fabio Santos.
Καθώς προχωρούσε το μοτο του Open, ο Craig της Team USA, ο Kullas από την Εσθονία και ο Αυστραλός Dean Ferris πάλεψαν για τη δεύτερη και την τρίτη θέση, αλλά ο Spain Ruben Fernandez της ομάδας ήταν ο άνθρωπος που έπρεπε να παρακολουθήσει. Ο Fernandez πέρασε τον Christian Craig στο τέλος του πρώτου γύρου, ο Craig θα έχανε άλλη μια θέση από τον Liam Everts της ομάδας του Βελγίου.

Ο Λίαμ Έβερτς ανέβηκε στα 450 για να αγωνιστεί στην κατηγορία Open για το Βέλγιο. Τερμάτισε μια εντυπωσιακή τρίτη θέση.

Αλλά ο Ruben Fernandez, τώρα τρίτος στον αγώνα του Open, πήρε τον δεύτερο από τον Kullas και μάλιστα είχε χρόνο να κάνει ένα γρήγορο τρακάρισμα χωρίς να χάσει τη δεύτερη θέση. Ο Λίαμ Έβερτς πέρασε στη συνέχεια τον Κούλας για να σπρώξει τον Εσθονό από το βάθρο, το οποίο αποτελούνταν από τους Μαξίμα Ρενό, Ρούμπεν Φερνάντες και Λίαμ Έβερτς. Ο Harri Kullas ήταν τέταρτος και ο Christian Craig πέμπτος.

Ο Κρίστιαν Κρεγκ ήταν 5ος στα προκριματικά του Σαββάτου και μάλιστα είχε χρόνο να ρίξει σε ατύχημα.