ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΓΩΝΩΝ «ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΟ ΓΚΛΕΝ»: ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΜΕΤΑΞΥ ΦΙΛΙΚΩΝ ΕΧΘΡΩΝ

R.J. Ο Ουάρντα (972) κέρδισε τη νίκη κατηγορίας 450 Expert με 1-1 ημέρα.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ DEBBI TAMIETTI

Η σειρά Motocross "Saturday at the Glen" ξεκίνησε αργά, οδηγώντας στη σειρά του 2024. Πρώτα, έπρεπε να δανείσουν την πίστα τους στο Arroyo τα διαδοχικά Σαββατοκύριακα για το 24-Hours of Glen Helen, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κτηνιάτρων, το Red Bull Day in the Dirt και το Yamaha Blu Cru Invitational και όταν ρίξεις τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά, ο τελευταίος επίσημος Ο αγώνας "Saturday at the Glen" επέστρεψε στις 16 Δεκεμβρίου 2023. Έτσι, αυτή την εβδομάδα ήταν ο επίσημος εναρκτήριος γύρος της σεζόν αγώνων   2024 "Saturday at the Glen". Θα διαρκέσει 25 αγώνες και ξεκίνησε το περασμένο Σάββατο, 13 Ιανουαρίου, και θα ολοκληρωθεί τέσσερις ημέρες πριν από τα Χριστούγεννα. Ήταν καλό που επέστρεψα, αν και ο εναρκτήριος γύρος διεξήχθη στην πίστα Glen Helen National, οι περισσότεροι δρομείς του «Σαββάτου» αισθάνονται περισσότερο σαν στο σπίτι τους στην πίστα Arroyo, όπου θα είναι αυτό το Σάββατο, 20 Ιανουαρίου.

Ο Souya Nakajima περνά χρόνο στις ΗΠΑ για να αποκτήσει περισσότερο χρόνο οδήγησης και αγώνες. Κέρδισε την κατηγορία 250 Expert.

Το «Saturday at the Glen» είναι περισσότερο γνωστό για την αίσθηση του «κάτω από το σπίτι» που μοιάζει πολύ με το άθλημα να ήταν πίσω στις «παλιές καλές μέρες». Υπάρχουν πολύ λίγοι κανόνες, μια χαλαρή ατμόσφαιρα στα pits, ένας εκπληκτικός αριθμός δρομέων που έχουν ιστορία 20, 30, 40 ή περισσότερα χρόνια πίσω και μια πίστα που είναι προκλητική χωρίς να είναι κλώνος μιας πίστας Supercross. Η Glen Helen έχει δύο πίστες μοτοκρός πλήρους μεγέθους (έχει επίσης μια εργοστασιακή πίστα Supercross, μια πίστα Lucas Oil Offroad Truck, μια πίστα Stadiumcross για μίνι και Pee-Wees , μια πίστα Stacyc και εκατοντάδες στρέμματα μονοπατιών και πυροσβεστικούς δρόμους για cross- αγώνες χωρών).

Η Glen Helen είναι επίσης ένα πολύ ιστορικό μέρος—και όχι μόνο για τους AMA Nationals, τα Grand Prix της FIM και  τον απίστευτο αριθμό αγώνων που διεξάγονται κάθε Σαββατοκύριακο, αλλά, η πίστα Arroyo Cycle Park ήταν ο τόπος της πρώτης διοργάνωσης 125 Εθνικού Πρωταθλήματος Motocross. το 1973. Το AMA δεν αναγνώριζε τα 125s τότε, έτσι το 1973 ο Arroyo κράτησε ένα. Κέρδισε ο Ray Lopez με Penton με τον Marty Smith δεύτερο με Monark.

Ο Robert Reisinger της 6D Helmet πήρε την κατηγορία Over-60 Expert με 1-1 έναντι 4-3 του Joe Sutter και 2-6 του Val Tamietti.

Μόνο τα παλιά χέρια μπορούν να επισημάνουν τη διάταξη της πίστας Arroyo του 1973, αλλά είναι ωραίο να αγωνίζεσαι σε μια πίστα που έχει ιστορία πάνω από 50 χρόνια. Αυτή την εβδομάδα η συμμετοχή ήταν πάνω από 200 αναβάτες, με τις μεγαλύτερες κατηγορίες να είναι τα μίνι ποδήλατα 85cc, Over-40 Novices και οι συνδυασμένες τάξεις Over-60/Over-65/Over-70 που αριθμούσαν 40 αναβάτες.

Ο Jimmy Fishback (25) είναι ο γιος του πρώην Baja 500, Baja 1000, Mint 400 και χρυσού μεταλλίου ISDT Jim Fishback. Ο Jimmy ακολούθησε τα βήματα του μπαμπά του αγωνιζόμενος με φορτηγά Speedway, motocross, off-road και off-roads. Ο Jimmy κέρδισε την κατηγορία Over-40 Intermediate με 2-1 νικώντας τον Justin McCoy's 1-2.

Ο Shawn Bushnell (804) πετούσε ψηλά στο δρόμο του για τη νίκη Over-40 Expert.

Ο Justin Herrmann πήρε τη νίκη Over-30 Expert.

Ο Έντι Ντέιβις (155) κέρδισε και τα δύο μοτο της πολύ σκληρής κατηγορίας Over-50 Expert μπροστά σε μια πρώτη πεντάδα των Πολωνών αναβάτη Άρεκ Κρουκ (2-2), Λούθερ Φρενς (3-3), Ρον Σούλερ (5-4) και Κρις Χάινριχ (7-5).

Ο Marc Crosby (86) πάλεψε μέχρι τη γραμμή του τερματισμού με τους Jim Hanson, Mark Theis, Bruce Ashmore και Mic Rodger. Ο Marc πήγε 2-3 για δεύτερο στο σύνολο πίσω από το 1-2 του Hanson, αλλά μπροστά από το 5-1 του Theis.

Αυτοί οι τρεις αναβάτες είναι όλοι άνω των 65 ετών και είναι όλοι πολύ γρήγοροι. Πόσο καλοί είναι; Ο Randel Fout (14) κέρδισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Expert Over-65 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Vet Motocross 2023, ο Val Tamietti (31) ήταν τρίτος συνολικά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κτηνιάτρων και ο Bob Rutten (83) ήταν τέταρτος. Δεν βλάπτει την ταχύτητά τους που αγωνίζονται μεταξύ τους κάθε εβδομάδα.

Ο Val Tamietti (31) αγωνίζεται επίσης στην κατηγορία Over-60 Expert. Εδώ, ο Val κυνηγά τον δοκιμαστή MXA Luc De Ley (48) μερικούς γύρους πριν ο Luc τρακάρει και το ποδήλατο του Val πιαστεί από πάνω του. Ο Val θα έκανε 2-6 για την τρίτη θέση, ενώ ο Luc θα έκανε 3-7 για την έβδομη.

Εδώ είναι πάλι ο Val Tamietti (31), που αγωνίζεται με τον Joe Sutter (111) στην κατηγορία Over-60 Expert. Ο Τζο θα έπαιρνε τη δεύτερη θέση πίσω από τον Ρόμπερτ Ράιζινγκερ με σκορ 4-3

Ο Stephan Thorpe (56) χρησιμοποιεί τη δύναμη του Husky FC450 του για να προσπαθήσει να κρατήσει τον Josh Fout, σε ένα Husky FC250 πίσω του. Αν και ήταν μαζί στην πίστα, δεν ήταν στην ίδια κατηγορία. Ο Thorpe πήγε με 7-8 για την 7η θέση στην κατηγορία Over-40 Novice, ενώ ο Fout πήγε 3-2 στην κατηγορία Open Expert.

Ο Jamison Nash είχε μια ημέρα 2-1 στην κατηγορία 450 Intermediate, κάτι που ήταν αρκετά καλό για να ξεπεράσει το 1-2 του Jason McCoy.

Η Alison Bushnell (14) έτρεξε τη Husqvarna της στο πρώτο moto της κατηγορίας Γυναικών και άλλαξε στο 2024 Kawasaki KX450 του Randel Fout για το δεύτερο moto. Πήρε 2-2 πίσω από το 1-1 της Adrienne Spiker.

Ο Karl Sellenthin (13) ξεπέρασε τον Scott Hyde για το σύνολο στην κατηγορία Novice Over-60 με 2-1 έναντι 1-2 του Hyde,

Ο Ryder Friday (42) πήγε 3-5 στην κατηγορία 125 δίχρονου αρχάριου πίσω από τους Patrick Miranda, Grant Ordelman και Ryan Pekarek.

Ο Cole Forbes (550) ανηφορίζει τον λόφο Shoei και έρχεται δεύτερος στη γενική κατηγορία 250 Expert.

85 Ο αρχάριος Τζέισον Ντάνμπαρ (117) μπαίνει στην άνοδο της εκκίνησης και κατευθύνεται προς την απότομη όχθη της πρώτης στροφής Talladega.

Ο Todd Heagstedt (58) οδηγεί τους Tommy Leone (310) και John Cash (43) στη μάχη για την 4η θέση στην κατηγορία Novice Over-50. Το 4-5 του Cash θα κέρδιζε το 6-4 του Heagstedt και το 5-6 του Leone

Σε  μια μάχη τετράχρονου εναντίον δίχρονου, ο Jason Bulaich (710) προσπαθεί να συγκρατήσει το YZ125 του Ryan Pekarek (59). Με τους μεγάλους λόφους και τις γρήγορες ευθείες, θα νομίζατε ότι η Glen Helen θα πρόσφερε ένα μεγάλο πλεονέκτημα στα τετράχρονα, αλλά στην πραγματικότητα η Glem Helen ευνοεί το ταλέντο έναντι της ιπποδύναμης.

Ο Connor Theis (594) ήταν τρίτος συνολικά στην κατηγορία Open Novice με σκορ 4-3.

Ο Randel Fout (14) κυριαρχεί στην κατηγορία Over-65 Expert, αλλά συνήθως δεν θέλει να σκοράρει. Η εξαίρεση ήταν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κτηνιάτρων του 2023.

Ο John Caper (44) των O'Neal, AXO, Renthal, Sinisalo και Mechanixwears είναι πιστός στο Honda CRF450 του.

Το Pee-Wee του Madison Yarnell είναι νανωμένο από το μέγεθος της πρώτης σειράς Talladega της Glen Helen.

Αν ψάχνετε για έναν οργανισμό αγώνων που προσφέρει μεγάλα motos, χαμηλό κόστος και πολύ σταθερό πρόγραμμα αγώνων — αυτό είναι. Το μοτοκρός "Saturday at the Glen" φιλοξενεί μια σεζόν 25 αγώνων — η οποία ξεκίνησε στις 13 Ιανουαρίου 2024. Η προ-είσοδος κοστίζει μόνο 30 $ (25 $ για μίνι). Η καταχώρηση ανάρτησης την ημέρα του αγώνα είναι $40 ($30 για τα μίνι). Το τέλος Gate είναι μόνο $10 (ανά άτομο). Μπορείτε να εγγραφείτε στο Διαδίκτυο για το επόμενο μοτοκρός «Σάββατο στο Glen» μέχρι την Παρασκευή πριν από τον αγώνα και να εξοικονομήσετε χρήματα (ή απλώς να εμφανιστείτε αυτοπροσώπως την ημέρα του αγώνα και να πληρώσετε επιπλέον $10). Οι επόμενοι τρεις αγώνες είναι στις 20 Ιανουαρίου (πίστα Arroyo), στις 3 Φεβρουαρίου (πίστα Arroyo) και στις 24 Φεβρουαρίου (πίστα Arroyo). Για περισσότερες πληροφορίες μεταβείτε στο www.glenhelen.com.