ROZHOVOR TÝDNE: GAVIN FAITH

_bas1605Fort Dodge, Iowa's Gavin Faith, byl v průběhu let trochu závodním jezdcem, závodil v Austrálii, Německu a Spojených státech. Faith dokázala upoutat pozornost energetického týmu Arenacross Babawt Kawasaki před sezónou 2016 a majitel týmu Eddie Babbitt podepsal Faith k dohodě. Byl to skvělý zápas, protože Faith získala svůj první titul Arenacrossu nad spoluhráči Chrisem Bloseem a Jacobem Hayesem.

Do roku 2017 se Gavin zamíří na druhý titul Arenacross a připojí se k vážené skupině minulých šampionů Arenacrossu. Nedávno jsme dohonili přátelského 24letého muže, který mluvil o tom, co dělal a co očekává od roku 2017.

Jim Kimball

_bas6452Gavine, vraťte se na začátek závodu Arenacross, který byl v roce 2015. Jak jste skončili v Babbittově Kawasaki?
Jel jsem do Husqvarny. Měl jsem docela dobrý rok, dostal jsem hodně pódií a získal jsem třetí místo v šampionátu. Myslím, že to stačilo na to, abychom se dostali na příští rok na Babbittovu jízdu. Denny Bartz, vedoucí týmu, zavolal a zeptal se, jestli mě to zajímá. Všechno to prostě šlo odtamtud. Mám pocit, že Babbitt má na závodech nejlepší nastavení a jejich kola jsou velmi, velmi dobrá. Nikdy předtím jsem jel Kawasaki, ale slyšel jsem o nich spoustu dobrých věcí, takže jsem byl opravdu nadšený, že jsem se mohl dostat na kolo. Okamžitě se cítil skvělý motor a odpružení. I když jsem neměl dost času na přípravu na seriál 2016, nebyl jsem nijak zvlášť znepokojen. Byl jsem docela nadšený tím, jak kolo fungovalo, a vlastně jak celý tým spolupracoval. Denny Bartz je opravdu na vrcholu svých věcí a veškerá mechanika byla dobrá. Tým spolupracoval opravdu dobře, takže bylo velmi snadné jít na závody.

V minulosti jste závodili na několika různých značkách. Jaké to bylo přizpůsobit se Kawasaki?
Těsně před nástupem na Kawasaki KX450F jsem opustil závod Honda v Austrálii. Vlastně jsem byl zraněn těsně před tím, než jsem se připojil k Babbittovmu týmu, takže jsem měl jen asi tři dny na novém Kawasaki před prvním kolem. Nakonec jsem vyhrál první kolo! Takže jsem se tomu rychle přizpůsobil. Mám pocit, že jít z Honda do Kawasaki bylo o něco lepší než jít opačným směrem. Převedl jsem se na Kawasaki opravdu snadno a já nejsem ve skutečnosti žádným vybíravým jezdcem. Pozastavení, které tam bylo, bylo nastaveno, jak pozastavení Jacob Hayes bylo. Bylo to docela blízko a byl jsem s tím docela šťastný. Přepínání značek motocyklů bylo z větší části snadné. Jen se s tím valím a jezdím.

Jaký je váš herní plán na rok 2017?
V roce 2016 tým poslal chlapa do prvních tří kol, aby pracoval se zavěšením, což hodně pomohlo. Minulý rok to fungovalo docela dobře, takže do tohoto roku půjdeme se stejnou mentalitou. Stejně jako v minulé sezóně jsem byl i letos skutečně zraněn. Zlomil jsem si límec, takže letos opět trochu za osmi míčky. Cítím se docela sebejistý. Právě jsem musel zůstat ve formě a snad bude připraven na první kolo.

Nedávno se hodně soustředilo na australské závody Supercross, ale už nějakou dobu jste závodili s Down Under.
Několikrát jsem vyhrál sérii, v letech 2012 a 2014, na koni na Hondě. V loňském roce jsem závodil v seriálu, ale hodně jsem se zranil. Tuto minulou sezónu v roce 2016 jsem znovu závodil a celkově jsem skončil druhý. Vlastně jsem přišel mnohem blíž, než jsem si myslel. Přišel jsem do tří bodů za vítězství v šampionátu. Bylo to docela dobré, ale nestačilo to na šampionát, takže ztráta je moje vlastní chyba.

_bas6798Justin Brayton je z Iowy, stejně jako ty. Znáte ho velmi dobře?
Ve skutečnosti je ze stejného města jako já. Žije asi pět až deset minut. Znal jsem ho celý svůj život. Neznal jsem ho moc dobře, ale pak jsem s ním strávil dost času v Austrálii. To bylo skvělé. Trochu jsme se poznali a trochu jsme spolu trávili, takže to bylo super. Jeho mechanik je také jedním z mých kamarádů z Iowy, takže jsme měli v Austrálii tři kluky z Iowy.

Jaké to bylo, když se vaši spoluhráči stali vašimi hlavními konkurenty v Arenacrossu?
Je zřejmé, že občas v náklaďáku je trochu napětí, zejména když se dostal až do posledních několika kol a všichni jsme šli na šampionát. Byl jsem trochu překvapený, že se mi v posledních několika kolech jeden jezdec konkrétně choval, jako bych nebyl jeho spoluhráč. Bylo to pro mě trochu šok, ale zvládl jsem to dobře a šel jsem inteligentně jezdit a dokázal se zúčastnit šampionátu, což pro mě bylo velkým požehnáním. Obzvláště, když se ucházíte o mistrovství a jste ve vedení, musíte opravdu dávat pozor na kohokoli a cokoli. V posledních několika závodech se to docela intenzivně projevilo, ale celkově to bylo v pořádku. Na konci dne jsme dostali šampionát, takže jsem byl nadšený.

Na finále v Las Vegas došlo k nějakému docela agresivnímu baru. Můžete mi vysvětlit, jak pro vás byl víkend?
Je to asi každý víkend. Arenacross je opravdu těsný závod a na trati není příliš místa, takže obvykle je akce nabitá. Občas, ať už je to váš spoluhráč, nebo ne, musíte udělat ránu, abyste někoho obešli a předali jim. Zajímavé je, když dáte 16 kluků na něco přes 20sekundovou časovou stopu.

Není těžké rozluštit, že spoluhráčem, o kterém mluvíte, je Chris Blose, který již není v týmu Babawta Kawasakiho.
Jo, na konci šampionátu to bylo trochu agresivní s mým spoluhráčem Blose. Byli jsme vázáni na body s několika koly jít, takže to bylo docela intenzivní, ale nejsou tam žádné tvrdé pocity. Na lince je spousta peněz a je to docela prestižní série. Na finále v Las Vegas jsem věděl, že na vítězství v šampionátu musím dostat třetí nebo čtvrtou. Upřímně, jen jsem vteřinu zajel, protože jsem věděl, že Blose je přede mnou a on nemohl vyhrát šampionát se mnou hned za ním. Usadil jsem se a jen jsem jel chytrý závod. Kdyby šlo o jednobodový rozdíl, byl by to trochu jiný příběh. V této situaci jsem se jen snažil být chytrý a udělat, co jsem musel udělat, abych vyhrál šampionát.

Zmínil jste, že jste byl nedávno zraněn. Co se stalo?
Bohužel jsem byl zraněn závodit se Supercrossem v Německu před chvílí. Bylo to během posledního závodu celé cesty, takže to bylo trochu nešťastné. Totéž jsem udělal minulý rok, když jsem se zranil krátce před otvírákem Arenacrossu, takže víte, že to očividně fungovalo vyhráním šampionátu. Jsem nadšený. Celý minulý rok jsem jezdil na Kawasaki. Letos je to trochu jiné kolo, ale od loňského závodění s Kawasaki mám na kole celou sezónu a nyní je to moje druhá sezóna s Babbitt's Monster Kawasaki. Letos mi to není tak nervózní jako loni. Minulý rok jsem měl na kole jen tři dny a vlastně jsem debatoval o tom, zda jít nebo ne. Nakonec jsem skončil a pak jsem vyhrál první kolo.

Co bude klíčem k vítězství v Arenacross Championship 2017?
V zásadě si myslím, že se jen vyhýbat problémům a být tam celou sezónu udělá zázraky. Mám pocit, že moje rychlost byla dobrá, a největší věc je jen dostat se dopředu a dostat se do dobré pozice, kde nemůžu dovolit ostatním, aby se bránili.