REPORTÁŽ ZÁVODU „SOBOTA V GLENU“: VELKÁ ÚČAST V TÝDENNÍCH VÁLKÁCH MEZI PŘÁTELSKÝMI NEPŘÁTELI

R.J. Warda (972) vyhrál třídu 450 Expert s 1-1 dnem.

FOTOGRAFIE DEBBI TAMIETTI

Motokrosová série „Saturday at the Glen“ začala pomalu a vedla k sérii 2024. Nejprve museli zapůjčit svou závodní dráhu Arroyo na po sobě jdoucí víkendy na 24 hodin Glen Helen, mistrovství světa veterinářů, Red Bull Day in the Dirt a Yamaha Blu Cru Invitational, a když přihodíte Vánoce a Nový rok, poslední oficiální Závod „Saturday at the Glen“ se vrátil 16. prosince 2023. Tento týden byl tedy oficiálním úvodním kolem závodní sezóny 2024 „Saturday at the Glen“. Bude to 25 závodů a odstartuje minulou sobotu 13. ledna a skončí čtyři dny před Vánocemi. Bylo dobré být zpět, přestože se úvodní kolo konalo na trati Glen Helen National, většina „sobotních“ závodníků se cítí jako doma na trati Arroyo, kde to bude tuto sobotu 20. ledna.

Souya Nakajima tráví čas v USA, aby získal více jezdeckého a závodního času. Vyhrál třídu 250 Expert.

„Saturday at the Glen“ je nejlépe známý pro svůj pocit domova, který je velmi podobný tomuto sportu za „starých dobrých časů“. Existuje velmi málo pravidel, neformální atmosféra v boxech, úžasný počet závodníků, kteří mají historii sahající 20, 30, nebo 40 nebo více let, a závodní dráha, která je náročná, aniž by byla klonem trati Supercross. Glen Helen má dvě plnohodnotné motokrosové tratě (má také tovární Supercrossovou trať, Lucas Oil Offroad Truck trať, Stadiumcrossovou trať pro mini a Pee-Wees, Stacyc trať a stovky akrů stezek a požárních cest pro cross- country závody).

Glen Helen je také velmi historické místo – a to nejen pro své AMA Nationals, FIM Grand Prix a  neuvěřitelný počet závodů pořádaných každý víkend, ale také dráha Arroyo Cycle Park byla dějištěm vůbec prvního podniku 125 National Motocross Championship. v roce 1973. AMA tehdy neuznávala 125, takže v roce 1973 Arroyo jednu drželo. Vyhrál ji Ray Lopez na Pentonu a druhý Marty Smith na Monarku.

Robert Reisinger z 6D Helmet obsadil třídu Expert Over-60 s výsledkem 1-1 nad 4-3 Joe Suttera a 2-6 Vala Tamiettiho.

Pouze staří ruce mohou poukázat na uspořádání trati Arroyo z roku 1973, ale je skvělé závodit na trati, která má historii sahající přes 50 let. Tento týden se zúčastnilo více než 200 jezdců, přičemž největší třídy byly minicykly 85 ccm, nováčci nad 40 let a kombinované kategorie nad 60/nad 65/nad 70 let, které čítaly 40 jezdců.

Jimmy Fishback (25) je syn bývalého držitele zlaté medaile Baja 500, Baja 1000, Mint 400 a zlatého medailisty ISDT Jima Fishbacka. Jimmy šel ve stopách svého otce závoděním na plochodrážních, motokrosových, terénních a terénních kamionech. Jimmy vyhrál mezitřídu nad 40 let, když 2-1 porazil Justina McCoye 1-2.

Shawn Bushnell (804) letěl vysoko na své cestě k vítězství nad 40 Expert.

Justin Herrmann vyhrál nad 30 Expert.

Eddie Davis (155) vyhrál obě motorky velmi těžké třídy Over-50 Expert před pěticí nejlepších polských jezdců Areka Kruka (2-2), Luthera Frenche (3-3), Rona Shulera (5-4) a Chris Heinrich (7-5).

Marc Crosby (86) bojoval až do cíle s Jimem Hansonem, Markem Theisem, Brucem Ashmorem a Micem Rodgerem. Marc skončil celkově 2-3 za Hansonovým 1-2, ale před Theisem 5-1.

Všichni tito tři jezdci jsou starší 65 let a všichni jsou super rychlí. jak jsou dobří? Randel Fout (14) vyhrál mistrovství světa expertů nad 65 let na mistrovství světa veterinářů v motokrosu 2023, Val Tamietti (31) byl celkově třetí na mistrovství světa vet a Bob Rutten (83) čtvrtý. To, že proti sobě každý týden závodí, jim neublíží.

Val Tamietti (31) také závodí ve třídě Expert nad 60 let. Zde Val pronásleduje testovacího jezdce MXA Luca De Leye (48) několik kol předtím, než Luc havaroval a Valovo kolo se o něj zachytilo. Val by šel 2-6 na třetí, zatímco Luc by šel 3-7 na sedmý.

Zde je opět Val Tamietti (31), závodící s Joe Sutterem (111) ve třídě Expert nad 60 let. Joe by získal druhé místo za Robertem Reisingerem se skóre 4-3

Stephan Thorpe (56) využívá sílu svého Husky FC450, aby se pokusil udržet Joshe Fouta na Husky FC250 za sebou. Přestože byli na trati spolu, nebyli ve stejné třídě. Thorpe skončil 7-8 na 7. místě ve třídě začátečníků nad 40 let, zatímco Fout skončil 3-2 ve třídě Open Expert.

Jamison Nash měl 2-1 den ve třídě 450 Intermediate, což bylo dost dobré na to, aby překonal 1-2 Jasona McCoye.

Alison Bushnell (14) závodila se svou Husqvarnou v prvním motocyklu třídy žen a pro druhý motocykl přešla na Kawasaki KX2024 Randela Fouta 450. Zaostala 2-2 za Adrienne Spikerovou 1-1.

Karl Sellenthin (13) porazil Scotta Hyda v celkovém hodnocení ve třídě nováčků nad 60 let s výsledkem 2-1 na Hydea 1-2,

Ryder Friday (42) skončil 3-5 ve třídě 125 Two-Stroke Novice za Patrickem Mirandou, Grantem Ordelmanem a Ryanem Pekarekem.

Cole Forbes (550) se prodírá na Shoei Hill na cestě k celkovému druhému místu ve třídě 250 Expert.

85 Začátečník Jason Dunbar (117) se zařadil do startovní rovinky a zamířil k první zatáčce Talladega se strmým sklonem.

Todd Heagstedt (58) vede Tommy Leone (310) a John Cash (43) v boji o 4. místo ve třídě nováčků nad 50 let. Cashův 4-5 by porazil Heagstedta 6-4 a Leoneho 5-6

V souboji čtyřtaktů versus dvoutaktů se Jason Bulaich (710) snaží odrazit YZ125 Ryana Pekareka (59). Se svými velkými kopci a rychlými rovinkami byste si mysleli, že Glen Helen nabízí velkou výhodu čtyřtaktu, ale ve skutečnosti Glem Helen upřednostňuje talent před koňskou silou.

Connor Theis (594) byl celkově třetí ve třídě Open Novice se skóre 4-3.

Randel Fout (14) dominuje ve třídě Expert nad 65 let, ale normálně nechce být bodován. Výjimka byla na mistrovství světa veterinářů v roce 2023.

John Caper (44) ze slávy O’Neal, AXO, Renthal, Sinisalo a Mechanixwears je věrný své Hondě CRF450.

Pee-Wee Madison Yarnell je zakrnělý velikostí prvního kola Talladegy Glena Helena.

Pokud hledáte závodní organizaci, která nabízí dlouhé motocykly, nízké náklady a velmi konzistentní rozvrh závodů – to je ono. Motokros „Saturday at the Glen“ hostí sezónu 25 závodů, která začala 13. ledna 2024. Předběžné vstupné je pouze 30 USD (25 USD za mini). Vstupné v den závodu je 40 $ (30 $ za mini). Poplatek za bránu je pouze 10 USD (na osobu). Na další motokros „Saturday at the Glen“ se můžete přihlásit přes internet až v pátek před závodem a ušetřit peníze (nebo se jen dostavit osobně v den závodu a zaplatit navíc 10 $). Další tři závody jsou 20. ledna (dráha Arroyo), 3. února (dráha Arroyo) a 24. února (dráha Arroyo). Pro více informací přejděte na www.glenhelen.com.