Η JEFFREY HERLINGS ΚΕΡΔΕΙ ΤΟ ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΠΑΛΑΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ LYNG TRACK

Από τον Adam Duckworth / Motoheadmag.com

Ο τεσσάρων φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Jeffrey Herlings επέστρεψε στον αγώνα του οκτώ μήνες από τότε που έχασε το λαιμό του στην Ιταλία πέρυσι, αλλά αντιμετώπισε σκληρό ανταγωνισμό από το εργοστάσιο Yamaha MXGP rookie Ben Watson και μια σειρά από ταλαντούχους εγχώριους ταλαντούχους στο δεύτερο γύρο του Revo ACU British πρωτάθλημα μοτοκρός. Επιπλέον, μετά από περισσότερο από ένα χρόνο χωρίς θεατές στους αγώνες του Ηνωμένου Βασιλείου, οι πύλες ανοίχτηκαν σε ένα πλήθος 4000 ατόμων. Υπήρχαν 125 και τάξεις υποστήριξης γυναικών. Για να μην αναφέρουμε τους αγώνες MX2 και, φυσικά, το μεγάλο αγόρι 450 showdown.

Οι οπαδοί μπήκαν στο ιστορικό κύκλωμα Lyng παλιού σχολείου για να δουν αναβάτες όπως ο Tommy Searle, ο Evgeny Bobryshev, ο Conrad Mewse (νικητής του MX2), ο Dylan Walsh, ο Adam Sterry, ο Liam Everts (με τον μπαμπά Stefan εκεί για να τον ενθουσιάσουν), Shaun Simpson και Στίβεν Κλάρκ.

Ο Μπεν Γουάτσον (919) δείχνει τα πρώτα 450 moto.

Ο νικητής της κατηγορίας 250 στο βρετανικό πρωτάθλημα στο Lyng ήταν ο Conrad Mewse.

Ο Stefan Everts πήρε τον μικρό γιο Liam σε όσους περισσότερους αγώνες σε όσο το δυνατόν περισσότερες χώρες για να τον προετοιμάσει για το μέλλον.

Ο Jeffrey Herlings (84) χρησιμοποίησε 2-1 για να νικήσει τον αναβάτη της Yamaha MXGP Ben Watson 1-2 στο Lyng.