PRELIMINARY MXDN 2023: ABY BYĆ W MXDN, KAŻDY KRAJ MUSI WYŚCIGI W KWALIFIKACJACH

SOBOTA KWALIFIKACJE DO KLASY 450

Jorge Prado.

W wyścigu kwalifikacyjnym 450 RAM nowy mistrz świata 450 i lider drużyny Hiszpanii zrobił to, co potrafi najlepiej; grzmiący dziurawiec. Prado nie dał szans na dogonienie Tima Gajsera ze Słowenii, który na początku wyścigu był drugi. Słoweniec, który już próbował odeprzeć Jeremy'ego Seewera z Team Switzerland, próbował bronić swojej pozycji, ale na 2. okrążeniu szwajcarski kolarz wyprzedził Gajsera, a Niemiec Ken Roczen skorzystał z okazji, aby wśliznąć się do czołowej trójki, wyprzedzając również Gajsera.

Jett Lawrences był drugi w kwalifikacjach 450.

W połowie wyścigu Francuz Romain Febvre podekscytował kibiców, mijając Gajsera, który został natychmiast zaatakowany przez Australijczyka Jetta Lawrence'a. Następnie Jett wyprzedził Romaina Febvre i ruszył dalej. Kenowi Roczenowi pozostały dwa okrążenia przed metą. Jett jeszcze nie skończył, ponieważ przed flagą zdobył Jeremy’ego Seewere’a na drugie miejsce

Jeremy Seewer umieścił Szwajcarię na podium 450 kwalifikacji.

Aaron Plessinger był 8. w kwalifikacjach na 450 metrów.

Ale pierwszy był Jorge Prado, drugi Jett Lawrence. Jeremy Seewer trzeci, Ken Roczen czwarty, a Romain Febvre zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

SOBOTA KWALIFIKACJE DO KLASY 250

Tom Vialle był we Francji u siebie i odniósł 250 zwycięstw w kwalifikacjach.

W kwalifikacjach 250 Tom Vialle wystartował na drugim miejscu za RJ Hampshire z drużyny USA, ale Vialle został wyprzedzony przez Simona Laegenfeldera. Vialle awansował na drugie miejsce po wypadku RJ Hampshire. Vialle dogonił Laegenfeldera, a trzeci był Australijczyk Hunter Lawrence o pięć sekund straty.

Tom Vialle (5) goni Niemca Simona Laegenfeldera (23) obok francuskiej wrony-partyzantki.

Dopiero na ostatnim okrążeniu moto 250 Tom Vialle wykonał bardzo trudne podanie od środka do Niemca i wyprowadził drużynę Francji na prowadzenie w klasie 250, a Simon Laengenfelder był drugi, a Hunter Lawrence trzeci. Kay de Wolf był czwarty, a RJ Hampshire odzyskał siły i zajął piąte miejsce.

Kay De Wolf o mało nie stanęła na podium dla Holandii, zajmując czwarte miejsce.

RJ Hampshire prawie umieścił swoją Husqvarnę na podium w klasie 250, ale wczesna awaria, po której nastąpiła mocna szarża, zapewniła mu 5. miejsce.

SOBOTA KWALIFIKACJE DO KLASY OPEN

Maxime Renaux pomógł Francji uzyskać jeden punkt przewagi nad Hiszpanią w sobotnich kwalifikacjach.

W kwalifikacjach klasy Open Francuz Maxime Renaux w pierwszym rzucie rożnym uderzył w Christiana Craiga, Harriego Kullasa, Jere'a Haavisto i Fabio Santosa.
W miarę postępów w wyścigu Open Craig z Team USA, Kullas z Estonii i Dean Ferris z Australii walczyli o drugie i trzecie miejsce, ale godny uwagi był Ruben Fernandez z Teamu z Hiszpanii. Fernandez wyprzedził Christiana Craiga pod koniec pierwszego okrążenia. Craig straciłby kolejne miejsce na rzecz Liama ​​Evertsa z drużyny belgijskiej.

Liam Everts podniósł się do 450, aby ścigać się w klasie otwartej dla Belgii. Zajął imponującą trzecią pozycję.

Jednak Ruben Fernandez, obecnie trzeci w wyścigu Open, zajął drugie miejsce za Kullasem i miał nawet czas na szybkie zderzenie, nie tracąc przy tym miejsca na drugim miejscu. Następnie Liam Everts wyprzedził Kullasa, spychając Estończyka z podium, na którym znajdowali się Maxima Renaux, Ruben Fernandez i Liam Everts. Harri Kullas był czwarty, a Christian Craig piąty.

Christian Craig w sobotnich kwalifikacjach był 5. i miał nawet czas na wypadek.